Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

System do zabudowy poddasza: montaż płyt gk

Zbigniew Jankowski

Płyty gipsowo-kartonowe wraz z systemem profili sufitowych idealnie nadają się do zabudowy poddaszy domów jednorodzinnych. W dachach stromych połacie od zewnątrz powinny być najpierw zabezpieczone warstwą wstępnego krycia, a od wewnątrz przestrzenie pomiędzy krokwiami starannie ocieplone wełną mineralną.

łazienka na poddaszu
Na poddaszu wyraźnie widać jakość obudowy - nie powinno być na niej rys i pęknięć
Fot. Fakro
System ten składa się z takich samych profili, jak w systemach sufitów podwieszanych (przyścienne UD i nośne CD) oraz elementów mocujących typu ES bądź wieszaków kotwowych. Pozwala to w łatwy sposób obudować, zarówno połacie dachu, elementy więźby dachowej, jak i ściany szczytowe i kolankowe.

Wykonanie zabudowy poddasza

Profile UD mocuje się do ścian murowanych wkrętami do drewna i kołkami rozporowymi szybkiego montażu. Następnie w taki obwód wsuwa się profile CD co 40 cm, poziomo (podobnie jak w konstrukcji sufitu poziomego) i podwiesza je do elementów więźby dachowej wieszakami kotwowymi. Za pomocą długiej łaty murarskiej sprawdza się, czy powierzchnia tworzy równą płaszczyznę. Tak przygotowaną konstrukcję można jeszcze obłożyć folią paroizolacyjną przy pomocy taśmy dwustronnie klejącej, mocowanej do rusztu.

Płyty gipsowo-kartonowe przykręca się blachowkrętami przez folię paroizolacyjną poprzecznie do stelaża. Trzeba przy tym uważać, aby poprzeczne styki płyt znalazły się na profilu CD i w poszczególnych rzędach były przesunięte względem siebie co najmniej o 40 cm.

Do gotowej już obudowy połaci dachowych montuje się obudowę ścian kolankowych. Najpierw wykonuje się "obwód" rusztu, w którym umieszcza się profile CD i przytwierdza je do muru za pomocą elementów ES. Ponieważ między połacią a ścianą kolankową tworzy się kąt rozwarty z połacią, do właściwego połączenia obudowy można użyć specjalnych profili do kątów rozwartych lub taśm z blachy perforowanej. I taśmy i profile można wygiąć pod dowolnym kątem.

Czytaj też o systemach do sufitów podwieszanychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

System do zabudowy poddasza: montaż płyt gk