Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wodne ogrzewanie podłogowe - po co są rozdzielacze

Karol Chołuj

Umieszczony w szafce rozdzielacz ma za zadanie rozdzielić ciepłą wodę dostarczoną z kotła lub pompy ciepła do poszczególnych pętli grzejnych.

Dostępne na rynku rozdzielacze wykonane są ze stali nierdzewnej lub mosiądzu
Dostępne na rynku rozdzielacze wykonane są ze stali nierdzewnej lub mosiądzu
Fot. Tece
Rozdzielacz składa się on z dwóch belek - górnej, na której znajdują się zawory do regulacji przepływu wody, i dolnej - z zaworami termostatycznymi. Pamiętajmy przy tym, że tańszy, zwykły rozdzielacz grzejnikowy nie sprawdza się w tej sytuacji, ponieważ nie można nim odciąć poszczególnych obiegów i dokonać regulacji hydraulicznej.

Najchętniej kupowane są obecnie rozdzielacze ze wskaźnikami przepływu (rotametrami) dla każdej pętli oddzielnie. Dzięki temu dodatkowemu wyposażeniu, które nieznacznie podnosi koszt rozdzielacza, instalator bez kłopotu dokona odpowiedniej regulacji hydraulicznej obiegów grzewczych. Poleca się je szczególnie wtedy, gdy nie został wykonany projekt instalacji podłogówki.

Uwaga! Nie można podłączać z tego samego rozdzielacza grzejników oraz ogrzewania podłogowego, jeśli nie zastosujemy specjalnych rozwiązań. Można w tym celu wykorzystać układy mieszające lub zawory ograniczające temperaturę wody, która będzie zasilała ogrzewanie podłogowe. Jak bowiem wiemy, temperatura wody w podłogówce wynosi nie więcej niż 50 st.C, a dostarczana do tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami może sięgać 70-80 st.C.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład


Skomentuj:

Wodne ogrzewanie podłogowe - po co są rozdzielacze