Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czekając na jesień

Magda Narkiewicz

Lato za nami, ale natura trzyma się mocno. Nie musimy jeszcze zamykać naszych balkonowych saloników. Wiele?roślin będzie tam kwitło aż do późnej jesieni.

KWIATY. Piękne kolory marcinków, miechunki, chryzantem, nachyłków i wrzosów są dodatkowo podkreślone wesołymi odcieniami doniczek i osłonek.
KWIATY. Piękne kolory marcinków, miechunki, chryzantem, nachyłków i wrzosów są dodatkowo podkreślone wesołymi odcieniami doniczek i osłonek.
Fot. Flora Press
Na balkonie panuje na ogół korzystny mikroklimat. Ściana budynku stanowi rezerwuar ciepła i osłania przed wiatrem, dzięki czemu rośliny długo przetrwają tu w dobrej kondycji (nawet wtedy, gdy ich kuzynów w ogrodzie zwarzą już pierwsze przymrozki).

Do najdłużej kwitnących balkonowych gatunków należą oczywiście pelargonie. Niemal do samych mrozów urodę zachowają również miniaturowe goździki, bakopa, lwia paszcza, datura, cynie, rudbekia, szarłat, nachyłek. W doniczkowych kompozycjach towarzyszyć im będą typowo jesienne odmiany - chryzantemy, wrzosy, kapusta dekoracyjna, żurawka.

Jesienią rośliny nie potrzebują pracochłonnej pielęgnacji, nie trzeba ich już nawozić. Wystarczy podlewać, dbać, by nie zasychały lub nie zostały zalane przez deszcze, obrywać suche liście i kwiaty. Chore okazy usuwamy, by nie zaraziły innych (na ich miejsce można zasadzić mrozoodporne byliny lub krzewinki). Jeśli zapowiadane są nocne przymrozki, delikatniejsze rośliny warto osłonić, np. agrowłókniną, a te, które lubią ciepło (m.in. daturę i fuksję), wnieść na noc do mieszkania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czekając na jesień