Płyta fundamentowa - zamawianie i wykonanie

Olgierd Kędzierski

Decyzja o posadowieniu domu na płycie fundamentowej (zamiast tradycyjnych fundamentów) może być podjęta na każdym etapie budowy, zarówno wstępnym, gdy nie ma jeszcze konkretnego projektu, jak i po uzyskaniu pozwolenia na budowę. I nie ma znaczenia jaki zaplanowano rodzaj fundamentów.

płyta fundamentowa
Prace rozpoczyna się od wykonania wykopu i podbudowy z podsypki żwirowo-piaskowej
Fot. Fot. Rem-Fach Ślemieński Paweł
Decyzja o zmianie sposobu posadowienia na płytę fundamentową jest zmianą nieistotną. Decyduje o niej projektant, co nie wpływa na konieczność uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Koszty wykonania projektu wykonawczego płyty fundamentowej lub projektu zamiennego zazwyczaj biorą na siebie firmy specjalizujące się w płytach fundamentowych. Przygotowują też projekt, który wykonuje uprawniony do tego konstruktor.

Jakie ściany na płycie fundamentowej

Na płytach fundamentowych można posadawiać wszystkie rodzaje budynków, zarówno drewniane, jak i murowane (tradycyjne i prefabrykowane), a szczególnie energooszczędne. Dzięki wykorzystaniu płyt fundamentowych, straty ciepła w domu są ograniczone do minimum, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Płyty mają bowiem odpowiednią grubość izolacji termicznej. Nie da się tego - jak już wspomnieliśmy - osiągnąć stawiając dom na fundamentach "tradycyjnych". Szczególnie korzystny efekt daje wzniesienie na płycie fundamentowej domów drewnianych - z bala lub prefabrykowanych. Mają one lekką konstrukcję, co powoduje, że wykonanie fundamentów jest tańsze niż dla budynków murowanych (głównie ze względu na ograniczenie wszystkich robót ziemnych). Dodatkową zaletą takich domów jest możliwość ich budowy zimą, gdy płyta zostanie wykonana przed nadejściem mrozów.

Wybór ekipy wykonawczej

Jeśli inwestor zdecyduje się już na realizację domu na płycie fundamentowej, to najpierw musi ona być właściwie zaprojektowana. W tym celu wykonawca powinien wiedzieć między innymi: jakie są wymiary budynku, grubość ścian i stropu, czym kryty będzie dach, a także jaki jest układ instalacji. Dzięki temu może on uwzględnić wszystkie standardowe i niestandardowe prace oraz przedstawić koszt wykonania fundamentu.

Uwaga! Otrzymana oferta może być wyższa niż w przypadku tradycyjnego posadowienia domu. Ale trzeba wiedzieć, iż niektóre firmy wykorzystujące ten sposób nie zawsze oferują całkowicie zakończony etap odpowiadający płycie fundamentowej ("poziom 0"), z bardzo dobrą izolacją termiczną, wyprowadzonym kompletem przepustów i przejść instalacyjnych oraz warstwą chudego betonu. Dlatego cena nie może być jedynym kryterium wyboru.

Aby znaleźć właściwego wykonawcę, warto przeszukać zasoby internetu, popytać projektantów i osoby związane z branżą budowlaną lub poszperać w czasopismach branżowych. Co najdziwniejsze i całkowicie niezrozumiałe, często zdarzają się sytuacje odwodzenia inwestorów od wykonania płyty fundamentowej przez projektantów lub kierowników budów, poparte nieracjonalnymi argumentami.

Wykonanie płyty fundamentowej

Firma wykonująca płyty powinna oferować kompleksowość usługi - projekt, wszystkie niezbędne materiały i wykonanie z daleko idącą pomocą w przygotowaniu budowy (zwłaszcza przy pracach ziemnych czy wytyczeniu geodezyjnym).

Zazwyczaj płyta fundamentowa pod dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy około 200 m2 powinna być wykonana w ciągu 6-7 dni. Przerwa technologiczna niezbędna do uzyskania przez płytę parametrów wytrzymałościowych pozwalających na rozpoczęcie wznoszenia ścian budynku (o czym decyduje kierownik budowy) wynosi około 14 dni. Łącznie potrzeba więc około 3 tygodni do rozpoczęcia kolejnych prac budowlanych. Jest to prawie dwukrotnie szybciej w porównaniu z około 4-6 tygodniami niezbędnymi do wykonania fundamentu murowanego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Płyta fundamentowa - zamawianie i wykonanie