Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Automatyka układu grzewczego: złe umiejscowienie termostatu

Stefan Żuchowski

Do sterowania pracą instalacji grzewczej można stosować termostat pokojowy. Źle zamontowany spowoduje, że regulacja temperatury we wnętrzach będzie zawodzić. Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu ?Instalacje. Jak się ustrzec błędów?.

termostat, ogrzewanie, salon
Termostat pokojowy powinno się zamontować na ścianie wewnętrznej. Należy też unikać bezpośredniego oddziaływania na niego promieni słonecznych
Fot. Viessmann
Błąd: złe miejsce dla termostatu

Termostat wyposażony jest w czujnik temperatury wewnętrznej, dzięki czemu samoczynnie porównuje ją z wartością ustawioną przez użytkownika. Gdy temperatura wzrasta, wyłącza kocioł lub pompę ciepła, gdy spada - załącza go. Jeśli termostat pokojowy zamontujemy niewłaściwie, spowoduje to złą pracę systemu grzewczego - w pomieszczeniach będzie za chłodno lub za ciepło. Dlatego regulatora pokojowego nie powinno się umieszczać:

zbyt blisko telewizora lub komputera bądź innego urządzenia, które okresowo się nagrzewa. Wtedy termostat zanotuje wzrost temperatury, mimo że w pomieszczeniu wcale nie jest nam za ciepło;

w pobliżu okna lub drzwi balkonowych, którymi do pomieszczenia może napływać chłodne powietrze. Gdy je otwieramy, regulator odczytuje to jako spadek temperatury, chociaż z dala od niego komfort cieplny we wnętrzu jest zachowany. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy czujnik zawiesimy obok drzwi wejściowych.

na zewnętrznej ścianie w pomieszczeniu - czujnik może źle działać, zwłaszcza gdy ściana nie zostanie odpowiednio zaizolowana termicznie.

Rozwiązanie:

Fachowcy zalecają zamontowanie termostatu pokojowego w jednym z chłodniejszych pomieszczeń w domu, czyli na przykład w narożnym pokoju, a nie w salonie, jak się powszechnie sądzi. Dzięki temu system grzewczy działa do chwili, aż zostanie osiągnięta ustawiona temperatura w tym pokoju. Jeśli zaś w pozostałych wnętrzach wcześniej uzyskamy komfort cieplny, głowice termostatyczne przymkną lub całkowicie zamkną zawory przy grzejnikach.

Aby obsługa termostatu była wygodna, zawiesza się go zazwyczaj na wysokości 1,5 m od podłogi (można też trochę wyżej lub niżej, w zależności od naszych potrzeb).

Uwaga! Na rynku dostępne są także sterowniki pokojowe w kształcie pilota, który umieszcza się w uchwycie montowanym na ścianie. W celu zmiany parametrów działania instalacji, pilot wyjmujemy z uchwytu i potem z powrotem go umieszczamy. Nie należy wynosić pilota do nieogrzewanego pomieszczenia (na przykład spiżarni). Wówczas bowiem termostat odczyta znaczny spadek temperatury i taki sygnał prześle do systemu grzewczego. W efekcie zostanie uruchomiony kocioł, co spowoduje niepotrzebny wzrost temperatury w domu.

Zdalne sterowanie termostatem - i ogrzewaniem

Coraz więcej producentów nowoczesnych urządzeń grzewczych oferuje swoim użytkownikom możliwość pobrania ze strony internetowej specjalnej, bezpłatnej aplikacji. Działa ona na smartfonach oraz tabletach z systemami operacyjnymi iOS i Android. Dzięki temu mamy możliwość nadzorowania instalacji grzewczej - sprawdzenia, czy kocioł lub pompa ciepła działają, albo zmiany zaprogramowanej wcześniej temperatury w pomieszczeniach zarówno w ciągu dnia, jaki w nocy. Poza tym, aplikacja zawiera zwykle jeszcze wiele innych przydatnych funkcji - na przykład włączania oświetlenia czy systemu alarmowego, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.

Oprócz tego niektóre firmy mają specjalne oprogramowanie, które ułatwia autoryzowanym serwisantom diagnozowanie awarii urządzenia grzewczego.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Automatyka układu grzewczego: złe umiejscowienie termostatu