Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żywa choinka na święta - jak kupować drzewko w donicy?

Iwona Dąbrowska

Czym się kierować podczas kupowania choinki w donicy? Jak ją pielęgnować, gdy jest świątecznym drzewkiem? Co zrobić z choinką po świętach, zanim posadzi się ją w ogrodzie?

Choinka z jodły kaukaskiej
Choinka z jodły kaukaskiej
Fot. Ikea
Udany zakup

Na świąteczną choinkę w donicy nadają się: świerk, jodła, jałowiec, cyprysik, tuja. Do sprzedaży przeznaczone są zwykle dwu-, trzyletnie drzewka o wysokości poniżej 1,5 metra. Większe rośliny raczej nie są wykorzystywane, ponieważ wymagają co najmniej 50-litrowego pojemnika, co zdecydowanie utrudniałoby transport i późniejsze przestawianie donicy. Poza tym starsze i wyższe okazy musiałyby też więcej kosztować. Wiąże się to zatem z ryzykiem straty większych pieniędzy, gdyby choinka uschła.

Drzewko najlepiej kupować w wyspecjalizowanej szkółce roślin ozdobnych. Powinno ono bowiem od początku wzrastać w donicy. Choinka wykopana jesienią z gruntu i wciśnięta do pojemnika ma niewielkie szanse na przetrwanie po świętach. Warto podczas zakupu sprawdzić, czy roślina wykształciła zdrowy system korzeniowy i czy rzeczywiście była hodowana w donicy. Wystarczy zsunąć na chwilę donicę i zobaczyć, czy bryła korzeniowa jest zwarta, a korzenie nie są uszkodzone.

Należy też przyjrzeć się igliwiu, aby uniknąć kupna choinki chorej lub zaatakowanej przez szkodniki. Dyskwalifikują roślinę widoczne tu i ówdzie kropki (np. żółte, czarne), jak też ślady delikatnej pajęczyny lub kleiste plamy (dowody działania szkodników).

Choinka w domu

Wykorzystując iglaka w donicy jako bożonarodzeniowe drzewko, trzeba przede wszystkim skrócić do minimum czas jego pobytu w domu. Chodzi o to, by roślina nie obudziła się z zimowego spoczynku i nie wypuściła młodych pędów. Przyjmuje się, że raczej nie powinno to nastąpić w ciągu siedmiu dni.

Należy też postarać się, by temperatura w pomieszczeniu, w którym stanie choinka, była jak najniższa. Oczywiście trudno w pokoju dziennym utrzymywać w czasie świąt mało komfortową dla domowników temperaturę, ale przynajmniej ustawmy donicę jak najdalej od grzejnika i w miejscu nienasłonecznionym.

W czasie pobytu choinki w domu nie wolno jej podlewać - dostarczanie wtedy roślinie wody to często popełniany błąd. Warto natomiast raz na 2-3 dni delikatnie ją spryskać.

Do dekorowania drzewka należy przystąpić ze świadomością, że mamy do czynienia z żywą rośliną. I dlatego nie powinno się wieszać ciężkich ozdób na młodych, delikatnych gałązkach. Dobrze jest też zrezygnować z tradycyjnych lampek elektrycznych (są źródłem ciepła), świec oraz sztucznego śniegu lub brokatu, które utrudniają roślinie oddychanie.

Z domu do ogrodu

Najpóźniej w Nowy Rok choinkę należy wynieść z domu. Powinno się ją ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru i koniecznie zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Donicę owija się najczęściej włókniną, matą słomianą lub tekturą falistą. Dobrze jest takim samym materiałem osłonić również całą roślinę, zwłaszcza gdy choinkę ustawiliśmy w nasłonecznionym miejscu.

Wystawione do ogrodu drzewko podlewamy co 10 dni niewielką ilością letniej wody. Wiosną zdejmujemy zabezpieczenia i sadzimy roślinę do całkowicie rozmarzniętego i ogrzanego słońcem gruntu.

Jeśli jednak drzewko przetrzymamy w domu dłużej i pojawią się objawy przerwania spoczynku (nabrzmiałe pąki lub wręcz nowe igły), lepiej zostawić je do końca zimy w pomieszczeniu. Powinno być w nim jasno i nie za ciepło - najlepiej, gdy temperatura wynosi 6-12°C. Choinkę należy codziennie zraszać i nieznacznie podlewać. Do ogrodu wystawiamy ją dopiero w drugiej połowie maja.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Żywa choinka na święta - jak kupować drzewko w donicy?