Zieleń wertykalna: ogród w pionie
Zamiast zdjęciem lub obrazem udekorujmy ścianę żywym zielonym gąszczem - załóżmy na niej ogród wertykalny. Liście o różnych kształtach, fakturach i odcieniach stworzą bogatą artystyczną kompozycję.
W tropikalnej dżungli niektóre rośliny żyją bez ziemi, czepiając się korzeniami pni drzew i tworząc na nich naturalne wielogatunkowe kompozycje. To właśnie one stały się źródłem inspiracji dla twórców ogrodów wertykalnych, w ostatnich latach największego hitu tzw. architektury zielonej. Można je założyć również w domu.
Takie pionowe ogródki tworzy się na dwa sposoby. Jeden z nich to zabudowana plastikowa rama z otworami, w które po prostu wstawiamy doniczki z roślinami, wypełnione zwykłą ziemią lub granulatem (pojemniki są umieszczone pod lekkim kątem, dzięki czemu podłoże się nie wysypuje). Drugi sposób to kieszenie ze specjalnego filcu zamocowane na grubej płycie PCW ujętej w stabilną metalową ramę. Filc zastępuje tutaj glebę - w niego wrastają korzenie roślin. Materiał ten jest odporny na mole i pleśń, pod wpływem wilgoci nie wydziela więc nieprzyjemnego zapachu. Akcesoria potrzebne do założenia wertykalnej uprawy można kupić między innymi w sklepach internetowych i centrach ogrodniczych.
Kompozycje najlepiej tworzyć w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych - zalecane jest raczej światło rozproszone. Wtedy będą mogły nawet zakwitnąć kwiaty, np. storczyki lub bromelie, w takich warunkach świetnie rosną (jak widać na zdjęciach) również zioła. Firmy zakładające ogrody wertykalne deklarują jednak, że ścianę z roślin można zrobić również tam, gdzie nie dochodzi naturalne światło: w ciemnych przedpokojach, łazienkach bez okna itp. Do takich miejsc trzeba wybrać rośliny dobrze znoszące niedobór światła i zainstalować sztuczne oświetlenie, co wymaga już więcej zachodu.
A jak podlewać taką pionową dżunglę? W dużych kompozycjach, zainstalowanych np. w biurach lub hotelach, zajmuje się tym automatyczny system z pompą i sterownikiem, regularnie dostarczający roślinom wodę z rozpuszczonymi w niej składnikami odżywczymi. Domową uprawę podlewa się ręcznie, za pomocą konewki z wydłużonym dziobkiem.
Ogrody wertykalne można zakładać nie tylko na ścianach, ale także tworzyć z nich konstrukcje wolno stojące, służące jako dekoracyjne zielone przegrody i przepierzenia.
GATUNKI POLECANE DO OGRODÓW WERTYKALNYCH
Filodendron pnący - odporny i niezwykle łatwy w pielęgnacji, o ciemnozielonych liściach.
Nephrolepis - paproć o ażurowych liściach.
Scindapsus - mało kłopotliwe pnącze z liśćmi ozdobionymi marmurkowym wzorem.
Maranta - roślina o niezwykle dekoracyjnych, kolorowych liściach.
Pilea - gatunek o grubych, poduszkowatych liściach, wyglądających jak pikowane.
Peperomia - łatwa w uprawie, z grubymi, jakby woskowanymi liśćmi.
Zielistka - bardzo popularna roślina doniczkowa przypominająca kępkę trawy.
Fatsja - wytrzymała, o dość dużych liściach, lśniących i głęboko powcinanych.
WIĘCEJ INFORMACJI: abart.org.pl, florabo.eu, ogrodwertykalny.pl, sungarden.com.pl, twojswiat.com.pl
- Więcej o: