Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny

arch. Małgorzata Wrona, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Mam budynek składający się w połowie z części mieszkalnej, a w drugiej połowie z części gospodarczej (stara stajnia, komórka). Na strychu nad nimi chciałbym zrobić część mieszkalną o powierzchni 120 m2. Czy muszę mieć na taka adaptację pomieszczenia pozwolenie, a jeśli tak to jakie i gdzie je załatwić. Tomasz.S

<Digimax S500 / Kenox S500 / Digimax Cyber 530>
Adaptacja części budynku gospodarczego na mieszkalny jest traktowana jak budowa i wymaga pozwolenia
Fot. Archiwum redakcji
Adaptacja części budynku gospodarczego na mieszkalny, w świetle prawa budowlanego, jest traktowana jak budowa. Konieczne będzie więc uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie przez uprawnionego projektanta projektu budowlanego.

W pierwszej kolejności należy wystąpić do Starostwa Powiatowego o wypis/wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub, w przypadku jego braku, o ustalenia Warunków Zabudowy.

Do przygotowania projektu budowlanego konieczna będzie również m.in. ekspertyza rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny budynku oraz opracowanie wszelkich potrzebnych projektów branżowych: projektu konstrukcyjnego, instalacji...itp.

Projekt powinien zostać naniesiony przez uprawnionego projektanta na przygotowaną wcześniej inwentaryzację.

Po zakończeniu prac, należy poinformować odpowiedni urząd o powstałej powierzchni użytkowej, ponieważ zostanie od niej naliczony podatek od nieruchomości.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny