Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rodzaje grzejników - płyta, żeberko czy rurka?

Tomasz Podleś, Beata Zielińska

Nie trzeba w całym domu montować jednakowych grzejników. Ich różne rodzaje da się połączyć w jednym systemie grzewczym, jeśli tylko zostaną poprawnie dobrane i zamontowane.

grzejniki
Grzejniki przekazują ciepło do pomieszczenia przez promieniowanie lub konwekcję (rozchodzenie ciepła w wyniku przemieszczania się mas powietrza). Na zdjęciu grzejnik płytowy stalowy
Fot. Purmo
Kiedyś w domach montowano tylko kaloryfery z żeliwnych żeberek. Obecnie mamy do wyboru grzejniki różniące się nie tylko mocą i wielkością, ale też konstrukcją oraz materiałem, z którego je wykonano.

Grzejniki płytowe stalowe

To obecnie najczęściej montowany rodzaj grzejników. Składają się jednej, dwóch lub trzech płyt grzejnych - czołowa jest profilowana lub gładka. Od góry przykrywa się je kratką umożliwiającą przepływ ogrzanego powietrza. Przeznaczone są do instalacji z obiegiem wody grzejnej wymuszonym pompą obiegową i naczyniem wzbiorczym zamkniętym. Niektórzy producenci dopuszczają ich montaż w instalacjach otwartych, pod warunkiem zastosowania inhibitorów (preparatów chemicznych zabezpieczających przed korozją).

Grzejniki członowe aluminiowe

Składają się z kilku lub kilkunastu jednakowych elementów zwanych ogniwami lub członami. Niektóre modele mają u góry kierownice, które są zwrócone na pomieszczenie - dzięki czemu przepływ powietrza nie powoduje powstawania brudnych smug na ścianach. Łatwo dopasować ich moc, wymiary i rozstaw króćców przyłączeniowych do starych układów grzewczych, dlatego chętnie są stosowane w domach, w których dokonuje się wymiany grzejników bez przebudowy instalacji grzewczej.

Grzejniki członowe żeliwne

Nowoczesne modele mają znacznie mniejszą pojemność wodną niż starszego typu żeberka. Oznacza to mniejszą ilość wody w instalacji, a więc szybsze jej nagrzewanie. Grzejniki te doskonale akumulują ciepło, więc trzymają je dłużej od innych. Niestety, są dość ciężkie, dlatego wymagają zawieszenia na solidnej ścianie lub ustawienia na specjalnych stojakach albo nóżkach. Stosuje się je zwykle w otwartych instalacjach grawitacyjnych, ogrzewanych kotłem na paliwa stałe, gdyż są bardzo odporne na korozję.

Grzejniki członowe stalowe

Z wyglądu podobne do żeliwnych, ale ich ogniwa są ze sobą zespawane na stałe. Takich grzejników nie można więc swobodnie powiększać lub zmniejszać. Za to łącząc żeberka, można je przystosować do kształtu ściany w postaci łuku lub zamontować w narożniku pomieszczenia. Dostępne są w wielu wymiarach. Dotyczy to ich wysokości (najwyższe mają nawet 3 m, a najmniejsze tylko 15 cm) oraz głębokości (od 6 do 22,5 cm). Mogą one współpracować w systemach grzewczych z otwartym lub zamkniętym naczyniem wzbiorczym.

Grzejniki konwektorowe

Zbudowane są z miedzianej rury, na którą zostały nałożone gęsto lamele, czyli ożebrowanie aluminiowe. Zwiększa to powierzchnię oddawania ciepła przez grzejnik. Przepływ powietrza odbywa się w nich sposób naturalny lub jest wymuszony wentylatorem, więc pomieszczenie nagrzewa się znacznie szybciej. To drugie rozwiązanie stosuje się zwykle w jednej z odmian konwektora, czyli w modelu kanałowym montowanym w podłodze. Niezależnie od rodzaju, grzejniki te poleca się do układów zamkniętych z pompą obiegową.

Grzejniki drabinkowe i dekoracyjne

Rodzina grzejników ozdobnych jest bardzo liczna i różnorodna - najpopularniejsze są stalowe, ale produkuje się też miedziane i ze stali szlachetnej. Są one estetycznie wykonane, z prawie niewidocznymi połączeniami poszczególnych elementów i z głowicami regulacyjnymi dopasowanymi do całości kolorem i formą. Często producenci oferują je z grzałką, jako alternatywnym źródłem ciepła. Drabinki najlepiej pracują w układach zamkniętych z pompą obiegową, ale dopuszczalny jest ich montaż w systemach otwartych.

Zobacz także:

Atrakcyjne i funkcjonalne akcesoria do grzejnikówZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rodzaje grzejników - płyta, żeberko czy rurka?