Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym udekorować świąteczny stół

Anna Kurowska

Gałązki bluszczu, srebrne gwiazdki, małe stroiki przy nakryciach - to podstawowe elementy na stole wigilijnym

Dekoratorzy i projektanci wnętrz twierdzą, że na świątecznych stołach powinny pojawić się kolory srebra i złota. W dodatkach i ozdobach znajdziemy za to dużo zestawień matowych i z błyszczącymi akcentami. - Wygląda to tak, że np. na matowy obrus kładziemy błyszczący i to wszystko dekorujemy jeszcze zielonymi gałązkami, np. bluszczu. Można także rozsypać złote albo srebrne gwiazdki - radzi Gabriela Żwirska, która zajmuje się dekorowaniem wnętrz.

Jeśli komuś nie odpowiada taka kolorystyka, może ożywić obrus kolorowymi serwetami, np. czerwonymi ze srebrzystymi lub złotymi wzorami, albo wybrać obrus granatowy, a na nim położyć białą nakładkę z granatowymi wzorami. Dla tradycjonalistów pozostaje biały obrus. Jednak i w tym przypadku dobrze jest zadbać o dodatki w modnych kolorach, np. biało-złote świece i serwetki.

Dodatki w modnych kolorach

Wybór świec zależy w dużym stopniu od wielkości pomieszczenia i tego, jak mocno chcielibyśmy oświetlić pokój świąteczny. Jeśli np. chcemy mieć światło nastrojowe, zapalamy kilka światełek punktowych (np. małe lampki) albo po prostu świece. - Można je ustawić w dwóch miejscach na stole albo jedną pośrodku w wianku z gałązek lub na środku talerza - radzi Jolanta Janda z galerii Denuo.

Przy stole średniej wielkości (mniej więcej na cztery-sześć osób) wystarczą dwie świece rozmieszczone centralnie po dwóch stronach stołu. Można też postawić małe świeczniki przy każdym nakryciu. Dodatkowo można ozdobić nakrycia niewielkimi stroikami.

- Bierzemy zieloną gałązkę, laskę cynamonu i przewiązujemy to surowym sznureczkiem - mówi Gabriela Żwirska.

W sklepach i galeriach pojawiają się stroiki z materiału, który przypomina lekko błyszczący szyfon, w kształcie długich rur wypełnionych kolorowymi bombkami, pieprzem, cynamonem, w których można zapalać lampki elektryczne. Takie stroiki ładnie komponują się ze świątecznym nakryciem stołu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym udekorować świąteczny stół