Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Faktura na ścianie wewnętrznej - jak i czym ją wykonać

Jan Wrześniak

Jeśli chcemy nadać ścianom fakturę, możemy użyć farb, tynków lub past strukturalnych. Możliwości tworzenia wzorów są niezliczone - tak jak rodzaje narzędzi, których można użyć do ich wykonania.

Farba strukturalna dająca efekt piasku
Farba strukturalna dająca efekt piasku
Fot. Benjamin Moore
Dodatkowo, dużą zaletą tego typu produktów jest to, że przed malowaniem nie trzeba uzupełniać drobnych ubytków w tynku czy pęknięć. Jedynie duże uszkodzenia ściany należy naprawić i wyrównać zaprawą.

Farby strukturalne

Ze względu na sposób aplikacji i osiągany efekt farby strukturalne sytuują się między zwykłą farbą a tynkiem dekoracyjnym. Produkty te różnią się od siebie wypełniaczami. W zwykłych farbach są one bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzenie po powierzchni. Farby strukturalne mają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub zawierają dodatki podnoszące ich lepkość, które umożliwiają małą rozlewność i wykonanie faktury.

Sekret wykonania efektownej powierzchni tkwi w nanoszeniu farby strukturalnej. Nakłada się ją na ścianę równomierną warstwą za pomocą pędzla, wałka, pacy czy szpachelki - w zależności od gęstości produktu. Trzeba pamiętać, że faktura będzie jednolita, jeśli zostanie nałożona "jednym pociągnięciem" na całej długości malowanej powierzchni, bez odrywania narzędzia od ściany. To właściwie jedyna trudność związana z aplikowaniem farb strukturalnych. Jeżeli więc do pomalowania jest duży fragment ściany, dobrze go podzielić na mniejsze pola, używając taśmy malarskiej. Po nałożeniu, farbie nadaje się właściwą fakturę. Trzeba to jednak zrobić, zanim ona wyschnie.

Tynki strukturalne

Doskonale imitują naturalne materiały wykończeniowe. Są jednak od nich tańsze i łatwo zmienić wygląd ścian, gdy się opatrzą.

Tynki są dostępne jako gotowe masy lub mieszanki do rozrobienia z wodą w odpowiednich proporcjach (podane są one przez producenta na opakowaniu; nie należy ich zmieniać na własną rękę). Mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm) niż farby strukturalne. W odróżnieniu od nich tynki nakłada się cienką warstwą (od 3 do 5 mm), za pomocą metalowej pacy.

Tynki dekoracyjne można malować, ale lepszy efekt osiągnie się, barwiąc masę tynkarską przed jej nałożeniem na ścianę. Można też kupić gotowy kolorowy tynk. W ofercie firm znajduje się wiele barw - od jasnych (biały, szary) do mocniejszych ( czerwień, pomarańcz, żółć, błękit).

Często tynki strukturalne przypominają naturalne kamienie - granit, marmur, piaskowiec, trawertyn, wapień. Nanoszenie takich mas wymaga od wykonawcy sporych umiejętności i praktyki. Efekt osiąga się tu przez odpowiednie nałożenie zaprawy, jej wygładzenie i po pewnym czasie wykończenie, impregnowanie bądź polerowanie.

Pasty strukturalne

Są to masy wapienne lub akrylowe, zwane też stiukami weneckimi. Oprócz nakładania na całe ściany, stosuje się je do wykonania niewielkich wzorów o charakterze nowoczesnym i antycznym.

Pasty nakłada się specjalnymi packami z zaokrąglonymi brzegami, zrobionymi z wysokogatunkowej stali, bądź szpachelkami japońskimi na wygładzone i odpowiednio zagruntowane podłoże. Masy stiukowe, w odróżnieniu od tynków, są bardzo drobno mielone, dlatego nakłada się je cieńszą warstwą (1 do 3 mm). Zazwyczaj nanosi się je kilkakrotnie, dbając o "wzorek", czyli na przykład żyły imitujące marmur. Innym sposobem na dekorację ścian jest wykonanie z takiej masy wzoru uzyskanego za pomocą szablonu.

Pasty strukturalne są dostępne jako masy w gotowych kolorach, ale można też barwić je w sklepie lub kupić białe i pomalować po wyschnięciu na ścianie farbami, lazurami, bejcami lub lakierami.

Masy w różnych kolorach można mieszać ze sobą, nakładać jedne na drugie. Czasem świeżo nałożony stiuk dodatkowo wykańcza się woskiem - ożywia on kolor, utwardza powierzchnię oraz uodpornia ją na zabrudzenia i wilgoć.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Faktura na ścianie wewnętrznej - jak i czym ją wykonać