Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płacę za mieszkanie, czyli właściwie za... Co rzeczywiście jest w czynszu?

Jolanta Korucu

By opłacić mieszkanie, czyli potocznie czynsz, co miesiąc wydajemy kilkaset złotych. Tymczasem niemal połowa Polaków nie ma pojęcia, na co wydaje te pieniądze - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska

Okazuje się, że aż 48 proc. Polaków, choć płaci czynsz, to nie wie, na co właściwie opłaty są przeznaczane - wynika z badań przeprowadzonych jesienią 2013 r. przez TNS Polska na zlecenie firmy Dolcan. Pozostali, którzy wiedzieli, wśród głównych kosztów wymieniali wywóz śmieci. Odpowiedziało tak aż 82 proc. badanych.

- Duży wpływ na wybór tego czynnika mogła mieć zmiana przepisów i głośna debata tocząca się w mediach na temat ustawy śmieciowej - uważa Joanna Skrzyńska z TNS Polska.

Płacę, nie wnikam

Wśród dalszych kosztów badani wymieniali: ryczałt za wodę (69 proc.), ogrzewanie (62 proc.), składkę remontową (56 proc.), koszty administracyjne (48 proc.), sprzątanie części wspólnych (37 proc.), podatek od nieruchomości (34 proc.), ryczałt za prąd (30 proc.), ryczałt za gaz (27 proc.), opłatę za użytkowanie wieczyste (19 proc.).

Badanie wykazało, że znajomość części składowych czynszu jest wyższa u kobiet, niż u mężczyzn i rośnie wraz z wiekiem i wykształceniem. Co ciekawe, tej wiedzy nie miała także część osób, które w badaniu zadeklarowały, że zajmują się w domu płaceniem rachunków (66 proc. płacących rachunki umiało wymienić składowe opłat).

Koszty stałe i zmienne

Jakie opłaty składają się na miesięczny czynsz? - Do stałych opłat należą zaliczki na eksploatację, czyli np. wynagrodzenie dla zarządcy, administratora, ekip sprzątających, konserwatorów wind, energię elektryczną części wspólnych budynku, wywóz śmieci - bo jeśli wybierzemy do tego konkretne firmy, to płacimy im określone stawki. Ponadto niezmienny jest fundusz remontowy oraz zaliczki na media - odprowadzenie ścieków, podgrzanie wody, centralne ogrzewanie (w przypadku lokali z licznikami z reguły raz w roku podczas rozliczenia otrzymujemy końcowe rozliczenie, z którego wynika dopłata lub niedopłata - i to już jest zmienny czynnik). Opłaty za media (woda) są ustalane przez miasta i gminy - wymienia Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse.

- Wartościami zmiennymi są koszty związane z zarządzaniem budynkiem, przy czym dla mieszkańców są naliczane w zależności od powierzchni lokalu. Do tego dochodzą koszty obsługi przez firmy zewnętrzne, np. koszty związane z sezonową opieką nad zielenią - dodaje.

A czy wiesz, ile płacisz?

Firma TNS Polska zapytała także Polaków, czy wiedzą, ile wynosi wysokość opłat mieszkaniowych w ich przypadku:
>> do 150 zł lub mniej - 4 proc.
>> od 151 zł do 250 zł - 8 proc.
>> od 251 zł do 350 zł - 19 proc.
>> od 351 zł do 450 zł 24 proc.
>> powyżej 451 zł - 25 proc.
>> 14 proc. - nie wie.
 

Skomentuj:

Płacę za mieszkanie, czyli właściwie za... Co rzeczywiście jest w czynszu?