Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odbiór dachu. Sprawdzenie płaszczyzny dachu

Piotr Leń

Połacie dachowe zwykle tworzą płaskie płaszczyzny. Z punktu widzenia prac dekarskich, najistotniejsza jest górna płaszczyzna elementów konstrukcji dachu.

Sprawdzanie płaszczyzny dachu za pomocą żyłki
Sprawdzanie płaszczyzny dachu za pomocą żyłki
Fot. Piotr Leń/Dietrich's
Bez względu na wymiary poszczególnych elementów w obrębie pojedynczych połaci, ich górne powierzchnie powinny znajdować się w jednej płaszczyźnie. Oczywiście dopuszcza się pewne odchyłki, które wynikają z typu pokrycia dachu, na przykład dachówka płaska wymaga większej dokładności niż dachówka z falą.

Wzrokowo. Wstępną ocenę płaszczyzny dachu można wykonać metodą wzrokową. Metoda polega na "rzuceniu okiem" na górne krawędzie krokwi. Jest to sposób prosty, pozwalający na wyłapanie niedokładności.

Nadzacios. Równie prostą metodą jest pomiar nadzaciosu pionowego. Jest to wartość stała w obrębie pojedynczych połaci lub nawet całego dachu - jednakowe nachylenie wszystkich połaci. Nadzacios to materiał pozostawiony nad zaciosem. Mierzy się go wzdłuż linii pionu.

Pomiar nadzaciosu można wykonać na wszystkich lub na wybranych elementach (na przykład kilku krokwiach, krokwi narożnej i koszowej). Do tego celu można wykorzystać poziomnicę. Odległość między górną płaszczyzną murłaty lub płatwi a górną płaszczyzną krokwi głównych, narożnych i koszowych powinna być stała.

Żyłka. Kolejną z metod oceny jakości płaszczyzny dachu jest zastosowanie żyłki. W skrajnych punktach połaci dachu należy wbić gwóźdź (punkty A i B oraz C i D), a następnie rozpiąć między nimi dobrze naciągniętą żyłkę. Punkty, w których żyłka odstaje do konstrukcji lub "zawiesza się", wyznaczają niedokładność prac ciesielskich. W ten sam prosty sposób można sprawdzić geometrię jętek, płatwi i kleszczy.

Uwaga! Samodzielne sprawdzenie konstrukcji dachowej przez inwestora może być niebezpieczne ze względu na wysokość i trudny dostęp, dlatego warto o taką kontrolę poprosić dekarza, który zajmie się wykończeniem dachu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Odbiór dachu. Sprawdzenie płaszczyzny dachu