Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stelaże do w.c.

Odpowiada: Grzegorz Dudek

Chcielibyśmy mieć w łazienkach wiszące miski ustępowe, z ukrytymi w ścianie spłuczkami. Sądziliśmy, że są do tego typowe stelaże. Okazało się, że takich stelaży jest wiele i różnią się szczegółami konstrukcyjnymi. Czym trzeba się kierować i na co zwracać uwagę, kupując te urządzenia?

stelaż wc
Miski zawieszone na stelażu: wysokim (przycisk z przodu).
Fot. Geberit
1. Jakie są rodzaje stelaży instalacyjnych do w.c.?

2. Od czego powinna zależeć wysokość stelaża?

3. Jak dobierać stelaże do różnych przyborów?

4. Jaką pojemność mają spłuczki podtynkowe?

5. Jak dobierać przycisk do spłuczki?

1. Jaka ściana, taki stelaż

Do montażu przyborów wiszących (misek ustępowych, bidetów, umywalek) stosuje się dwa rodzaje stelaży - do zabudowy ciężkiej oraz lekkiej.

- Stelaże do zabudowy ciężkiej nie mogą same przenosić ciężaru przyborów sanitarnych i dlatego wymagają zamocowania do istniejącej, murowanej ściany, a następnie - obmurowania. Nie można ich zatem stosować w lekkich, wolno stojących ścianach gipsowo-kartonowych ani też w domach o konstrukcji szkieletowej; w takich sytuacjach trzeba stosować:

- Stelaże do zabudowy lekkiej, o znacznie stabilniejszej konstrukcji. Taki stelaż po przykręceniu do elementów konstrukcyjnych ściany nie wymaga obmurowania - zabudowuje się go płytami gipsowo-kartonowymi.

Stelażem do zabudowy lekkiej można bez problemu zastąpić stelaż do zabudowy ciężkiej. Trzeba jednak pamiętać, że stelaże do zabudowy lekkiej są średnio około dwa razy droższe. Odwrotna zamiana nie jest oczywiście możliwa.

2. Dobór wysokości stelaża

Stelaże do w.c. mają różne wysokości - od 82 do 120 cm. To, jaką wysokość wybrać, zależy od tego:

- na jakiej wysokości chcemy mieć przycisk od spłuczki;

- czy przycisk ma być na pionowej, czy też poziomej płaszczyźnie obudowy;

- na jakiej wysokości chcemy mieć półkę stanowiącą obudowę stelaża.

Jeśli chcemy, aby klawisz spłuczki znajdował się na wysokości około 80 cm (a więc na takim poziomie, że będzie go zakrywać otwarta deska muszli), trzeba wybrać stelaż niższy - do 90 cm. W stelażach wyższych klawisz jest widoczny nawet wtedy, gdy deska jest otwarta.

Jeżeli przycisk do spłukiwania ma być zainstalowany na półce, czyli poziomej płaszczyźnie jego obudowy, wtedy również trzeba wybrać stelaż niższy, bo w wyższych przyciski znajdują się tylko od przodu.

Trzecim kryterium decydującym o wyborze wysokości stelaża jest wysokość półki stanowiącej jego obudowę - im stelaż będzie wyższy, tym wypadnie ona wyżej.

3. Stelaże do różnych zastosowań

Poza stelażami do zawieszania misek ustępowych są także stelaże umożliwiające montaż innych przyborów sanitarnych. W ten sposób można stawiać całe tzw. lekkie ścianki instalacyjne, za którymi kryją się wszystkie rury. Stelaże do różnych przyborów, które mają być na jednej ścianie, powinny pochodzić od jednego producenta.

4. Pojemności spłuczek podtynkowych

Większość stelaży do w.c. ma spłuczki o pojemności 6 l z możliwością spuszczania całej lub połowy ilości wody (3 l). Ale niektórzy producenci mają też w swojej ofercie stelaże ze spłuczkami o pojemności 9 l. Jest w nich możliwość ustawienia poziomu napełnienia zbiornika: w zakresie od 6 do 9 litrów, gdy woda jest spuszczana w trybie normalnym, i od 3 do 5 przy spłukiwaniu w trybie oszczędnym.

5. Czym się różnią przyciski

Jeśli wybierzemy przycisk dzielony, będziemy mogli spłukiwać muszlę całą lub połową objętości zbiornika. Jeżeli wybierzemy tzw. przycisk z funkcją stop, nie będzie to możliwe, ale za to ponowne wciśnięcie takiego przycisku przerwie spłukiwanie.

Uwaga! Przycisk zawsze trzeba dobrać do stelaża, bo stelaże i przyciski od różnych producentów po prostu do siebie nie pasują.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Stelaże do w.c.