Czy badanie gruntu jest obowiązkowe?
Inwestorzy planujący lub rozpoczynający budowę uważają zazwyczaj, że niewielkie budynki, przekazujące na podłoże nieduże obciążenia - a do takich należą domy jednorodzinne - nie są warte wykonywania badań geotechnicznych. Czy rzeczywiście?
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 24.09.1998 r., budynki jedno- lub dwukondygnacyjne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej. Obejmuje ona niewielkie obiekty budowlane, w prostych warunkach gruntowych - a dla nich wystarcza sporządzenie dokumentacji geotechnicznej.
Nie ma więc jednoznacznego przepisu, nakazującego inwestorowi przeprowadzenie badania gruntu przed rozpoczęciem budowy. Na szczęście nośność większości gruntów w Polsce jest wystarczająca do bezpiecznego posadawiania domów jednorodzinnych. Jednakże problemy tych, którzy zbudowali domy na nieznanym podłożu, a później mieli kłopoty np. z pękaniem ścian domu wskazują, że lepiej jednak zawczasu dowiedzieć, jakie grunty występują na działce. I to nie tylko zanim powstanie projekt domu, ale często nawet zanim działka zostanie kupiona. Po prostu nie opłaca się ryzykować, że nie będzie się nadawała do tego, by zbudować na niej dom.
Badania geotechniczne pomagają podjąć decyzję również w następujących kwestiach:
- czy można posadowić budynek płycej, niż jest to wymagane ze względu na strefę przemarzania?
- czy wokół fundamentów można układać drenaż, i czy warto to robić?
- czy trzeba będzie odprowadzać wody opadowe z terenu, gdzie nie ma kanalizacji deszczowej, a jeśli tak - to dokąd?
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: