Czy zmiana halogenów na LED się opłaca
Jedną z wielu zalet źródeł światła opartych na diodach LED jest ich energooszczędność. Drugą - długowieczność. Obie przekładają się bezpośrednio na niski koszt ich użytkowania. Niestety żarówki LED są drogie. Czy ich zastosowanie w oświetleniu domowym ma sens?
Lampy LED mogą być stosowane, jako bezpośrednie zamienniki tradycyjnych żarówek (ze względu na kształty i typowe trzonki E14 i E27) we wszystkich oprawach oświetleniowych. Oferowane są również, jako energooszczędne zamienniki popularnych żarówek reflektorowych i reflektorowych żarówek halogenowych zasilanych napięciem sieciowym 230V.
Prosta zamiana
Ma dać nam korzyści w obniżeniu kosztów utrzymania oświetlenia przy zachowaniu takich samych ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Oznacza to, że powinniśmy wziąć pod uwagę charakterystykę światła, jakie wytwarzają poszczególne typy żarówek. Początkowo wprowadzane na rynek żarówki LED emitowały niezbyt przyjemne, zimne światło, a na dodatek - w odróżnieniu od typowej żarówki - o wąskim, skupionym stożku (idealne do oświetlenia punktowego i dekoracyjnego). Obecnie technologia diod elektroluminescencyjnych dynamicznie się rozwija i są już żarówki diodowe, które w pełni zastąpić mogą typową "60", lecz wciąż są drogie. A wytwarzane przez lampy LED białe światło (także to o ciepłej barwie) ma bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw Ra>80, co powoduje, że kolory oświetlanych przedmiotów wyglądają naturalnie.
Przystępniejsze cenowo są natomiast żarówki LED, które zastosować można jako zamienniki halogenów stosowanych w popularnych "oczkach" montowanych w podwieszanych sufitach. Dotyczy to zarówno lamp zasilanych bezpiecznym napięciem 12V, jak i pobierających prąd sieciowy. Biorąc pod uwagę, że takich opraw w domu może być kilkadziesiąt, oszczędność może być spora.
Policzmy korzyści
Jako podstawę do przykładowych obliczeń wzięliśmy dom z użytkowym poddaszem, w którym oprawy wbudowane w sufit znajdują się w kilku pomieszczeniach. Te, które wymagają bezpiecznego napięcia znalazły się w łazience i toalecie na parterze (8 szt), dużej łazience na piętrze (12 szt.) oraz wbudowane są w meblową zabudowę garderoby (8 szt.) - łącznie jest ich 26. Tyle samo "oczek", tyle że zasilanych z sieci, rozmieszczonych zostało w kuchni, pokoju dziennym oraz w holu.
Policzyliśmy, ile energii będą zużywały zastosowane w nich halogeny o mocy 20 i 30 V oraz ich zamienniki LED - odpowiednio 2,5 i 3 W. Patrz Tabela 1 - zużycie energii dla źródeł światła o mocy 12V i 230V.
Pamiętać trzeba o różnicach w koszcie zakupu obu typów źródeł światła. Teoretycznie cena żarówki LED jest siedmiokrotnie wyższa. Jednak trzeba pamiętać, że raz kupiona będzie świecić przez lata, a w tym samym czasie zużyjemy kilkanaście żarówek halogenowych. Patrz Tabela 2 - koszt zakupu źródeł światła.
Podsumowanie
Jak wynika z obliczeń, w naszym przykładowym domu, dzięki zamianie żarówek halogenowych na LED tylko w sufitowych "oczkach" można zaoszczędzić 1273 zł (patrz tabela 3).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: