Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przepis na dobre lukarny

Tekst Jan Wrześniak

Lukarny to tradycyjny sposób doświetlenia poddaszy. Te stosunkowo drogie elementy dachu, choć często atrakcyjne architektonicznie, stwarzały wiele problemów użytkowych - przeciekały, przemarzały i ulegały zawilgoceniu parą wodną z wnętrza domu. Dlatego chętnie zostały zastąpione oknami dachowymi.

Lukarny - o 33% mniej światła wpada przez nie niż przez okno połaciowe o tej samej powierzchni
Lukarny - o 33% mniej światła wpada przez nie niż przez okno połaciowe o tej samej powierzchni
Fot.: Ici Paint Pilawa
Dawniej wykonanie lukarn (facjatek) podwyższało koszt budowy domu, a późniejsza eksploatacja tych miejsc sprawiała wiele problemów. Dlatego zwykle przestrzeń pod dachem pozostawała niezamieszkana - wykorzystywano ją jako miejsce gromadzenia nieużywanych już rzeczy i sprzętów.

Rozwijająca się produkcja okien dachowych sprawiła, że coraz chętniej adaptowano poddasza na cele mieszkalne. Nie oznacza to, że lukarny odeszły w zapomnienie. Wciąż cieszą się powodzeniem przede wszystkim wśród zwolenników domów projektowanych w architekturze tradycyjnej. Ponadto, nowoczesne materiały budowlane - membrany dachowe, folie paroizolacyjne, izolacja cieplna oraz obróbki blacharskie - pozwalają teraz wykonać lukarny bez poprzednich wad.

Doświetlenie lukarnami

Wielkość, forma i układ lukarn zależą od kształtu dachu. Nie zaleca się budowania takich nadbudówek, gdy nachylenie połaci dachowej jest niewielkie. Lepiej konstruować je w dachach stromych, o spadku połaci 40-45° i ściankach kolankowych o wysokości co najmniej 1 m.

Zadaniem lukarn jest równomierne doświetlenie wnętrza. Dlatego dobrze, gdy będą zajmować całą szerokość pomieszczenia, a ich odległość od przeciwległej ściany nie będzie przekraczać 5 m.

Najłatwiej jest wykonać lukarny z umieszczonym w nich jednym oknem. Konstrukcję takich nadbudówek nietrudno jest wybudować na odpowiednio wzmocnionych skrajnych krokwiach, po usunięciu pośrednich i wstawieniu wymianów.

Uwaga! Kilku pojedynczych lukarn nie powinno się umieszczać zbyt blisko siebie. Może to powodować ich zawilgocenie z powodu zalegania między nimi śniegu i utrudnionego odprowadzania wody deszczowej z wyższej partii dachu.

Rodzaje lukarn

Dobrze zaprojektowane i ciekawie wykończone lukarny są efektownym detalem architektonicznym, który urozmaica kształt dachu. Lukarny mogą mieć bardzo zróżnicowaną wielkość i formę. Dzięki temu łatwo je dopasować zarówno do domów tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych. Poza względami estetycznymi, ważny jest także kąt nachylenia połaci dachu domu i materiału jego pokrycia. W Polsce najpopularniejsze są lukarny ze ściankami bocznymi, przekryte jedno-, dwu- bądź trójspadowymi daszkami. Ich pokrycie najczęściej jest takie samo jak dachu domu.

Jednospadowa. Zwana jest też pulpitową lub ciągnioną. Przykrywa ją jednospadowy dach, którego nachylenie jest zawsze mniejsze niż nachylenie dachu domu.

Dwuspadowa. Inaczej szczytowa. To najbardziej popularny typ lukarny. Przekryta jest dwoma połaciami schodzącymi się w kalenicy. W miejscu połączenia połaci lukarny i dachu domu tworzą się kosze.

Trójspadowa. Ten rodzaj lukarny jest przykryty dachem z trzema połaciami, które zbiegają się w miejscu styku z połacią dachu (wygląda jak połowa dachu kopertowego) lub mają swoją kalenicę.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Przepis na dobre lukarny