Dywany: znowu u stóp
Przez pewien czas wydawało się, że uroda odkrytej pięknej podłogi zagraża pozycji dywanów w mieszkaniu. Jednak ich zalety: miękkość, ciepło, coraz ciekawsza kolorystyka i faktura sprawiły, że ponownie wróciły na salony.
Można kupić dywany z niestandardowych materiałów, takich jak juta, liście bananowca czy bambus. Jednak do najczęściej wybieranych należą:
dywany z włókien naturalnych:
-jedwabne. Są delikatne, połyskliwe, gładkie, odporne na zabrudzenia. Mają właściwości antyelektrostatyczne.
-wełniane. Regulują poziom wilgotności powietrza: pochłaniają nadmiar wilgoci, po czym ją oddają, gdy we wnętrzu robi się zbyt sucho. Są antyelektrostatyczne, miękkie w dotyku. Charakteryzują się trwałością (nawet po długim czasie włókna się nie łamią) i odpornością na zabrudzenia. Niestety pylą, są też idealnym środowiskiem do rozwijania się drobnoustrojów (grzyby, roztocza), dlatego nie są polecane dla alergików.
-sizalowe. Do ich produkcji używa się liści agawy rosnącej w Afryce i Brazylii. Włókno sizalowe (sisalowe) jest bardzo wytrzymałe i odporne. Jedyna wada tych dywanów to szorstkość i twardość.
dywany z włókien sztucznych
- akrylowe. W dotyku podobne do wełnianych. Odporne na odkształcenia i działanie substancji chemicznych (można je czyścić dostępnymi na rynku środkami). Występują w bardzo wielu kolorach, nie blakną.
- wiskozowe. Ze względu na miękkość i połysk trochę przypominają jedwab. Długo zachowują kolory, ale szybko się wycierają i są podatne na zabrudzenia.
- polipropylenowe. Sztywne, ale zarazem sprężyste, wytrzymałe i bardzo odporne na zabrudzenia, nie blakną pod wpływem światła. Dobrze przewodzą ciepło, nadają się więc na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Nie palą się, a jedynie topią. Są łatwe do czyszczenia (można to robić nawet środkami chemicznymi).
-poliamidowe (nylonowe). Włókno poliamidowe jest trwałe i się nie wyciera, jednak często się elektryzuje. Dywany z tego materiału sprawdzają się w pomieszczeniach mocno eksploatowanych, np. w przedpokojach. Łatwo się je czyści.
Jak dobrać wielkość?
W salonie ułóżmy jeden duży dywan lub kilka mniejszych, przy konkretnych meblach, np. kanapie. Jeśli decydujemy się na jeden, powinien być takiej wielkości, by między jego brzegami a ścianą lub stojącymi pod nią meblami było około metra wolnej przestrzeni. Dywan pod stolikiem kawowym powinien być większy od blatu o kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony. Przy kanapie połóżmy go na tyle blisko mebla, by spoczywały na nim stopy siedzącej osoby. W jadalni powinien zakrywać powierzchnię pod stołem wraz z odsuniętymi od niego krzesłami. W sypialni możemy ułożyć dywan na całej podłodze lub tylko przy łóżku, tak aby wstając, można było postawić na nim stopy.
Jaką wybrać barwię i wzór?
W kolorach ziemi. Najczęściej kupowane są dywany w stonowanych barwach - szarościach, beżach i brązach. Często kolory pochodzą z jednej palety, różnią się jedynie odcieniem, przechodząc delikatnie z jaśniejszego tonu w ciemniejszy lub na odwrót. Wzory są inspirowane motywami roślinnymi oraz geometrycznymi. Gładkie dywany często mają długi włos, który - w zależności od tego, jak się ułoży - tworzy zmieniające się desenie.
Postaw na kolor. Tkaniny dywanowe często są zdobione wzorami pasów, fal, kropek, kwiatów w mocnych barwach. Takie dywany stanowią przeciwwagę dla neutralnych, spokojnych ścian. Do ich kolorystyki można dobrać odcienie innych dodatków, np. poduszek, koców, zasłon itp.
Warto wiedzieć:
Dywany od czasu do czasu odświeżamy na sucho za pomocą specjalnego granulatu lub pianki. Zazwyczaj preparat wciera się w runo, a po jakimś czasie odkurza. Ta szybka metoda pozwala na używanie dywanu zaraz po czyszczeniu. Stosuje się ją też do tkanin, których nie można prać na mokro.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle