Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielony dach

Tekst: Marcin Bernaś, Małgorzata Krośnicka

Założenie ogrodu na dachu odwróconym płaskim wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża. Jego typ zależy od rodzaju uprawy.

zielony dach
Przykład łączenia nawierzchni: ziemi, żwiru na ścieżkach komunikacyjnych oraz betonowych płytek na tarasie
Fot. TEGOLA
Istnieją dwa typy upraw:

- ekstensywna - zazielenienie z niską roślinnością, niewymagającą intensywnej pielęgnacji. Ogród powstaje przez rozłożenie na dachu mat wegetacyjnych z zakorzenionymi różnymi typami roślinności. Zaletą tego typu uprawy jest natychmiastowy efekt, gdyż zielony dach powstaje tuż po rozwinięciu maty. Drugi plus to niewielkie obciążenie dla stropu - podłoże wraz z roślinami waży ok. 20-30 kg/m2;

- intensywna - wymaga zastosowania dosyć grubej warstwy humusu i intensywnej pielęgnacji posadzonych w nim roślin. Daje jednak więcej swobody w kształtowaniu dachowego ogrodu i doborze roślinności. Trzeba jednak pamiętać, że uprawa intensywna to spore obciążenie dla stropu. Może wynosić 90-450 kg/m2, zależnie od grubości warstwy ziemi oraz rodzaju zazielenienia.

W obu typach upraw ważne jest zastosowanie specjalnej wkładki przeciwkorzennej zabezpieczającej warstwę hydroizolacyjną przed przerastaniem korzeni.

Ciężar materiałów pod uprawy

Powłoka o grubości 1 cm waży:

- keramzyt: 4 kg/m2

- ziemia z torfem: 15 kg/m2

- wilgotny piasek: 20 kg/m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zielony dach