Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malowanie: smak Prowansji

Stylizacja: Joanna Płachecka, zdjęcia: Michał Mutor, tekst: Elżbieta Błasikiewicz

Za pomocą kolorów można korzystnie odmienić każde wnętrze. Przekonujemy was do tego w naszym cyklu. W tym odcinku stylistka przemalowała ściany jadalni - i to wystarczyło, by nadać nieciekawemu wnętrzu tak modny ostatnio prowansalski styl. Partnerem cyklu jest marka Dekoral Fashion.

Tutaj nie były potrzebne radykalne zmiany. Wystarczył nowy, dobrany do stylu mebli kolor ścian, aby tradycyjnie zaaranżowana jadalnia nabrała wyrafinowanego smaku.

Aby przywołać w jadalni albo pokoju dziennym styl charakterystyczny dla regionu geograficznego czy dawnej epoki, nie wystarczą typowe dla nich meble. Duże znaczenie ma odpowiednia kolorystyka, bo to właśnie barwy w takim samym stopniu, jeśli nawet nie w większym, kreują charakterystyczną atmosferę stylowych wnętrz. Popatrzmy choćby na prezentowaną jadalnię. Przed metamorfozą była eklektyczna - urządzono ją, zestawiając elementy o różnym charakterze i, naszym zdaniem, nietrafnie dobrane. Gdy stylistka przemalowała ściany i wprowadziła nowe dodatki dekoracyjne, uwydatniła się uroda mebli, a we wnętrzu zapanował jednorodny prowansalski styl.

Specjalista Anna Łatoszyńska manager marki Dekoral Fashion radzi:

Fakty i mity o kolorach:

* Beż jest zazwyczaj bez wyrazu.

Mit. Można się zgodzić, że jako kolor neutralny beż nie przyciąga nadmiernie uwagi, ale dzięki temu nie męczy wzroku i nie wywołuje w nas niepokoju. Jest też przez wszystkich dobrze tolerowany, a także działa uspokajająco, pozwalając się wyciszyć.

* Trudno o dobre towarzystwo dla beżu.

Mit. Beż to idealny, bo bardzo zgodny towarzysz innych barw, zarówno wyrazistych, jak i subtelnych. Świetnie komponuje się z szarością i tzw. barwami ziemi: brązem, butelkową zielenią, ceglastym oranżem. Równie miłe dla oka zestawienia kolorystycznych tworzy z intensywnymi fioletami, błękitami i czerwienią. Co więcej, to jedna z nielicznych barw, która dobrze prezentuje się w aranżacjach monochromatycznych, złożonych z wielu jej odcieni - od jasnokremowych aż po wpadające w brąz. Oczywiście nie można pominąć bieli, która szczególnie dobrze łączy się ze wszystkimi odcieniami beżu. Jeśli więc mamy białe meble, dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na beżowo, najlepiej na ciemniejszy odcień. Z pewnością zyskamy bardzo szykowną, stylową aranżację.

* Beżowy jest kolorem uniwersalnym.

Fakt. Beż znakomicie sprawdza się we wszystkich stylach, zarówno nowoczesnych, podkreślając ich prostotę, jak i stylizowanych na dawne, w których nie konkuruje z ozdobnymi formami mebli i dekoracyjnych detali. Trudno właściwie znaleźć jakiekolwiek przeciwwskazania, jeśli chodzi o stosowanie go we wnętrzach. Świetnie nadaje się do dużych, nasłonecznionych pomieszczeń, i do małych, niedostatecznie oświetlonych naturalnym światłem - w tym przypadku polecamy jednak sięgnąć po jasne odcienie tego koloru.

Skomentuj:

Malowanie: smak Prowansji