Malowanie: smak Prowansji

Stylizacja: Joanna Płachecka, zdjęcia: Michał Mutor, tekst: Elżbieta Błasikiewicz

Za pomocą kolorów można korzystnie odmienić każde wnętrze. Przekonujemy was do tego w naszym cyklu. W tym odcinku stylistka przemalowała ściany jadalni - i to wystarczyło, by nadać nieciekawemu wnętrzu tak modny ostatnio prowansalski styl. Partnerem cyklu jest marka Dekoral Fashion.

09.05.2013 , WNETRZA , SESJA DEKORAL , STYLIZACJA JOANNA PLACHECKA . FOT. MICHAL MUTOR SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA DEKORACJE
Przed zmianą. W jadalni najbardziej rzucał się w oczy mocny kolor ścian, który zdominował pozostałe elementy wystroju. Niezbyt szczęśliwie dobrano także dodatki - zamiast podkreślić styl mebli, kłóciły się z nim.
Fot. Michal Mutor
Tutaj nie były potrzebne radykalne zmiany. Wystarczył nowy, dobrany do stylu mebli kolor ścian, aby tradycyjnie zaaranżowana jadalnia nabrała wyrafinowanego smaku.

Aby przywołać w jadalni albo pokoju dziennym styl charakterystyczny dla regionu geograficznego czy dawnej epoki, nie wystarczą typowe dla nich meble. Duże znaczenie ma odpowiednia kolorystyka, bo to właśnie barwy w takim samym stopniu, jeśli nawet nie w większym, kreują charakterystyczną atmosferę stylowych wnętrz. Popatrzmy choćby na prezentowaną jadalnię. Przed metamorfozą była eklektyczna - urządzono ją, zestawiając elementy o różnym charakterze i, naszym zdaniem, nietrafnie dobrane. Gdy stylistka przemalowała ściany i wprowadziła nowe dodatki dekoracyjne, uwydatniła się uroda mebli, a we wnętrzu zapanował jednorodny prowansalski styl.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięSpecjalista Anna Łatoszyńska manager marki Dekoral Fashion radzi:

Fakty i mity o kolorach:

* Beż jest zazwyczaj bez wyrazu.

Mit. Można się zgodzić, że jako kolor neutralny beż nie przyciąga nadmiernie uwagi, ale dzięki temu nie męczy wzroku i nie wywołuje w nas niepokoju. Jest też przez wszystkich dobrze tolerowany, a także działa uspokajająco, pozwalając się wyciszyć.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!* Trudno o dobre towarzystwo dla beżu.

Mit. Beż to idealny, bo bardzo zgodny towarzysz innych barw, zarówno wyrazistych, jak i subtelnych. Świetnie komponuje się z szarością i tzw. barwami ziemi: brązem, butelkową zielenią, ceglastym oranżem. Równie miłe dla oka zestawienia kolorystycznych tworzy z intensywnymi fioletami, błękitami i czerwienią. Co więcej, to jedna z nielicznych barw, która dobrze prezentuje się w aranżacjach monochromatycznych, złożonych z wielu jej odcieni - od jasnokremowych aż po wpadające w brąz. Oczywiście nie można pominąć bieli, która szczególnie dobrze łączy się ze wszystkimi odcieniami beżu. Jeśli więc mamy białe meble, dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na beżowo, najlepiej na ciemniejszy odcień. Z pewnością zyskamy bardzo szykowną, stylową aranżację.

* Beżowy jest kolorem uniwersalnym.

Fakt. Beż znakomicie sprawdza się we wszystkich stylach, zarówno nowoczesnych, podkreślając ich prostotę, jak i stylizowanych na dawne, w których nie konkuruje z ozdobnymi formami mebli i dekoracyjnych detali. Trudno właściwie znaleźć jakiekolwiek przeciwwskazania, jeśli chodzi o stosowanie go we wnętrzach. Świetnie nadaje się do dużych, nasłonecznionych pomieszczeń, i do małych, niedostatecznie oświetlonych naturalnym światłem - w tym przypadku polecamy jednak sięgnąć po jasne odcienie tego koloru.

Skomentuj:

Malowanie: smak Prowansji