Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ozdoby ogrodowe - anioł, ciurkadełko, zegar słoneczny

Tekst: Iwona Dąbrowska

O urodzie ogrodu decydują przede wszystkim projekt, roślinność i elementy ogrodowej architektury. Ale pamiętajmy też o ozdobnych detalach.

ogród,ozdoby ogrodowe
Wiklinowa ozdoba ogrodowa na rośliny
www.wsrodpaproci.pl
Ozdobne donice, kolumny, zegary słoneczne czy rzeźby ustawione na trawniku lub stanowiące wykończenie fontanny, źródełka bądź oczka wodnego były wykorzystywane w ogrodach przez całe wieki. Współcześnie wydają się nieco zapomniane i właściwie nie bardzo wiadomo dlaczego. Rzadko przecież spotykamy się z domem, w którym nie ma żadnych ozdób - obrazków, wazonów, przedmiotów o wyłącznie dekoracyjnym charakterze. Może właścicielom współczesnych domów wydaje się, że nie należy stwarzać estetycznej konkurencji dla roślin? To jednak błędne myślenie, bo dorodna roślinność zawsze będzie przyciągała wzrok. Może ogólna niechęć do tego rodzaju ozdób bierze się też ze skojarzenia z figurką kolorowego krasnala pod muchomorem, co nie uchodzi za przykład dobrego smaku. Nie dajmy się jednak stereotypom. Naprawdę nie ma powodów, by rezygnować z możliwości ozdobienia ogrodu i nadania mu indywidualnego wyglądu przez zastosowanie dekoracyjnych elementów.

Obejrzyj galerię ozdób ogrodowychNajważniejszy styl

Gust, jak wiemy, nie podlega dyskusji, ale to, co jest wystawione na widok publiczny, może i będzie oceniane przez osoby z zewnątrz. Jeśli więc chcemy, aby nasze zabiegi w ozdabianiu ogrodu spotkały się raczej z aprobatą niż z krytyką, warto wziąć pod uwagę, oprócz własnych upodobań, również kilka wskazówek.

Dekoracje powinny pasować do stylu budynku. I tak obok domu drewnianego, budynku w stylu polskiego dworku, kostki z lat 70. ubiegłego wieku czy domu o nowoczesnej bryle nie należy ustawiać kolumn, posągów, ozdób o bogatej ornamentyce. Będzie to bowiem pasowało jak przysłowiowy kwiatek do kożucha.

Mniej ryzykowne jest wykorzystanie dekoracji o nowoczesnej formie. Dom, który został właśnie zbudowany, nie jest przecież z reguły tym samym, do czego architektonicznie nawiązuje, czyli na przykład pałacem albo dworem.

Jeżeli jakaś dekoracja bardzo nam się podoba, ale mamy świadomość, że będzie się "gryzła" ze stylem domu, znajdźmy dla niej jakieś kameralne miejsce w ogrodzie. Dobrze jest wtedy usytuować ją tak, by w tle nie było budynku.

Innym rozwiązaniem jest potraktowanie zupełnie niepasujących do otoczenia rzeźby czy fontanny jako pewnego rodzaju żartu. Warto pokusić się wówczas o wyraźne puszczenie oka do widza, czyli takie zaaranżowanie miejsca, by nie było wątpliwości, że ta inscenizacja jest bardziej żartem niż poważnie traktowanym elementem przestrzeni.

Tam, gdzie elementów dekoracyjnych jest więcej niż jeden, muszą mieć ten sam styl i być wykonane z tego samego materiału. Na przykład postawienie marmurowego popiersia w sąsiedztwie nowoczesnej betonowej donicy pozbawi urody i jeden, i drugi element.

Zanim wybierze się konkretny styl dla dekoracyjnych detali, warto przejrzeć książki prezentujące ogrody o różnym charakterze. Na tej podstawie można wyrobić sobie zdanie, co do czego pasuje.

Materiał na ogrodowe ozdoby

Ogrodowe elementy dekoracyjne, takie jak rzeźby, donice, kolumny czy poidełka, są najczęściej wykonywane ze skały (piaskowca, marmuru, granitu), uszlachetnionego betonu lub żywicy.

Kamień naturalny jako materiał szlachetny sprawia, że wykonane z niego ozdobne elementy też wyglądają szlachetnie. Niestety, są one drogie: zarówno z powodu wysokiej ceny kamienia, jak i wyższych kosztów robocizny - odpowiednią formę uzyskuje się bowiem w wyniku ręcznej obróbki kawałka skały.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że ozdoby z kamienia (a zwłaszcza piaskowca) szybko pokrywają się zielonym nalotem i są narażone na pękanie oraz kruszenie. Producenci co prawda zabezpieczają wyroby odpowiednim impregnatem, ale zabiegi konserwujące należy później powtarzać.

Beton stosowany do wyrobu ogrodowych dekoracji bardzo się różni od tego, który wykorzystuje się w budownictwie. W jego skład też wchodzi cement, ale zawsze najwyższej klasy, a oprócz niego - różne środki uszlachetniające oraz starannie dobrane kruszywo zamiast zwykłego piasku. W efekcie powstaje materiał, który doskonale imituje skałę naturalną. Aby przedłużyć trwałość tych wyrobów, beton jest impregnowany lub pokrywany lakierem bądź farbą.

Żywica to tworzywo, które z powodzeniem stosuje się do wykonywania ogrodowych rzeźb i figurek, bo łatwo można z niej zrobić dowolnie skomplikowany kształt. Pozostałe jej zalety to stosunkowo niska cena i duża odporność na działanie czynników atmosferycznych. Konieczne jest jednak malowanie farbami jej powierzchni - co prawda nie po to, by jak w przypadku kamienia i betonu zwiększyć trwałość, lecz by poprawić estetykę wyrobów. Można stosować farby o różnych barwach lub jednokolorowe - na przykład kremowa pozwoli uzyskać imitację piaskowca, żółto-brązowa zaś będzie naśladować brąz.

Montaż ogrodowych ozdób

Ogrodowa dekoracja niezależnie od materiału, z którego jest wykonana, może być ustawiona w ogrodzie na dowolnym, byle równym, podłożu. Mimo wszystko warto jednak nawierzchnię odpowiednio przygotować. Przede wszystkim dlatego, że ozdoby z kamienia lub betonu są zwykle na tyle ciężkie, że powinno się je zabezpieczyć przed przewróceniem. W tym celu należy wykonać kilkucentymetrową betonową płytę. Dobrze, gdy jej powierzchnia jest dokładnie tej samej wielkości i kształtu co podstawa ustawionej na niej dekoracji. Betonowa wylewka nie będzie przecież miała charakteru ozdobnego, więc należy ją ukryć.

Czasem producent zaleca nawet przyklejenie ciężkiej rzeźby lub kolumny do nawierzchni albo osadzenie jej na metalowych bolcach.

Montując element dekoracyjny, z którego tryska woda, nie trzeba się martwić, jak go połączyć z zewnętrzną instalacją wodną. W ogrodowych zbiornikach woda bowiem zwykle krąży w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że zbiornik napełnia się raz i można to zrobić, wykorzystując położony na ziemi wąż ogrodowy.

Konserwacja ogrodowych ozdób

Aby elementy dekoracyjne rzeczywiście zdobiły ogród, trzeba o nie regularnie dbać. Polega to przede wszystkim na usuwaniu zabrudzeń w postaci pyłu oraz zielonego nalotu, który tworzą organizmy żywe. Wystarczy raz w roku wszystko porządnie umyć, używając wody z łagodnym detergentem. Kamień naturalny i beton mogą wymagać jednak co pewien czas solidniejszego czyszczenia.

- Zielony nalot usuwa się z kamienia preparatami, które działają niszcząco na glony, grzyby, mchy i porosty jednocześnie. Środki chemiczne tego typu to na przykład: Algat, Boracol, Fungan.

- Silne zabrudzenia i czarny nalot (patynę) dobrze usuwa myjka ciśnieniowa, którą tłoczona jest woda. Piaskowiec najlepiej wyczyścić z silnych zabrudzeń, stosując piaskowanie, to znaczy czyszczenie strumieniem sprężonego powietrza z drobnoziarnistym piaskiem lub szklanych mikrokulek.

- Impregnacja służy temu, by kamień lub beton nie zabrudziły się szybko ponownie, i chroni ich powierzchnię przed wnikaniem wody. Specjalne preparaty (np. Funcosil, Sarsil H-14/R) stosuje się, kiedy podłoże jest suche, czyste i chłodne.

- Zabezpieczenie na zimę. Ozdoby z piaskowca warto owinąć geowłókniną - taką samą, jaką stosuje się do ochrony roślin przed mrozem. W ten sposób woda w szczelinach skały nie zamieni się w lód i nie spowoduje kruszenia się piaskowca.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ozdoby ogrodowe - anioł, ciurkadełko, zegar słoneczny