Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o klinkier - elewacje i ogrodzenia

Tekst: Marcin Pobożny

Cegła klinkierowa jest na tyle trwałym materiałem budowlanym, że nie wymaga konserwacji. Jednak nie zawsze jest odporna na mchy czy porosty.

Czyszczenie i mycie klinkieru najlepiej wykonywać w ciepły, słoneczny dzień
Czyszczenie i mycie klinkieru najlepiej wykonywać w ciepły, słoneczny dzień
Fot. RÖBEN
Mchy i porosty. Osadzają się one na zaprawie łączącej cegły, szczególnie w miejscach narażonych na dłuższy kontakt z wodą albo trudno wysychających.

W takich sytuacjach pomocny może okazać się preparat grzybobójczy, który usuwa mikroorganizmy oraz impregnuje powierzchnię przed ponownym obrastaniem mchami.

Wystarczy nasączyć nim szczotkę i wyszorować zabrudzone podłoże. Następnie wszystko trzeba zmyć wodą z dodatkiem detergentu i zaimpregnować.

Biały nalot (wykwity). Na klinkierze dość często pojawia się biały nalot. Przyczyną tego są związki wapna znajdujące się w zaprawie łączącej ze sobą cegły. Usuwa się je za pomocą szczotki i ciepłej wody. Gdy to nie pomoże, można zastosować specjalne czyściki do klinkieru, również znajdujące się w ofercie producentów chemii budowlanej. Przed użyciem czyścika trzeba sprawdzić jego wpływ na klinkier.

Odpryski. Jeśli na cegle klinkierowej pojawią się odpryski, można je naprawić przy użyciu farby akrylowej do malowania dachówek w miejscu ich przecięcia.

Uwaga! Cegłę klinkierową można wyczyścić chemicznie, za pomocą czyścików do klinkieru. Da się to również zrobić, używając suchego lodu, wodą pod wysokim ciśnieniem lub przeprowadzając piaskowanie.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o klinkier - elewacje i ogrodzenia