Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wytrzymałe okna łukowe

odpowiada Anna Szychowska

Okna łukowe są niezwykle dekoracyjne. Jednak żeby móc cieszyć się ich bezproblemowym działaniem, należy wybrać system o odpowiednio usztywnionej konstrukcji i dobrze zaplanować montaż.

okna łukowe, balkon
Balkonowe okno łukowe - dobrze wygląda, trzeba jednak zadbać o odpowiedni montaż
Fot. Vetrex
Przymierzam się do budowy domu, w którym chcę zamontować okna łukowe. Słyszałam jednak, że ich montaż jest bardziej skomplikowany i pracochłonny, niż wstawienie zwykłych okien. Wykonawca uprzedził mnie też, że okna łukowe mogą być mniej solidne. Czy to prawda? Anna J., Marki

Jak zrobić nadproże do okna łukowego

Najpopularniejszym i rekomendowanym przez montażystów sposobem wykonania nadproży jest zastosowanie gotowych elementów monolitycznych. Są one zrobione z betonu zbrojonego stalą, dzięki czemu gwarantują stabilność i bezawaryjne funkcjonowanie stolarki. Osadzenie okien z wykorzystaniem takich nadproży jest bardzo proste i stosunkowo tanie.

Istotnym etapem przygotowania ościeży jest dokładne wyprofilowanie łuku. Uzyskanie potrzebnego kształtu w nadprożach murowanych zapewniają krążyny, czyli specjalnie wymodelowane deskowanie. Górną, odtwarzającą krzywiznę łuku część, wykonuje się ze sklejki lub twardej płyty pilśniowej, a boczną konstrukcję - z odpowiednio przyciętych desek lub sklejki. Całość należy właściwie podstemplować.

Nadproża łukowe można też wykonać z pełnych cegieł, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną.

Ze względu na przenoszący obciążenia kształt, naproża łukowe nie wymagają zbrojenia, chyba że konstrukcja ma być skomplikowana i wielkogabarytowa - wówczas stosuje się nadproża żelbetowe.

W domach z betonu komórkowego albo z ceramiki dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie nadproży prefabrykowanych. Należy wówczas umieścić nad nimi belkę nośną, ponieważ nie przenoszą one ciężaru ścian i stropów.

Jak poprawić wytrzymałość okien łukowych

Aby poprawić wytrzymałość okien łukowych, trzeba je odpowiednio wzmocnić. Można to uzyskać, zamykając wewnątrz profili stalowe wzmocnienia. Ważne, aby znajdowały się one na całym obwodzie okna i skrzydeł ruchomych. Tymczasem część producentów nie stosuje wzmocnień w części giętej, co w istotny sposób obniża nośność, stabilność i wytrzymałość konstrukcji, lub korzysta ze stali nacinanej, o słabszych parametrach, co może powodować większą awaryjność okien, niż w przy stosowaniu stali pełnej. Wybierając dostawcę okien łukowych, zapytajmy więc, czy i w jaki sposób zamówione okna zostaną wzmocnione.

Parametry techniczne okna - wytrzymałość i odpowiednia statyka - ulegają też znacznej poprawie w efekcie zastosowania tzw. wklejanego pakietu szybowego. Taki rodzaj oszklenia jest elementem nośnym okna, ponieważ obciążenia eksploatacyjne i zewnętrzne przenoszone są bezpośrednio na pakiet szybowy. Technologia szyby wklejanej daje też większe możliwości w zakresie estetyki, ponieważ powala na wykonanie większych przeszkleń z mniejszą liczbą kwater.

Odpowiednie wzmocnienia pozwalają na wykonanie przeszkleń o większych gabarytach i zapewniają wyższą odporność na odkształcenia konstrukcji w wyniku działania wiatru i wysokich temperatur, a tym samym - chronią przed powstawaniem wad i nieszczelności.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Wytrzymałe okna łukowe