Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elewacja z betonu i silikatów - zamiast drogiego klinkieru

Anna Ukielska

Ściany trójwarstwowe z elewacją wymurowaną z cegieł powszechnie kojarzą się z klinkierem, czyli materiałem bardzo efektownym i trwałym, ale drogim. Tymczasem, równie dobrze można użyć do tego celu dużo tańszych, a wcale nie brzydszych cegieł betonowych lub silikatowych.

elewacja cegła betonowa
W tej elewacji główną rolę odegrała żółta cegła betonowa
FOT.: TEKNOAMERBLOKR (INWESTOR: REAL MANAGEMENT)
We współczesnym budownictwie dominują takie rozwiązania ścian zewnętrznych, w których funkcja izolacji termicznej jest oddzielona od funkcji przenoszenia obciążeń. Wynika to z różnych właściwości materiałów: te, które mają dobre parametry termoizolacyjne, są na ogół mało wytrzymałe, z kolei te o dużej wytrzymałości konstrukcyjnej dobrze przewodzą ciepło, zatem źle izolują.

Są już wprawdzie na rynku nowoczesne materiały do budowy ciepłych ścian jednowarstwowych, jednak wciąż jeszcze zdecydowana większość domów budowana jest w technologii dwuwarstwowej (z elewacją wykończoną tynkiem) lub trójwarstwowej (gdzie funkcję elewacji spełnia ściana osłonowa z cegły).

Materiałem do budowy ściany elewacyjnej niekoniecznie muszą być cegły klinkierowe - efektowne, ale drogie. Ciekawą propozycją są cegły silikatowe i betonowe - ładne i, podobnie jak klinkier, niewymagające wykończenia, a przy tym bardzo konkurencyjne cenowo.

Cegła silikatowa

Silikaty od lat stosuje się jako materiał elewacyjny - za najlepszy przykład, dobrze znany z polskiego krajobrazu, posłużyć mogą liczne nieotynkowane budynki gospodarcze, wymurowane z białych cegieł. Dziś postrzegane są one jako materiał bardziej "prestiżowy" - w Holandii, Szwajcarii czy Niemczech cegła silikatowa na elewacji to modny atrybut eleganckich domów jednorodzinnych.

Właściwości. Silikaty robi się tylko z naturalnie występujących surowców: piasku, wapna i wody. Cegły powstają w procesie łączenia piasku z wapnem nasyconym parą wodną. Twardniejąc, tworzą one "sztuczny kamień", mrozoodporny i o dużej wytrzymałości na ściskanie. Dzięki aseptycznym właściwościom wapna, silikaty mają bardzo dobrą odporność na korozję biologiczną. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji, a po rozbiórce nadają się do całkowitego recyklingu - są przetwarzane na proszek, który można ponownie użyć w procesie produkcji cegieł.

Ścianę elewacyjną z cegły silikatowej należy odpowiednio zaimpregnować. Najbardziej newralgiczne są miejsca bezpośrednio przy powierzchni ziemi. Tam mur narażony jest na silne oddziaływanie wody opadowej oraz zachlapanie błotem. Na rynku dostępnych jest wiele środków impregnujących silikaty; producenci cegły mają je w swojej ofercie uzupełniającej.

Impregnaty robione są na bazie wodorozpuszczalnej krzemionki. W wyniku procesu krystalizacji uwodnionej krzemionki, impregnat uszczelnia kapilary występujące w strukturze cegieł silikatowych - dzięki temu deszcz spływający po elewacji nie przedostanie się do ich wnętrza.

Wygląd. Cegły mogą być białe, w różnych odcieniach beżu i szarości, a także w kolorach typowych dla klinkieru - żółtym i czerwonym. Podczas murowania z cegieł barwionych powinno się mieszać cegły z różnych palet, by uniknąć niejednorodności koloru. Cegły mogą mieć powierzchnię gładką albo łupaną - czyli z charakterystyczną fakturą od strony licowej, co pozwala dodatkowo urozmaicić elewację. Najpopularniejsze wymiary cegieł elewacyjnych dostępnych na rynku to 250 × 120 × 65 mm oraz 250 × 60 × 65 mm.

Cena. Cena jest dość konkurencyjna w porównaniu z klinkierem; za jedną cegłę zapłacimy od 0,90 zł (biała, gładka) do 2,50 zł (barwiona).

Cegła betonowa

To materiał znany od dawna, a od pewnego czasu przeżywający swój renesans; elewacje ozdobione betonowymi cegłami, często łączonymi z tynkiem lub kamieniem, są ostatnio bardzo modne.

Do tej popularności z pewnością przyczyniły się takie cechy cegieł, jak ich ogólna wytrzymałość mechaniczna oraz bardzo dobra tolerancja skrajnych warunków atmosferycznych - upału i mrozu, a także efektowny wygląd przy stosunkowo niskiej cenie.

Właściwości. Do produkcji cegieł betonowych używa się technologii wibroprasowania i dojrzewania (autoklawizacji) betonu w parze wodnej. Są one niedrogie, za to mocne, wytrzymałe i precyzyjnie wykonane. Producenci szczególnie dużo uwagi poświęcają dokładnemu wykonaniu bocznych krawędzi cegieł, gdyż pozwala to na zminimalizowanie spoin podczas murowania, a co za tym idzie - zmniejszenie ilości zaprawy potrzebnej do murowania i spoinowania.

Uwaga! Decyzję o wykorzystaniu cegieł betonowych do budowy ściany elewacyjnej należy podjąć stosunkowo wcześnie, bo na etapie projektowania. Ciężar cegieł (ponad 150 kg/m2 ściany) wymaga bowiem zaprojektowania odpowiednio mocnych fundamentów. Powinny one być też na tyle szerokie, by można było na nich oprzeć chociaż 2/3 szerokości cegieł.

Wygląd. Cegły betonowe zazwyczaj występują w wersji z łupaną fakturą wozówki (czyli powierzchni licowej). Coraz popularniejsze stają się też cegły z ryflowanym frontem, co daje ciekawy, nowoczesny efekt na elewacji. Cegły mogą mieć przeróżne kolory: szare (odpowiadające naturalnej barwie betonu) oraz beżowe, brązowe, grafitowe, oliwkowe.

Produkowane są one między innymi w wymiarach 390 × 90 × 95 mm lub 250 × 65 × 125 mm. Na wymurowanie 1 m2 potrzeba 25-52 sztuk cegieł (zależnie od ich wielkości).

Cena. Planując wykonanie ściany osłonowej z cegły betonowej, należy się liczyć z kosztem od 1,5 do 4 zł za sztukę. Cena zależy od wielkości i koloru cegieł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Elewacja z betonu i silikatów - zamiast drogiego klinkieru