Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malowanie: kolor czyni styl

Stylizacja: Beata Drzewosowska, zdjęcia: Michał Mutor, tekst: Elżbieta Błasikiewicz

Za pomocą kolorów można korzystnie odmienić każde wnętrze. Przekonamy was do tego w naszym cyklu.

27.02.2013 , WNETRZA , SESJA DEKORAL DLA : CZTERY KATY , STYLIZACJA BEATA DRZEWOSOWSKA . FOT. MICHAL MUTOR SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA DEKORACJE
MALOWANIE. Przed zmianą. Mimo ładnych mebli kobiecy kącik wyglądał nieciekawie. Barwy konsolki i szezlongu zlewały się z kolorem ścian, przez co umykały uwadze ich efektowne formy. Najbardziej rzucał się w oczy dywan.
Fot. Michal Mutor


W tym odcinku stylistka nadała romantyczny charakter kobiecej sypialni, przemalowując ściany na wyrazisty amarant i biel złamaną różem. Meble pozostały te same, a mimo to klimat kobiecego kącika zmienił się nie do poznania. Sprawiły to kolory i dekoracje, które nadały bezosobowemu wnętrzu romantyczny styl. Partnerem cyklu jest marka Dekoral Fashion

Aranżując wnętrza, często jesteśmy niekonsekwentni: kupujemy nowe meble, bo nam się bardzo spodobały, ale nie zastanawiamy się nad całościową koncepcją wystroju. W taki sposób nie uda się wykreować klimatu, w którym będziemy się dobrze czuć. Nasza stylistka przekonuje, że trzeba od razu pomyśleć o odpowiedniej kolorystyce i przyciągających wzrok dekoracjach. I ma rację - wystarczy spojrzeć na zaaranżowany przez nią kobiecy kącik w sypialni. Przemalowała ściany, efektownie je ozdobiła i zadbała o stosowne dodatki. Dopiero po tych zmianach subtelna uroda mebli, które wcześniej niknęły na źle dobranym tle, zajaśniała pełnym blaskiem, a pomieszczenie zyskało wyraźny styl.

Po zmianie

Wnętrze ma teraz zdecydowany charakter. W dużym stopniu przyczyniły się do tego ściany. Pomalowano je na odcień amarantu (czyli wpadającej w róż czerwieni z odcieniem fioletu) oraz bieli złamanej kroplą różu. Warto zwrócić uwagę na proporcje kolorów - przeważa jasny, neutralny, łagodząc niepożądane działanie mocnej barwy, która występuje na lamperii (zajmującej około jednej trzeciej ściany) i powtarza się w delikatnych ornamentach namalowanych przez szablon. Ale uwaga: taki poziomy podział ścian obniża optycznie wnętrze, najlepiej więc sprawdza się w wysokich pomieszczeniach.

Specjalistka, Anna Łatoszyńska, Manager marki Dekoral Fashion

Fakty i mity o kolorach

*Malowanie wzorów na ścianach to zadanie dla fachowca.

Mit. Ornamenty to świetny sposób na udekorowanie zarówno ścian, jak i całego wnętrza. Ich zrobienie tylko z pozoru jest trudne; w rzeczywistości poradzi sobie z tym nawet osoba niewprawiona w wykonywanie prac malarskich. Zadanie ułatwią nam rady fachowców. Warto więc obejrzeć galerię efektów na stronach www.dekoral.pl oraz www.dekoralfashion.pl - oprócz inspirujących pomysłów znajdziemy tam także instrukcje pokazujące krok po kroku, jak powstają wzory. Pamiętajmy, że można też kupić gotowe szablony. Dzięki nim w prosty sposób namalujemy ciekawe motywy, które odmienią wygląd pomieszczenia.

*Biel to bardzo plastyczny kolor.

Fakt. Bieli, zarówno czystej, jak i perłowej czy kremowej, używamy najczęściej. Pewnie dlatego, że dzięki swej neutralności doskonale komponuje się niemal ze wszystkimi barwami. Poza tym pasuje do różnych stylowo wnętrz. Warto jednak starannie dobierać jej odcienie. Czysta biel dobrze się prezentuje w minimalistycznych wnętrzach, a złamana kroplą czerwieni, tzw. perłowa organza - w stylizacjach romantycznych, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej róż i fiolet.

*Amarant i inne intensywne odcienie są zbyt mocne do mieszkań.

Mit. Zwykle unikamy wyrazistych kolorów z obawy, że mogą wprowadzić do wnętrza nieprzyjemny nastrój. Niesłusznie, gdyż są one wprost niezastąpione w aranżowaniu przestrzeni. Radzę jednak stosować je z umiarem, łącząc z jaśniejszymi, bardziej neutralnymi barwami - dzięki temu zachowają swój charakter, a zarazem nie zdominują kompozycji kolorystycznej. Wyraziste odcienie znakomicie sprawdzają się również w roli akcentów ożywiających zbyt stonowany wystrój; mogą to być na przykład pasy lub niewielkie wzory namalowane na ścianach.

Skomentuj:

Malowanie: kolor czyni styl