Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z piwnicą czy bez

Opracowanie Katarzyna Wangin

Budowa piwnic zawsze komplikuje i zwiększa koszt prac fundamentowych. Ponadto, w większości sytuacji piwnica będzie w przyszłości źródłem nieustających problemów z wilgocią. Jeśli więc nie mamy wyraźnego powodu, żeby decydować się na jej budowę - lepiej tego po prostu nie robić.

piwnica,budowa domu
Budowanie piwnic ma sens tylko wtedy, gdy woda gruntowa znajduje się minimum pół metra pod poziomem posadowienia ław fundamentowych; inaczej wody gruntowe staną się nieustającym źródłem problemów
Fot. Katarzyna Wangin
Jeśli nie mamy wyraźnego powodu, żeby decydować się na budowę piwnicy - lepiej tego po prostu nie robić.

Oczywiście są sytuacje, kiedy trudno z niej zrezygnować. Na przykład - działka jest bardzo mała i wybudowanie piwnicy jest jedynym sposobem, aby zwiększyć powierzchnię użytkową domu. Albo - działka leży na niewielkim zboczu, w miejscu, gdzie ukształtowanie terenu niejako wymusza decyzję o podpiwniczeniu. W takich sytuacjach budowa piwnicy rzeczywiście może się opłacać.

Inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę piwnic, nie powinni na niej oszczędzać: potrzebny im będzie doświadczony geotechnik, dobre materiały oraz projektant i wykonawcy z doświadczeniem.

Piwnica a wody gruntowe

Zanim zaczniemy rozważać, czy lepszy jest dom z piwnicą czy bez, trzeba zbadać grunt na działce i skontrolować poziom wody gruntowej. Jeśli jest on wysoki - z budowy piwnicy lepiej zrezygnować. Pomijając problemy wykonawcze i koszty, najpewniej woda prędzej czy później się do niej przedostanie i zaczną się kłopoty.

Na piwnicę można się zdecydować wtedy, gdy najwyższy poziom wód gruntowych jest co najmniej 0,5 m poniżej planowanego posadowienia ław fundamentowych. Jeśli jest on wyższy - budowanie piwnicy jest bardzo ryzykowne. Konieczne byłoby bowiem wykonanie "szczelnej wanny" ze specjalistyczną, ciężką izolacją.

Napór hydrostatyczny wywierany przez wodę sprawia, że ściany muszą być nie tylko szczelne, ale również odporne na nacisk. Wykonanie takich piwnic jest trudne pod względem technicznym i bardzo drogie; potrzebny jest do tego fachowy projekt i sprawdzony wykonawca.

Jeśli woda gruntowa na działce znajduje się - stale lub okresowo - niewiele poniżej ław fundamentowych albo wyżej, z budowy piwnicy najrozsądniej będzie zrezygnować.



Piwnica cała czy pod częścią domu

Jeśli postanowiliśmy budować dom z piwnicą, kolejna decyzja powinna dotyczyć tego, jaka ma ona być - pod całym domem, czy pod jego częścią. Wielu inwestorów wybiera to drugie rozwiązanie, uważając je za bardziej ekonomiczne. Robią to jednak bez świadomości, jak bardzo skomplikuje to prace fundamentowe (choćby ze względu na konieczność wykonania ław schodkowych) oraz izolacyjne (problem z wykonaniem dobrej izolacji przeciwwilgociowej, zwłaszcza wewnętrznej ściany piwnicy). Często też nie kosztuje to wcale mniej niż piwnica pod całym budynkiem. Piwnice pod częścią domu warto zrobić w zasadzie tylko wtedy, gdy jest on parterowy i bardzo duży albo budowany na niewielkiej skarpie - wtedy takie rozwiązanie wynika w sposób naturalny z ukształtowania terenu.

Warto też przemyśleć wysokość piwnicy. Podana jest ona w projekcie, ale można ją lekko zmodyfikować. Im bardziej zagłębiona w gruncie piwnica, tym większe koszty robót ziemnych i fundamentowych (i tym bliżej do wody gruntowej); z kolei im wyższa, tym wygodniejsza. Rozsądna wysokość piwnicy to 2,40 m (0,20 m).

Pomieszczenie użytkowe w piwnicy

Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie użytkowana piwnica - czy jako rzadko odwiedzany składzik czy (niemal) pełnowartościowe pomieszczenie mieszkalne - warto zapewnić jej oświetlenie światłem dziennym . Światło do wnętrz mogą wprowadzać okna ulokowane powyżej lub poniżej terenu (te ostatnie - w studzienkach doświetlających). Lepiej jednak sprawdzają się okna, przez które choć częściowo widać otoczenie: podnosi to komfort użytkowania tych pomieszczeń.

Uwaga! Okna piwniczne najczęściej znajdują się w mało widocznych miejscach. Warto więc zabezpieczać je kratami. Utrudnić lub nawet uniemożliwić włamanie przez okna piwniczne może też ich odpowiednio dobrana wielkość - nie da się wejść do domu przez okienka węższe niż 30 cm lub o powierzchni poniżej 400 cm2.

Pewnym problemem będzie usytuowanie w piwnicy pomieszczeń sanitarnych . Ponieważ piwnica znajduje się poniżej zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, nie można z niej odprowadzać ścieków w sposób grawitacyjny. Konieczne jest wtedy zamontowanie specjalnych urządzeń, służących do przetłaczania ("podnoszenia") ścieków. Są to hermetyczne zbiorniki, o różnej pojemności, wyposażone w pompy, które będą gromadzić ścieki spływające z różnych urządzeń, a po napełnieniu zbiornika - tłoczyć je na wymaganą wysokość. Zbiorniki te ustawia się w poziomie podłogi piwnicy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom z piwnicą czy bez