Słabe miejsca ścian jednowarstwowych

Opracowanie Katarzyna Wangin

W źle zbudowanych ścianach jednowarstwowych mogą pojawić się problemy z pękaniem lub przemarzaniem.

ściany jednowarstwowe
Zbrojenie w murach podokiennych
Rys. Krzysztof Mizgalski
Jeśli decydujemy się na ściany jednowarstwowe, musimy wiedzieć, że wymagają one rygorystycznego przestrzegania opracowanych dla nich technologii. Nie ma tu dodatkowej warstwy ocieplenia (która przykryłaby ewentualne błędy), więc ścianę od razu trzeba zbudować dobrze.

W źle zbudowanych ścianach mogą pojawić się problemy z pękaniem lub przemarzaniem.

Pękanie. W ścianach murowanych z dużych elementów łączonych na wypust i wpust, mogą czasem wystąpić rysy wywołane zmianami temperatury. Dotyczy to przede wszystkim murów podokiennych i narożników.

Rysom termicznym w murach podokiennych na parterze można zapobiec, układając w jednej lub w dwóch spoinach poziomych zbrojenie z cienkich prętów albo przynajmniej wypełniając zaprawą spoiny pionowe.

Rysom termicznym w narożnikach zapobiegnie wypełnienie spoin pionowych. Gdy dom jest parterowy - bez stropu żelbetowego - niebezpieczeństwo wystąpienia rys, a nawet pęknięć jest szczególnie duże. W takich domach warto w narożnikach ścian umieścić w spoinach poziomych zbrojenie zrobione z cienkich prętów.

Przemarzanie. Mostki cieplne pojawiają się najczęściej wokół wieńców stropowych, otworów okiennych i drzwiowych oraz na spoinach między bloczkami lub pustakami. Problemom z przemarzaniem ścian zapobiegnie stosowanie elementów systemowych: gotowych lub ocieplonych nadproży i elementów wieńca oraz ciepłochronnych lub cienkowarstwowych zapraw.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Słabe miejsca ścian jednowarstwowych