Sypialnia na poddaszu - 41 m kw., dla 1 osoby

Red.

Poddasze ma swój urok, ale jest też trudne do aranżacji ze względu na różnice wysokości pomieszczenia. Kinga chciałaby na swoim poddaszu urządzić sypialnią. Architekci podpowiadają, jak to zrobić.

Sypialnia na poddaszu
Sypialnia na poddaszu
fot. Łukasz Zandecki

W moim mieszkaniu na poddaszu jest niepodzielona ścianami przestrzeń, w której chciałabym urządzić osobną sypialnię. Nie wiem jednak, gdzie ją wydzielić. Trochę kłopotu sprawia mi zagospodarowanie miejsca pod skosem dachu, o wysokości poniżej 1,9 metra - jak je najlepiej wykorzystać? Czy dałoby się tam na przykład wstawić łóżko? Kinga

 

Rozwiązanie 1: sypialnia z widokiem na niebo

Justyna Burdow-Gołoś

Z sypialnią sąsiaduje KUCHNIA, w której oprócz ciągu roboczego w kształcie litery L mieści się wygodny kąt jadalny. Urządzenia AGD (lodówkę, zlewozmywak, płytę grzejną) umieściłam w części o standardowej wysokości; aby nie tracić cennej przestrzeni pod skosem, proponuję zbudować tam na wymiar dodatkowe szafki.

POKÓJ DZIENNY zaaranżowałam przy oknie balkonowym. Od PRZEDPOKOJU oddziela go tylko wąska ścianka; z jednej strony stoi przy niej szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny (ustawiony tutaj odbiornik jest dobrze widoczny z kanapy), z drugiej - szafa. Przy słupie konstrukcyjnym powstała zabudowa z wnękami o różnej głębokości, przeznaczonymi zarówno na ubrania, jak i na domowe przedmioty.

ŁAZIENKA została nieznacznie powiększona o wnękę na płytką pralkę (model 40 x 60 cm). W pomieszczeniu tym proponuję zainstalować narożną kabinę prysznicową (120 x 80 cm), umywalkę oraz podwieszony sedes.

 

Rozwiązanie 2: sypialnia przy balkonie

Krzysztof Radzanowski

W KUCHNI zaprojektowałem funkcjonalną zabudowę w kształcie litery L; w części wnętrza o standardowej wysokości oprócz szafek stojących przewidziałem również wiszące (zaznaczone na planie linią przerywaną). W najniższym miejscu pod skosem umieściłem dwa ciągi dodatkowych szafek; te przy kącie jadalnym mogą pełnić funkcję kredensu. Strefa kuchenno-jadalna jest połączona otwartym przejściem z POKOJEM DZIENNYM. Przy obudowanym słupie powstała spora wnęka na szafę.

Przy drzwiach wejściowych do mieszkania znajdują się niewielkie szafki przeznaczone m.in. na obuwie. PRZEDPOKÓJ został zmniejszony na korzyść ŁAZIENKI, w której teraz bez problemu mieści się wygodna prostokątna wanna (160 x 70 cm), umywalka, podwieszony sedes oraz ukryta we wnęce duża pralka (60 x 60 cm).

Skomentuj:

Sypialnia na poddaszu - 41 m kw., dla 1 osoby