Styl nowoczesny we wnętrzach - minimalizm i elegancja w jednym
Styl nowoczesny cieszy się nieprzemijającą popularnością ze względu na swoją uniwersalność. Zapewnia relaksującą atmosferę i harmonię, oferuje doskonałe warunki do wyciszenia się i odpoczynku. Nowoczesny styl wnętrz nie jest trudny do wprowadzenia - opiera się głównie na prostocie i funkcjonalności. Stawia na minimalizm i potęgowanie wrażenia przestronności – nawet na skromnym metrażu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym stylu życia?
Styl nowoczesny: ogólna charakterystyka
Nowoczesny styl mieszkania to przede wszystkim wrażenie ładu i kompozycja elementów składająca się na spójną całość. Żaden przedmiot nie znalazł się tu przypadkowo, wyraźnie widać też konsekwencję w doborze materiałów wykończeniowych i palety kolorów. Pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym są stonowane i spójne pod względem estetyki - w różnych miejscach pojawiają się powtórzenia barw i faktur. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie pozwolić na pełną dowolność pod względem ilościowym w kwestii dodatków i wykończeń.
Kolorystyka wystroju w stylu nowoczesnym
Najlepiej tworzyć aranżacje ograniczając się do 3-4 kolorów i kilku rodzajów materiałów w pomieszczeniu. Takie założenie pomoże zaaranżować piękne mieszkanie - szczególnie, kiedy postawimy na biel, szarości i beże. Styl nowoczesny z "charakteru" mocno nawiązuje do minimalizmu, ale z całą pewnością nie oznacza ascezy. Nie musimy rezygnować z błyszczących powierzchni czy zdobień, jeśli lubimy takie łączenie - grunt, aby nie przesadzać z ich ilością. Takie podejście do stylu nowoczesnego zagwarantuje, że pomieszczenie zyska przy okazji wyrafinowaną elegancję.
Nowoczesne wnętrza, czyli jakie?
Styl nowoczesny we wnętrzu charakteryzuje się następującymi cechami:
- wąska paleta barw (stonowane kolory) i materiałów wykończeniowych (dużą popularnością cieszą się nierdzewna stal oraz żywica epoksydowa),
- proste formy mebli i dodatków - oparte na geometrii,
- otwarte przestrzenie - tworzymy aranżację w oparciu o triki mające na celu optyczne powiększenie wnętrza - jasne kolory, lustra, duże okna, itp.
- konsekwencja - powtarzanie tych samych motywów estetycznych w różnych pomieszczeniach,
- fokus na komfort - wygodne kanapy, siedziska, fotele, krzesła,
- wielkoformatowe płytki ceramiczne (stosowane zamiennie do płytek ceglanych),
- wykorzystanie betonu dekoracyjnego (tę cechę styl nowoczesny dzieli ze stylem industrialnym),
- rezygnacja ze ścian działowych - jeśli tylko jest to możliwe,
- wszechobecny ład - nie ma tu miejsca na bałagan, przypadkowo ustawione akcesoria,
- zachowanie proporcji - poszczególne elementy muszą tworzyć kompozycję, a nie "walczyć" między sobą o uwagę,
- mile widziane oszczędne zdobienia - styl nowoczesny "nie lubi" przepychu.
Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym?
Powszechnie wiadomo, że naturalne drewno - jak również materiały mające je imitować - sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Ma to zastosowanie w każdym stylu aranżacyjnym. Chcesz wprowadzić do swojego domu styl nowoczesny z drewnem? Warto zacząć od wyboru podłogi - najlepszy będzie dąb - to materiał dobrej jakości, a jednocześnie ma naturalnie ciepły kolor. W zależności od upodobań można wybrać wersję bieloną - wtedy będzie jaśniejsza, lub przyciemnianą, która sprawi, że wnętrze nabierze wyrazistości. Meble i inne elementy wykonane z drewna dobieramy w taki sposób, aby kolorem były zbliżone do podłogi. Odcienie nie muszą być takie same, dobrym pomysłem będzie za to trzymanie się jednego gatunku drewna.
Mieszkanie w stylu nowoczesnym
Podłoga i pasujące meble to nie wszystko, co składa się na nowoczesne wnętrze. Styl nowoczesny w aranżacji mieszkań to przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania, dlatego nie możemy wybierać mebli tylko ze względu na ich atrakcyjny wygląd. Urządzając wnętrze najlepiej postawić na kanapę z funkcją spania, która przyda się, kiedy na przykład rodzina przyjedzie na święta. Tapicerka powinna być łatwa w czyszczeniu, a oparcia zapewniać wygodę przy siedzeniu i jednocześnie stabilną podporę kręgosłupa. Funkcjonalność takiego mebla wypoczynkowego podniesie wyciągany podnóżek, który zamieni prostą sofę w narożnik.
Aranżacja wnętrz w stylu nowoczesnym to również uporządkowane przechowywanie, a co za tym idzie - duża liczna schowków. Możemy je zaplanować w wielu różnych miejscach - tradycyjnych, jak szafy, szafki, witryny i regały, a także bardziej oryginalnych, jak ukryte schowki w siedziskach w jadalni, podest w salonie skrywający rzadko używane rzeczy, detergenty schowane w szafkach pod wanną czy książki na wysuwanych półkach zamaskowanych zagłówkiem łóżka. Nawet telewizor w salonie da się ukryć w modułowej zabudowie, której części mogą się przesuwać. Stolik kawowy może zawierać szuflady lub przestrzeń do przechowywania pod podnoszonym blatem.
Komu spodobają się wnętrza w nowoczesnym stylu?
Nowoczesny styl wnętrz ma wielu zwolenników. Komu warto polecić ten rodzaj aranżacyjnej estetyki? Z pewnością wszystkim tym, którzy cenią porządek i umiarkowaną liczbę dekoracji. Docenią ją również alergicy, bo "podpowiada", jak stworzyć atrakcyjną wizualnie przestrzeń bez nadmiaru drobiazgów zbierających kurz. Styl nowoczesny to wygodny kierunek, kiedy mamy do zaprojektowania wspólną strefę dzienną, z salonem, otwartą kuchnią i jadalnią. Całość będzie spójna, jeśli użyjemy wszędzie takich samych kolorów i podobnych, najlepiej naturalnych materiałów.
Nowoczesne wnętrza domów
Styl nowoczesny może też stanowić inspirację dla kolekcjonerów - pod warunkiem umieszczenia cennych zdobyczy w witrynach (stojących lub podwieszanych na ścianach). W mniejszych wnętrzach można go realizować poprzez wprowadzenie mebli i rozwiązań wielofunkcyjnych, które przypadną do gustu wielbicielom "nowinek": ruchomych ścianek działowych, łóżka chowanego w szafie, gniazdek elektrycznych ukrytych w blatach roboczych czy lustrom z opcją telewizora i radia.
Zwolennikom niewymuszonej elegancji styl nowoczesny ma z kolei do zaoferowania subtelnie połyskujące podstawy lamp, kamienne blaty stolików kawowych, mięsiste tapicerki o głębokich kolorach oraz szklane fronty szafek i witryn. Nawiązujemy do nich chromowanymi klamkami drzwi i geometrycznymi uchwytami meblowymi - ale ponad wszystko liczą się materiały wykończeniowe wysokiej jakości.
W nowoczesnych wnętrzach może pojawić się wykładzina winylowa, ale musi być dobrej jakości. Wyspa kuchenna powinna oferować nie tylko dodatkowy blat roboczy, ale również sprytnie zaplanowaną przestrzeń do przechowywania oraz miejsce do spożywania posiłków. W sypialni wszelkie drobiazgi powinny być schowane, aby nie zakłócały wypoczynku. Ściany dekorujemy ciekawie, ale nie krzykliwie - użyte dekoracje nie mogą męczyć wzroku.
Jak połączyć styl nowoczesny z klasycznym?
W nowoczesnych wnętrzach mogą pojawić się elementy zaczerpnięte z innych stylów. Pamiętajmy jednak, aby w wystroju wyraźnie było widać główne cechy stylu nowoczesnego - z innego czerpiemy jedynie inspiracje, na przykład w postaci dekoracji. W nowoczesnym domu z klasycznymi elementami bazujemy na funkcjonalnym designie, który możemy zestawić z rodzinnymi pamiątkami. Trzymajmy się zasady: jeśli klasyczne meble to nowoczesne dodatki - i odwrotnie - do nowoczesnych mebli dodajmy klasyczne mniejsze elementy.
- Więcej o: