Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego

Małgorzata Kapelusiak

Zanim powstanie prawomocnie obowiązujący na danym terenie plan zagospodarowania przestrzennego, mieszkańcy gminy mają sposobność wnioskowania zmian. Są na to przewidziane odpowiednie terminy. Zmiana planu w późniejszym czasie jest trudna.

O zmianie miejscowego planu zagospodarowania gmina musi poinformować mieszkańców. Informacja może być wywieszona w miejscach do tego przeznaczonych - w urzędzie gminy, czy miejscach zwyczajowo do tego przeznaczonych - na słupach i tablicach ogłoszeniowych. Może też zostać opublikowana w lokalnej prasie. I to wystarczy, by zgodne z prawem, zawiadomić mieszkańców o zbliżającej się zmianie planu i związanej z nią procedurze.

Obwieszczenie ogłasza wójt (burmistrz lub prezydent miasta). Musi ono mieć ściśle określoną formę i zawierać informację o podjętej uchwale (lub podawać jej treść) oraz o sposobie, miejscu i terminie składania wniosków dotyczących miejscowego planu (jest na to minimum 21 dni).

Wniosek o zmianę planu

Jeśli terminy na złożenie uwag do planu już minęły, nie da się wprowadzić do niego poprawek. Pozostaje jedynie złożenie wniosku o ponowną zmianę planu.

Procedura jest taka sama, jak przy jego uchwalaniu. Jedyna różnica to fakt, że inicjuje ją złożenie przez niezadowoloną osobę stosownego wniosku do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Trzeba go uzasadnić i wykazać, że planowana inwestycja przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom gminy.

Wójt (burmistrz lub prezydent) ma obowiązek udzielić pisemnej odpowiedzi na wniosek. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas wójt przedstawia go na posiedzeniu rady gminy (miasta). Ta zaś, jeśli zaakceptuje wniosek, podejmuje uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu.

Uchwała rady gminy (miasta) o przystąpieniu do zmiany planu niesie za sobą kolejne działania administracyjne. Projekt nowego planu podlega bowiem ogłoszeniu i mieszkańcy gminy mogą znów zgłaszać swoje własne wnioski i zastrzeżenia. Wniosek dotyczący zmienianego planu może wówczas złożyć każdy mieszkaniec gminy, powinien to uczynić w formie pisemnej (także elektronicznie).

Kiedy projekt planu jest już gotowy, wykłada się go w siedzibie gminy do publicznego wglądu, o czym informowani są mieszkańcy gminy. Na tym etapie postępowanie znowu można próbować przeforsować swoje stanowisko, zgłaszając uwagi do projektu - w terminie podanym w ogłoszeniu o wyłożeniu projektu do wglądu.

Wójt (burmistrz lub prezydent) może takie uwagi uwzględnić, wprowadzając zmiany do planu albo uznać, że są bezzasadne. Formą prawną rozpatrzenia uwag, tak jak wniosków, jest najczęściej zwykłe pismo. Zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwala rada gminy.

Tryb odwoławczy

Niezadowolonym z nowego planu (czy nieuwzględnienia uwag) nie przysługuje odwołanie. To bowiem właściwy wojewoda ustala, czy jest on zgodny z obowiązującym prawem. Obywatelowi pozostaje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego, jeśli wykaże, że jego interes prawny lub obowiązek zostały naruszone. Powinien to uczynić w terminie 30 dni po uprzednim, bezskutecznym wezwaniu gminy do usunięcia naruszenia prawa.

Sytuacja zmiany planu na jednostkowy wniosek obywatela ma jednak miejsce niezmiernie rzadko, z reguły rady gminne odmawiają zmiany planu. I powodem tej odmowy nie jest chęć dokuczenia obywatelom, lecz koszty zmiany planu. Wymaga to bowiem przejścia całej procedury jego uchwalania, a wszystkie związane z tym opłaty pokrywa gmina.

Skomentuj:

Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego