Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie

Paweł Artyfikiewicz, Joanna Herman, Janusz Kaczorek, Paweł Wład Kowalski, Iwona Mere, Wojciech NItka, Jerzy Sajdak

Dla większości inwestorów wybór projektu sprowadza się do pieniędzy. Pojawiają się zwykle dwie tezy. Pierwsza, że projekt indywidualny kosztuje kilkakrotnie więcej niż gotowy, i druga - że im więcej zapłacimy za projekt, tym lepszy będziemy mieć dom. Ale nie zawsze twierdzenia te są prawdziwe.

projekty domów, dom jednorodzinny
W projektach gotowych nie można wykonywać samowolnych zmian, które mają wpływ na konstrukcję budynku lub mogą zmienić jego wygląd.
Projekt i wizualizacja Biuro Projektów Archon
Projekt domu z katalogu

Projekt gotowy uchodzi za tani - przeciętnie kosztuje 1,5-2 tys. zł. Ale trzeba pamiętać że koszt zakupu dokumentacji architektonicznej nie wyczerpuje wydatków.

Adaptacja. Konieczne jest dostosowanie projektu gotowego do działki oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Najczęściej zajmuje się tym wybrany przez inwestora architekt. Tworzy wykraczający poza proste "wrysowanie" domu w plan działki, projekt zagospodarowania terenu. Cena takiego projektu wynosi około 2-3 tys. zł, a za konieczne do jego stworzenia mapy geodezyjne i badania geotechniczne, zapłacimy od 500 zł do 1,5 tys. zł.

Uwaga! W myśl prawa budowlanego autorem domu nie jest autor projektu gotowego, lecz autor adaptacji. To on podpisuje się pod projektem zagospodarowania, który inwestor musi złożyć, by dostać pozwolenie na budowę. Stwierdza też zgodność projektu z prawem i ponosi za niego pełną odpowiedzialność.

Zmiany w projekcie. Teoretycznie, na każdą powinien wyrazić zgodę autor projektu gotowego. Ale pracownie na ogół od razu przekazują zgodę na dokonanie konkretnych zmian (często w formie listy). Pojedyncza kosztuje nie mniej niż kilkaset złotych.

Projekt domu na zamówienia

Projekt indywidualny właścicielom "trudnych działek" oraz osobom, których potrzebom nie odpowiadają gotowe projekty (bo na przykład chcą mieć więcej sypialni czy pomieszczeń gospodarczych), polecamy zamówienie projektu indywidualnego.

Projektowany "na miarę". Taki dom będzie pasował nie tylko właścicielom, ale i do otoczenia. Powstaje na podstawie wielogodzinnych rozmów architekta z klientem. To właśnie takie "szycie domu na miarę" sprawia, że jest on wygodny i optymalny wobec potrzeb mieszkańców - ani za duży, ani za mały.

Kiedy lepiej zrezygnować Jeżeli architekt i inwestor mają odmienne poglądy na estetykę i funkcjonalność domu, o porozumienie będzie trudno. Czasem inwestor chce narzucać własne pomysły i forsować rozwiązania na zasadzie "płacę to wymagam". Tymczasem zamawiając projekt indywidualny, klient powinien zaufać architektowi.

Cena projektu indywidualnego. Zależy od regionu kraju, renomy pracowni architektonicznej, wielkości domu i stopnia skomplikowania jego architektury. Niektóre pracownie podają koszt wykonania projektu w przeliczeniu na metr kwadratowy - 50-200 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć koszty planu zagospodarowania działki. Łącznie może to być 2-5% wartości inwestycji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie