Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Regulacja okuć okiennych

Andrzej Wróblewski

Latem wymieniliśmy okna na nowe. Do tej pory nie sprawiały żadnych problemów. Od niedawna skrzydło jednego z nich się nie domyka; wygląda, jakby nieco opadło. Czy można je samemu wyregulować? Tomasz R.

Gdy tylko jedno skrzydło okienne nie domyka się, najczęściej wystarczy wyregulować okucie
Gdy tylko jedno skrzydło okienne nie domyka się, najczęściej wystarczy wyregulować okucie
Fot. Roto Frank Okucia Budowlane
Za sprawne otwieranie i zamykanie okien odpowiadają okucia ukryte między skrzydłem okna a jego ościeżnicą. Jeśli tak nie jest, mechanizm trzeba wyregulować. Nowoczesne okna są jednak wyposażane w coraz bardziej skomplikowane elementy okuć, od których zależy nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego wbrew pozorom regulacja niedomykającego się skrzydła może się okazać nie taką prostą sprawą.

Przyczyny niedomykania skrzydła

Bardzo prawdopodobną przyczyną niedomykania się skrzydła jest jego opadnięcie. Ociera ono wówczas o ościeżnicę i nie pasuje do ramy - trzeba je dociskać, żeby zamknąć. Wskutek tego u góry okna - między jego skrzydłem a ościeżnicą - powstaje szczelina, przez którą nawiewa zimne powietrze z zewnątrz. Takie oznaki użytkowania mogą pojawić się nawet w trakcie właściwej eksploatacji okien. Zazwyczaj powodem jest odkształcanie się - kurczenie i rozszerzanie - profili okiennych latem i zimą. Najbardziej są narażone na to duże okna, ponieważ ulegają one większym odkształceniom pod wpływem zmian temperatury i dużego ciężaru skrzydeł.

Warto jak najszybciej usunąć przyczynę takiego stanu. Zapobiegnie to większym uszkodzeniom okna i - w efekcie - konieczności jego wymiany. Lepiej jednak nie podejmować się samodzielnej regulacji okien, lecz zlecić to serwisowi. Wprawdzie majstrowanie przy oknie raczej nie grozi jego zniszczeniem, jednak zamiast skorygować drobną usterkę, można ją powiększyć i rozregulować całe okno.

Pomoc serwisu

Gdy skrzydło ociera się o ramę (zwykle czop o zaczep), to fachowiec powinien najpierw sprawdzić przekątne skrzydła oraz ramy. Jeśli są one nierówne, niestety, powinno się ponownie przeszklić skrzydło. W następnej kolejności kontroluje się przy zamkniętym oknie "luz okuciowy", czyli wolną przestrzeń między skrzydłem i ościeżnicą. Szczelina ta powinna wynosić 12-13 mm. Jeśli jest inna, można próbować wyregulować okno: starać się ustawić skrzydło tak, by luz z każdej strony był taki sam. Regulacja na rozwórce (u góry skrzydła) powinna doprowadzić do równoległego ustawienia skrzydła i ramy, a na zawiasie dolnym podnieść opuszczone skrzydło.

Bardzo często niedomykające się skrzydło w oknie rozwierno-uchylnym może się dodatkowo wysprzęglać w trakcie otwierania. Oznacza to, że w takim oknie nie została zamocowana blokada błędnego położenia klamki, która jest wyposażeniem dodatkowym - można ją zamontować nawet na gotowym oknie. Przyczyną może być także odgięta lub uszkodzona rozwórka, którą należy wymienić.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Regulacja okuć okiennych