Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom wpisany między drzewa

tekst Andrzej Markowski zdjęcia Hanna Długosz stylizacja Dorota Karpińska

Projektanci domu uznali, że urodę natury najlepiej podkreślić poprzez skontrastowanie jej z prostymi, nieco surowymi liniami współczesnej architektury.

Widok domu od strony południa
Widok domu od strony południa
Fot. Hanna Długosz
To nie było łatwe zadanie. Architekci zamierzali stworzyć bliską współczesnej wrażliwości nowoczesną, nieco industrialną bryłę, a jednocześnie musieli zachować starodrzew. Takie założenie nastręczało poważnych trudności. Lawirując między pniami drzew, można przecież zbudować niefunkcjonalny architektoniczny labirynt... Tymczasem cel był zupełnie odwrotny. Miał powstać prosty, elegancki współczesny dom.

Szczęśliwie dobrym efektom pracy architektów sprzyjało nastawienie inwestorów. Zarówno pan, jak i pani domu bardzo cenią powściągliwość form i mają doskonałe wyczucie stylu. W końcu pani Maja Palma - właścicielka domu - jest (wraz z Lidią Kalitą) współtwórczynią i projektantką ekskluzywnej marki modowej SIMPLE, której znakiem firmowym są piękno i elegancja oparte na prostocie. Wrażliwość estetyczna inwestorów i wyczucie formy bardzo ułatwiały współpracę - podkreślają architekci.

Spokojny, ale nie nudny

Budynek jest kryty płaskimi dachami. Składa się z prostych brył, a układ jest pozbawiony symetrii i powtarzalności elementów. Każda elewacja jest inna, ale całość odznacza się logiką i harmonią architektonicznej kompozycji.

To właśnie respekt dla zastanego krajobrazu, do starych drzew spowodował, że bryła domu została rozczłonkowana, co zaowocowało pojawieniem się zacisznych atriów i atrakcyjnych tarasów. Pnie niektórych drzew "przebiły" tarasy, tworząc nad nimi rodzaj parasola chroniącego przed palącymi promieniami słońca.

Budynek mimo sporego metrażu sprawia wrażenie lekkiego, a to między innymi, dzięki wielkim, portfenetrowym oknom, w naturalny sposób łączącym wnętrza z przestrzenią ogrodu.

Sprawdź jak ogrzać dom z dużymi przeszkleniamiWrażeniu tej lekkości, a jednocześnie elegancji w najlepszym stylu sprzyja z pewnością pokrycie elewacji płytami z trawertynu, który nie daje, w przeciwieństwie do innych gatunków kamienia, efektu chłodu oraz przesadnej monumentalności.

Przyjazne kontrasty

Kamienne okładziny pojawiają się również we wnętrzu. Dominujący jest trawertyn o beżowym odcieniu - ten sam co na elewacjach. I chociaż w domu towarzyszy mu pewna ilość białego wapienia i ciemnoszarego granitu, całość emanuje ciepłem. To wrażenie jest wzmocnione zastosowaniem we wnętrzach niewielkich ilości drewna.

Tak zaprojektowane wnętrza nie wymagają wielu mebli i dekoracyjnych przedmiotów. Kolorystyka wyposażenia, ze względu na urozmaiconą fakturę ścian, została ograniczona tylko do dwóch barw: czerni i bieli. W tej monochromatycznej przestrzeni wyraziste, kontrastowe akcenty graficzne działają z dużą siłą, a jednocześnie tworzą wrażenie ładu i harmonii.

Zarówno właścicielom, jak i projektantom zależało na tym, żeby ten dom był przyjemny do oglądania. Stąd nawet pełniąca funkcje gospodarcze piwnica zaskakuje urodą wnętrza. Do wykończenia użyto tu tych samych szlachetnych materiałów, jakie możemy podziwiać we wnętrzach parteru i piętra.

Co mówią projektanci domuW tę potrzebę estetycznego komfortu wpisuje się koncepcja dwukolorowego wnętrza. Przewaga czerni i bieli stwarza atmosferę plastycznego ładu, a równocześnie pozwala przebywającym w nich ludziom dobrze się odprężyć. Domownicy, nienarażeni na inwazję kolorów czy wzorów, mają tu doskonałe warunki do odpoczynku, rozmowy, ale też - do pracy.

Spacer po wnętrzach

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem parteru jest salon, połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Na atmosferę tego wnętrza, prócz wielkich przeszkleń oraz pięknych widoków na taras czy ogród, mają niewątpliwie wpływ starannie i powściągliwie dobrane meble oraz przedmioty.

Czarna bryła fortepianu w salonie pięknie harmonizuje z okrągłym stolikiem kawowym. Całości dopełnia ciemny dywan ułożony na jasnobeżowej podłodze i białe wygodne, ustawione symetrycznie kanapy.

Z kuchni - utrzymanej w minimalistycznym stylu, skomponowanej z kontrastowych czarno-białych geometrycznych form - otwiera się widok na jadalnię. Stół oparty na nogach o oryginalnym kształcie otaczają charakterystyczne krzesła.

Ozdobą jadalni jest umieszczona na ścianie płyta z mozaiką wykonaną ze skamieniałego drewna.

Ze wszystkich pomieszczeń parteru można się łatwo dostać do ogrodu, w tym na dwa tarasy. Ich poziom jest równy z płaszczyzną trawnika. Oba są wyłożone deskami z egzotycznego drewna. Z większego tarasu, na który wychodzą portfenetrowe okna jadalni, "wyrastają" dwa stare drzewa, co czyni go miejscem niezwykle atrakcyjnym. Pełni ono, w miesiącach o sprzyjającej pogodzie, funkcję salonu, gdzie domownicy i ich goście przyjemnie spędzają czas w cieniu grubych konarów obficie obsypanych liśćmi.

Projektanci starali się tak zaplanować przestrzeń wokół domu, żeby zarówno domownikom, jak i gościom nie brakowało prywatności. Udało się. Mimo wielu przeszkleń i zachęcających do wychodzenia na dwór tarasów, w domu i wokół niego wszyscy czują się swobodnie i bezpiecznie. Intymności strzegą zarówno grube pnie drzew i ich korony, jak też przemyślnie ukształtowane ściany budynku.

Wyjście na mniejszy z dwóch tarasów prowadzi z pracowni, utrzymanej, jak wszystkie wnętrza w domu, w oszczędnej, eleganckiej stylistyce. Bezpośrednie połączenie z ogrodem pozwala domownikom zrobić sobie krótką przerwę w pracy, bez przechodzenia przez inne pomieszczenia.

Na parterze znalazła się także sypialnia państwa domu z łazienką, garderobą oraz wygodny, mieszczący dwa samochody garaż.

Na piętrze powstały kolejne trzy sypialnie z łazienkami. Na tej kondygnacji jest królestwo córki i syna właścicieli; prócz wygodnych sypialni, mają tu do dyspozycji także sporą pracownię.

Również wygląd ogrodu nie jest owocem przypadku. Został zaplanowany i urządzony z niewielkiej ilości starannie skomponowanych gatunków roślin współgrających z zastanym krajobrazem i charakterem budynku.

Wśród pięknych form

Wszystkie elementy wystroju tworzą bardzo przyjazne, łatwo oswajalne wnętrze, służące zarówno wygodzie mieszkańców, jak i przynoszące radość oczom. Architektura domu jest doskonałym przykładem, jak forma budynku, jego walory estetyczne i funkcjonalne zależą od związanego z placem budowy krajobrazu. Dowodem, na to, że przyroda może nie tylko stanowić tło budynku, ale również bezpośrednie odniesienie do architektonicznego pomysłu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykładMetryczka domu "Wpisanego między drzewa"

Dom murowany, piętrowy, z garażem

Autorzy domu i wnętrz: architekci Joanna Lengiewicz-Charkiewicz, Robert Charkiewicz

Powierzchnia domu: 450 m2

Powierzchnia działki: 2500 m2

Mieszkańcy: małżeństwo z dwojgiem dorosłych dzieci

Czytaj także:

Dom nowoczesny pod względem architektury i wyposażeniaDom w pastelowych barwachNowoczesna willa w przedwojennych klimatach

Skomentuj:

Dom wpisany między drzewa