Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?

red.

Mamy wodę z własnej studni wierconej. Pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym od pewnego czasu włącza się często nawet wtedy, gdy nikt nie korzysta z wody. Jaka może być tego przyczyna? Andrzej Karasiński, Konstancin

Hydrofor
Hydrofor
Fot. Shutterstock/Remigiusz Gora

Co zrobić gdy hydrofor często się włącza?

Czy częste włączanie się hydroforu - nawet wtedy, gdy nie pobiera się wody - świadczy o nieszczelności w instalacji?
  • Albo instalacja, albo w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nie ma nieszczelności w domowej instalacji wodociągowej, gdyż nawet najmniejsze przecieki powodują powolny spadek ciśnienia wody i w konsekwencji - uruchomienie hydroforu.
  • Drugim podejrzanym miejscem nieszczelności jest przewód ssawny doprowadzający wodę do pompy.
  • Trzecim - sam zestaw hydroforowy.

Hydrofor włącza się co chwilę - Jak znaleźć przeciek w instalacji domowej?

Jak szukać nieszczelności. Żeby sprawdzić, czy niekontrolowany wypływ następuje w instalacji domowej, to znaczy po tłocznej stronie pompy, wystarczy zakręcić na noc zawór odcinający tuż za pompą. Jeśli pompa przestanie się samoczynnie włączać, będzie to dowód, że przyczyną są przecieki w instalacji i że trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie zawory czerpalne, a także spłuczki w w.c., w których uszkodzeniu ulegają często zawory automatyczne.

Dlaczego hydrofor często się włącza -  jaka może być przyczyna tego zjawiska, jeśli instalacja jest szczelna?

Gdy instalacja jest szczelna. Jeżeli po zakręceniu zaworu za pompą (na przewodzie tłocznym) hydrofor nadal będzie się włączać bez widocznego powodu, przyczyn należy szukać po stronie ssawnej pompy lub w samym hydroforze. Mogą być następujące:

  • nieszczelny zawór zwrotny na przewodzie ssawnym. Takie uszkodzenie nie powoduje wyciekania wody na zewnątrz, ale można je zauważyć, obserwując manometr przy hydroforze, skutkuje bowiem powolnym spadkiem ciśnienia przy odciętym poborze wody. Jeśli uszkodzony zawór jest łatwo dostępny, wystarczy go po prostu wymienić. Jeśli połączony jest ze smokiem ssącym i umieszczony w studni, wygodniej będzie zainstalować drugi zawór zwrotny na przewodzie ssawnym w pobliżu pompy;
  • nieznaczne nieszczelności na odcinku przewodu ssawnego umieszczonym w gruncie lub w studni. Ustalenie miejsca takiego przecieku jest trudne i trzeba je zwykle zlecać hydraulikowi, który musi w tym celu przeprowadzić próbę ciśnieniową podejrzanego odcinka. Jeśli nieszczelności nie okażą się zbyt duże (woda nie ucieka z rury, a pompa nie pracuje na sucho, o czym świadczy wzrost ciśnienia na manometrze podczas jej pracy), to bez ustalania miejsca przecieku można zlikwidować problem przez zamontowanie na rurze ssawnej zaworu zwrotnego możliwie blisko pompy;
  • uszkodzony lub źle wyregulowany wyłącznik ciśnieniowy. We właściwie działającym histereza (czyli różnica między ciśnieniem włączania i wyłączania pompy) powinna wynosić ok. 1 bara (można to sprawdzić na manometrze hydroforu). W razie uszkodzenia jego naprawę lub wymianę należy powierzyć elektrykowi;
  • usterka w samym hydroforze. Może to być opróżnienie części powietrznej zbiornika przeponowego (pęknięta przepona lub nieszczelny zawór). Żeby to stwierdzić, należy sprawdzić ciśnienie powietrza w zbiorniku. Można to zrobić za pomocą manometru do kół samochodowych podłączonego do wentyla na obudowie zbiornika. Ciśnienie w nieuszkodzonym zbiorniku powinno wynosić około 1 bara (1 atmosfera techniczna, 0,1 MPa). Jeśli jest niższe, można dopompować trochę powietrza. Jeśli podczas pompowania będzie słychać bulgotanie lub w wentylu pojawi się woda, to znaczy, że przepona jest uszkodzona i trzeba wymienić zbiornik hydroforowy.

Hydrofor się nie włącza

Podczas pracy hydrofora możemy spotkać się z sytuacją utraty ustawień lub niesprawności presostatu. Objawy to spadające ciśnienie wody.

Mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy, automatyzuje pracę przepompowni poprzez sterowanie włączaniem/wyłączaniem pompy w celu utrzymania stabilnego ciśnienia wody w rurociągu. Szybki spadek ciśnienia w hydroforze występuje, kiedy ciśnienie spada poniżej odcięcia 2,5 - 3,0 atm., ciśnienie włączenia - 1,5 - 1,8 atmosfery (w zależności od producenta). Jeśli występują problemy z ciśnieniem wody w domu, konieczne jest odpowiedzialne podejście do ustawienia przełącznika ciśnienia, ponieważ istnieje bezpośredni związek między ustawieniem przekaźnika, objętością akumulatora i ciśnieniem. Najczęstszym problemem jest uszkodzony włącznik ciśnieniowy. Objawy to brak wody lub woda dostarczana w niewielkich ilościach ze względu na niskie ciśnienie.
Inną często spotykaną usterką jest zapowietrzony hydrofor. Objawy są widoczne, jeżeli po wyregulowaniu ciśnienia w akumulatorze przepompownia nie zacznie normalnie działać. Wtedy konieczne jest rozpoczęcie ustawiania samego wyłącznika ciśnieniowego. Należy przy tym pamiętać, że ciśnienie wyłączenia pompy (górna nastawa) nie może przekraczać ciśnienia, jakie pompa jest w stanie wytworzyć.
Jeśli wyłącznik ciśnieniowy nie włącza hydroforu. Konieczna jest naprawa wyłącznika ciśnieniowego przepompowni. Istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu: zakup nowego przekaźnika lub naprawa istniejącego. W pierwszym przypadku radzimy przyjrzeć się nowoczesnym i niedrogim presostatom - wskaźnikowym lub cyfrowym.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?