Sypialnia na poddaszu - 41 m kw., dla 1 osoby
Poddasze ma swój urok, ale jest też trudne do aranżacji ze względu na różnice wysokości pomieszczenia. Kinga chciałaby na swoim poddaszu urządzić sypialnią. Architekci podpowiadają, jak to zrobić.
W moim mieszkaniu na poddaszu jest niepodzielona ścianami przestrzeń, w której chciałabym urządzić osobną sypialnię. Nie wiem jednak, gdzie ją wydzielić. Trochę kłopotu sprawia mi zagospodarowanie miejsca pod skosem dachu, o wysokości poniżej 1,9 metra - jak je najlepiej wykorzystać? Czy dałoby się tam na przykład wstawić łóżko? Kinga
Rozwiązanie 1: sypialnia z widokiem na niebo
Justyna Burdow-Gołoś
Z sypialnią sąsiaduje KUCHNIA, w której oprócz ciągu roboczego w kształcie litery L mieści się wygodny kąt jadalny. Urządzenia AGD (lodówkę, zlewozmywak, płytę grzejną) umieściłam w części o standardowej wysokości; aby nie tracić cennej przestrzeni pod skosem, proponuję zbudować tam na wymiar dodatkowe szafki.
POKÓJ DZIENNY zaaranżowałam przy oknie balkonowym. Od PRZEDPOKOJU oddziela go tylko wąska ścianka; z jednej strony stoi przy niej szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny (ustawiony tutaj odbiornik jest dobrze widoczny z kanapy), z drugiej - szafa. Przy słupie konstrukcyjnym powstała zabudowa z wnękami o różnej głębokości, przeznaczonymi zarówno na ubrania, jak i na domowe przedmioty.
ŁAZIENKA została nieznacznie powiększona o wnękę na płytką pralkę (model 40 x 60 cm). W pomieszczeniu tym proponuję zainstalować narożną kabinę prysznicową (120 x 80 cm), umywalkę oraz podwieszony sedes.
Rozwiązanie 2: sypialnia przy balkonie
Krzysztof Radzanowski
W KUCHNI zaprojektowałem funkcjonalną zabudowę w kształcie litery L; w części wnętrza o standardowej wysokości oprócz szafek stojących przewidziałem również wiszące (zaznaczone na planie linią przerywaną). W najniższym miejscu pod skosem umieściłem dwa ciągi dodatkowych szafek; te przy kącie jadalnym mogą pełnić funkcję kredensu. Strefa kuchenno-jadalna jest połączona otwartym przejściem z POKOJEM DZIENNYM. Przy obudowanym słupie powstała spora wnęka na szafę.
Przy drzwiach wejściowych do mieszkania znajdują się niewielkie szafki przeznaczone m.in. na obuwie. PRZEDPOKÓJ został zmniejszony na korzyść ŁAZIENKI, w której teraz bez problemu mieści się wygodna prostokątna wanna (160 x 70 cm), umywalka, podwieszony sedes oraz ukryta we wnęce duża pralka (60 x 60 cm).
- Więcej o:
Kawalerka do przebudowy: 27,5 m kw. i problem z aneksem kuchennym
32,2 m kw., dla 2 osób: gdzie wydzielić sypialnię
39,5 m kw., dla 1 osoby: modernizacja kawalerki
36 m kw., dla 1 osoby: sypialnia w kawalerce
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku