Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Który da się szybciej postawić - dom parterowy czy piętrowy?

Paweł Artyfikiewicz, Joanna Herman, Janusz Kaczorek, Paweł Wład Kowalski, Iwona Mere, Wojciech NItka, Jerzy Sajdak

Budowa domu parterowego jest z reguły zdecydowanie szybsza niż postawienie budynku piętrowego.

dom jednorodzinny
Domy piętrowe dłużej się buduje i są nieco droższe, ale zwykle łatwiej i taniej się je ogrzewa
Fot. www.shutterstock.com/LesPalenik
Szybciej buduje się dom parterowy niż piętrowy, ponieważ niektórych czasochłonnych prac budowlanych nie musimy wykonywać. Wbrew pozorom nie należą do nich fundamenty - nie muszą być co prawda tak "ciężkie", ale trzeba wykonać na nie większy wykop.

Po pierwsze, nie musimy stawiać wysokich rusztowań do murowania, bo nie wykonuje się stropów i ścian nad parterem. Zamiast ciężkiego betonowego stropu wystarczy zamontować lekki sufit podwieszany do elementów więźby dachowej lub prefabrykowanych wiązarów, pełniących równocześnie rolę stropu i konstrukcji nośnej dachu.

Niepotrzebne są murowane ściany nad parterem, a sam dach może mieć mniejszy niż w budynkach piętrowych spadek (do 25-30%) i dowolną konstrukcję. Gdy przykrywamy budynek dachem dwuspadowym, nie musimy wykonywać zabudowy poddasza płytami kartonowo-gipsowymi, gdyż pozostaje ono nieużytkowe. Ponieważ ciepłe powietrze najłatwiej uchodzi przez dach, w parterowym budynku dobrze jest zastosować izolację termiczną. Ale zamiast ocieplać połacie dachu, zdecydowanie prościej i taniej będzie położyć warstwę izolacji termicznej na stropie.

Budowę parterowego domu przyspiesza też to, że nie musimy czekać na wykonanie lub montaż schodów wewnętrznych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Który da się szybciej postawić - dom parterowy czy piętrowy?