Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na czym polega izolowanie termiczne?

Włodzimierz Krupa, ekspert w dziedzinie chemii budowlanej

Izolowanie termiczne to rozwiązanie, które chroni ściany, a tym samym wnętrze domu przed upałem, chłodem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

ściany jednowarstwowe, ocieplenie
Ściany jednowarstwowe wykonane z bloczków z betonu jednokomórkowego
Fot. Bruk-Bet/Termalica
Izolowanie termiczne to sztuka zamykania w materiale budowlanym pęcherzyków powietrza. Jest ono przecież najlepszym z izolatorów. Im jest go więcej, tym ściana jest lżejsza i ma lepszą izolacyjność, ale też staje się coraz słabsza.

Wystarczy porównać parametry bloczków z betonu komórkowego. Ponieważ współczynnik przewodzenia ciepła U maleje proporcjonalnie do grubości ściany (U = 1/R; R = d/x; R - opór cieplny ściany, d - grubość ściany, x - współczynnik przewodzenia ciepła materiału), to jest jasne, że im grubsza przegroda, tym lepiej izoluje cieplnie. Tylko że dla spełnienia podstawowego wymagania - wytrzymałości na obciążenie - ściana wcale nie musi być gruba. Na przykład mur z bloczków o wytrzymałości PP2, gęstości 400 i grubości 42 cm ma taki sam współczynnik U, jak ten z bloczków PP6 o gęstości 700 i grubości 24 cm docieplony 10-centymetrową warstwą styropianu (dla obu rozwiązań U = 0,25). Czyli nie tylko możemy mieć o 8 cm cieńszą ścianę, ale także cała konstrukcja znajduje się zimą po ciepłej stronie, powyżej 0 st. C.

Latem, podczas upałów, ściany izolowane od zewnątrz wolniej się nagrzewają. Jak rozkłada się temperatura wewnątrz ścian w obu tych rozwiązaniach, ilustrują wykresy. Jedna mury nie zawsze są jednorodne. Pełno w nich elementów pogarszających izolacyjność, takich jak nadproża, wieńce. Koncepcja zewnętrznego ocieplenia bardzo poprawia ogólny bilans, eliminując te niedoskonałości.

Jest jeszcze pomysł na ściany trójwarstwowe. Wynika on zapewne z chęci zarówno izolowania, jak i budowania tradycyjnego. Ta trzecia, zewnętrzna warstwa to najczęściej cegła klinkierowa, dająca poczucie solidności. Producenci chemii budowlanej nadrabiają jednak szybko zaległości, oferując wykończenia ścian dwuwarstwowych łudząco przypominające klinkier, bez potrzeby wznoszenia ścianki elewacyjnej. Dostępne są też tynki nieznane jeszcze parę lat temu: bardzo ciemne, gładkie, metaliczne, udające kamień lub drewno.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Na czym polega izolowanie termiczne?