Telewizory: oglądanie na ścianie
Nowoczesne płaskie telewizory inspirują projektantów do tworzenia równie nowoczesnych mebli, które mają zastąpić zwykłe szafki RTV.
Dla komfortu oglądania bardzo ważne jest miejsce, w którym umieścimy telewizor - chodzi przede wszystkim o światło dzienne. Odbiornik nie powinien stać naprzeciwko okna, gdyż odbijające się w ekranie promienie słońca zbyt mocno go rozświetlą, a to sprawi, że obraz stanie się niewidoczny. Nie należy również umieszczać ekranu na tle okna, ponieważ za duży kontrast będzie z kolei męczący dla oczu.
Jaka odległość
Wybierając wielkość odbiornika, weźmy pod uwagę wymiary pomieszczenia, do którego jest on przeznaczony. Należy bowiem uwzględnić odległość, z jakiej będziemy oglądali telewizję - powinna być nie mniejsza niż dwukrotność szerokości ekranu i nie większa niż jej pięciokrotność.
Zarówno dla komfortu oglądania, jak i dla naszego zdrowia ważna jest również wysokość, na jakiej zostanie zamontowany odbiornik. Najlepiej umieścić go tak, by środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości naszego wzroku lub nieco wyżej. Dobrze też, jeśli ekran jest ustawiony pod lekkim kątem.
Przy lampce
Oglądanie telewizji w ciemnościach lub w zbyt intensywnie oświetlonym pomieszczeniu męczy wzrok. Zadbajmy więc o to, aby światło było rozproszone, a jego źródło znajdowało się w okolicy odbiornika. Najprostszym sposobem jest umieszczenie lampki (ok. 25 W) za ekranem. Niektóre panele ścienne, a nawet uchwyty, mają już wbudowane oświetlenie LED lub umożliwiają jego zainstalowanie.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
- wyposażenie wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle