Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zamontować piec kominkowy czyli kozę?

Konrad Koper, Dawid Rozpara, Beata Zielińska

Wolno stojący piec kominkowy, zwany kozą musi być podłączony do osobnego przewodu kominowego. Trzeba mu również zapewnić odpowiednią ilość powietrza potrzebnego do spalania.

koza, piecyk wolno stojący, piec kominkowy, piecyk kominkowy, ogrzewanie domu, dogrzewanie domu
Kozę trzeba podłączyć do przewodu dymowego; miejsce podłączenia może być w ścianie za nią lub w stropie
Fot. Koperfam
Bezpieczne użytkowanie pieca kominkowego w dużej mierze zależy od tego, czy został on właściwie zamontowany. Przed podjęciem decyzji o ustawieniu w pomieszczeniu kozy musimy upewnić się, czy miejsce, w którym planujemy ją umieścić, jest odpowiednie, oraz że zapewniliśmy właściwe odprowadzanie spalin i doprowadzanie powietrza potrzebnego do spalania.

Dobre miejsce na kozę. Miejsce, w którym chcemy ustawić kozę, musi spełniać określone warunki: posadzka pod piecem (w odległości co najmniej 60 cm od paleniska) musi być wykończona materiałem niepalnym: płytkami ceramicznymi, kamieniem, cegłą klinkierową.

Jeśli podłoga zrobiona jest z drewna, kozę trzeba postawić na podkładce z blachy lub szkła hartowanego.

Meble, sprzęt RTV oraz przedmioty łatwopalne powinny być oddalone od kozy co najmniej o 80 cm.

Podłączenie do komina. Koza musi być podłączona do osobnego, szczelnego, odpornego na wilgoć i wysoką temperaturę przewodu dymowego. Jego średnica nie może być mniejsza niż średnica wylotu spalin z kozy.

Uwaga! Jeśli w pomieszczeniu nie ma dostępu do przewodu dymowego, można dobudować komin zewnętrzny - stalowy dwuścienny lub ceramiczno-betonowy prefabrykowany, to jednak podniesie koszt inwestycji o co najmniej 2000 zł (komin o długości 5 m i średnicy 15 cm).

Powietrze do spalania. Kozy coraz częściej mają (z tyłu lub na dole korpusu) fabrycznie zamontowany króciec, do którego podłącza się kanał doprowadzający powietrze do spalania z zewnątrz domu. Dodatkowo, w miejscu wlotu powietrza montuje się przepustnicę - reguluje ona ilość powietrza dopływającego do kozy.

Kozy bez króćca pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia. Świeże powietrze z zewnątrz może dopływać przez nawiewnik ścienny umieszczony w pobliżu urządzenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Skomentuj:

Jak zamontować piec kominkowy czyli kozę?