Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Który dom da się łatwiej przebudować - parterowy czy piętrowy?

red.

Większość budynków da się rozbudować. Jest na to kilka sposobów. Najłatwiej przebudować taki dom, który powstawał z myślą o przyszłych zmianach.

W Polsce najczęściej buduje się domy z dachami stromymi
W Polsce najczęściej buduje się domy z dachami stromymi
Fot. Ruukki
W budynkach parterowych najprostsze rozwiązanie - czyli nadbudowa kondygnacji - bywa kosztowne, a czasem wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Taka zmiana wymaga bowiem odpowiedniej nośności fundamentów i ścian dolnej kondygnacji. Trzeba też znaleźć miejsce na wygodne schody - zajmują w rzucie 5-8 m2.

Zdecydowanie łatwiej jest wykorzystać nieużytkowe poddasze pod stromym dachem. Zależy to od jego skosu - jeśli połacie mają spadek do 30 stopni, trzeba go powiększyć lub unieść dach.

Należy też pamiętać o sprawdzeniu, czy strop nad parterem ma odpowiednią nośność - na poddaszach przeznaczonych na strych robi się czasem słabsze stropy.

Dom, zarówno piętrowy, jak i parterowy, łatwiej rozbudować w poziomie. Pod warunkiem jednak, że działka jest odpowiednio duża. Optymalne wydaje się dobudowywanie kolejnych części w postaci odrębnych brył i następnie przyłączanie ich do istniejącego budynku poprzez wykucie przejścia. Bryły takie - "przyklejone" do istniejącej części domu - mogą być przykryte dachem o podobnym spadku i rodzaju pokrycia co dach istniejący, lub płaskim stropodachem, na którym może znaleźć się na przykład taras.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Który dom da się łatwiej przebudować - parterowy czy piętrowy?