Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uzbrojenie działki: przyłącze wody i inne media

Wojciech Stasiak

Dom powinien mieć dostęp do wody, kanalizacji, gazu i elektryczności. Ile będzie nas kosztować uzbrojenie działki, jeśli dysponujemy parcelą bez podłączonych mediów?

przyłącze wody
Rury GWC muszą mieć określoną długość i być ułożone na odpowiedniej głębokości, aby powietrze zimą zdążyło się ogrzać, a latem schłodzić
Fot. Rehau
Zanim zabierzemy się do budowy, musimy pomyśleć o uzbrojeniu działki, czyli o wyposażeniu jej w odpowiednie media: przyłącze wody, doprowadzenie prądu i gazu, instalację kanalizacyjną. Część z tych instalacji można wykonać samemu, a nawet z nich zrezygnować. Po pierwsze jednak, nie zawsze to się opłaca (np. gdy za płotem biegnie gminny wodociąg nie ma sensu inwestować we własną studnię). Po drugie, podłączenie do sieci elektrycznej jest obowiązkowe, bo bez tego nie dostaniemy pozwolenia na budowę. Po trzecie zaś, na dowolne podejście do mediów nie zawsze zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy), który często nakazuje podłączenie do nich budynku. Wykaz mediów na terenie możemy sprawdzić w gminie.

Uzbrojenie działki: gaz i prąd

Jeśli sieci biegną blisko działki, za montaż przyłącza (czyli odcinka od sieci do ogrodzenia) i za opracowanie dokumentacji projektowej, zapłacimy wg taryfy przedsiębiorstwa przesyłowego, czyli w miarę tanio, bo w granicach 2-3 tys. zł za każde przyłącze. Gdy sieć jest daleko, koszty, zwłaszcza związane z prądem, wzrastają znacznie, nawet do kilkudziesięciu tys. zł!

Uzbrojenie działki: woda i kanalizacja

Właściciel zawsze płaci za całość przyłączy do tych sieci, czyli przeważnie ok. 200-400 zł za metr przyłącza i 500-1000 zł za jego projekt.

W przypadku wszystkich mediów właściciel płaci też dodatkowo za pociągnięcie instalacji do budynku.

Przeczytaj też, czy kupić działkę "gołą" czy z mediami?Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Uzbrojenie działki: przyłącze wody i inne media