Projekty domów: rodzinny dom z szufladką
Tradycyjny dom z narożnym podcieniem, mimo upływu czasu i radykalnych zmian stylu życia, nie traci na atrakcyjności. Przeciwnie - odwołania do skromnej, respektującej naturalne ograniczenia architektury nabierają dziś nowego sensu. Uniwersalny kształt może się dobrze wpasować również we współczesne klimaty.
Opis: dom jednorodzinny inspirowany architekturą Pojezierza Olsztyńskiego; praca złożona na Konkurs Twój dom - dialog z tradycją
Powierzchnia zabudowy: 147,24 m2
Powierzchnia netto: 152,18 m2 (+62,36 m2 pow. dodatkowej, na którą składa się pomieszczenie gospodarcze, garaż i taras)
Powierzchnia całkowita: 282,85 m2
Autorzy projektu: Pracownia Architekci Jaszczak Szadkowska: arch. Piotr Jaszczak, arch. Aleksandra Szadkowska i arch. Agata Boszczyk.
Dom dla rodziny, dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej
Dom o powierzchni około 150 m2 jest przeznaczony dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny. Dzięki temu, że na dole, obok otwartej części dziennej, zaplanowano osobny pokój oraz łazienkę z natryskiem, łatwo będzie przenocować gościa, dziadków czy opiekunki. Taki zapasowy pokój sprawdzi się także jako miejsce do pracy.
Dodatkowym atutem budynku jest dostosowanie parteru do potrzeb osoby niepełnosprawnej (kółko na planie oznacza, ile przestrzeni manewrowej potrzeba dla wózka inwalidzkiego). Odpowiednio dobrane wyposażenie, specjalistyczne uchwyty itp. wystarczą, by nawet osoba z poważnymi ograniczeniami ruchowymi mogła samodzielne radzić sobie z większością domowych spraw i obowiązków.
Umieszczony w bryle domu garaż na dwa samochody eliminuje problemy z miejscem do parkowania, ułatwia zagospodarowanie niewielkiej działki oraz utrzymanie porządku "w obejściu".
Nowoczesny dom w zgodzie z tradycją: alternatywa dla dworku
Dom ma zwarty, tradycyjny kształt. Prostokątny plan urozmaicono obszernym podcieniem od frontu oraz wysuniętą ku ogrodowi "szufladką" (tworzą ją pokój gościnny i pomieszczenie gospodarcze, zamknięte od góry tarasem dostępnym z głównej sypialni). Dwuspadowy dach przebijają jedynie okna połaciowe oraz kominy (zaplanowane - zgodnie z tradycją - w kalenicy). Forma domu nawiązuje do tradycyjnego budownictwa Pojezierza Olsztyńskiego. Mam jednak przekonanie, że nietrudno go będzie dopasować do innego otoczenia. Wiele zależy od wykończenia: dachówka, blacha czy struktonit? Drewno? Klinkier? Warto budować harmonię, nawiązując do wątków z naszego najbliższego sąsiedztwa. Zwarta, pozbawiona ekstrawagancji bryła domu o umiarkowanej kubaturze, z przeszkleniami dopasowanymi do funkcji pomieszczeń, to nie tylko projektowa ciekawostka, ale rozsądna alternatywa dla ozdobnych "willi-tortów" czy "dworków".
W kompaktowej formie zawiera się pełny program użytkowy, gwarantujący podstawowe wygody czwórce domowników. Całość zmieści się na niewielkim kawałku ziemi. Droga dojazdowa powinna przebiegać wzdłuż północnej lub wschodniej krawędzi działki. Mniej więcej kwadratowa parcela o powierzchni 550-600 m2 spełni podstawowe wymogi dotyczące odległości zabudowy od jej granic. Naturalnie, większy teren lepiej ochroni prywatność mieszkańców, umożliwi urządzenie ogrodu z prawdziwego zdarzenia itp.
Wnętrza i ich funkcje
Centralnie umieszczone wejście do budynku dzieli parter na część gospodarczą i mieszkalną, w której główną rolę odgrywa jednoprzestrzenna strefa dzienna. Jednobiegowe schody na poddasze ożywiają przestrzeń, podobnie jak odsłonięty fragment połaci dachu w rejonie wypoczynkowym. Całości dopełnia południowo-zachodni taras, wpasowany w narożnik między salonem a ścianą pokoju gościnnego. Niezbyt typowa lokalizacja łazienki - w głębi domu - jest przemyślana i zapewni wygodę wszystkim użytkownikom. Jej położenie przy schodach ma znaczenie dla domowników, dla pozostałych istotniejsze może się okazać sąsiedztwo pokoju gościnnego oraz... dystans oddzielający toaletę od obszaru stołowego i kanap.
Na poddaszu zaplanowano dwa pojedyncze pokoje sypialne, doświetlone oknami w połaci dachu i rozdzielone holem, oraz rodzicielską sypialnię z tarasem od strony ogrodu. Obie łazienki: mniejsza z natryskiem i większa, widna, wyposażona w wannę, są dostępne z holu, chociaż nie będzie większego problemu z włączeniem jednej do apartamentu rodziców.
Inna opcja to zamiana mniejszej łazienki na pralnię. W żadnej z łazienek w obecnym kształcie nie przewidziano bowiem miejsca na pralkę... Chętnie też wykorzystałabym do innych celów powierzchnię przeznaczoną na garaż. Zajmuje on aż 1/3 parteru - szkoda tego miejsca na samochody...
Autorzy projektu domu
Pracownia Architekci Jaszczak Szadkowska ma swoją siedzibę w centrum Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej. Zespół tworzy trójka architektów: Piotr Jaszczak, Aleksandra Szadkowska i Agata Boszczyk. Architekci na co dzień współpracują z grupą inżynierów i specjalistów z różnych dziedzin.
Pracownia zajmuje się projektowaniem budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych, budynków przemysłowych, przebudów i remontów obiektów zabytkowych oraz architektury wnętrz.
- Nie utożsamiamy się z wizją architekta - demiurga i niedostępnego artysty - mówią architekci. - Staramy się unikać górnolotnych słów i skomplikowanych ideologii. Chcemy być przede wszystkim blisko ludzi, dla których projektujemy. Cechuje nas optymizm i nieszablonowe podejście do zadań. Dążymy do tego, aby architektura była prosta, funkcjonalna i piękna.
Zobacz, jak architekci wykorzystali tradycyjną architekturę Pojezierza Olsztyńskiego i jak zaadaptowali ją do współczesnych potrzeb, zyskując przy okazji więcej przestrzeni użytkowej.
Zobacz poradnik, jak tanio budować dom. Część pierwsza: ARCHITEKTURA
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Polski dom roku 2014. Znamy już zwycięzcę naszego plebiscytu!
Domy prefabrykowane o szkielecie drewnianym
Projekty domów: nowoczesny dom z pełnym piętrem
Ile kosztują fundamenty? Kompleksowe podsumowanie kosztów budowy
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]