Żel zamiast ziemi...

Tekst: Krystyna Wojtasińska Stylizacja: Małgorzata Kalenik Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

...i szklane naczynia zamiast doniczek. Rośliny posadzone w kolorowych granulkach nie tylko efektownie wyglądają, ale również pięknie rosną i wyśmienicie się czują.

Ozdobny granulat z powodzeniem zastępuje ziemię - preparat jest wzbogacony nawozem z mikroelementami, dostarcza więc kwiatom składników odżywczych, ułatwia ich ukorzenianie i przyspiesza wzrost. Poza tym silnie chłonie wodę, więc rosnące w nim rośliny wystarczy zrosić, gdy powierzchnia żelu lekko przeschnie. Do takiej uprawy najlepsze są gatunki lubiące wilgoć, m.in. paprocie, draceny. Granulatu można też używać zamiast wody w wazonach z ciętymi kwiatami. Preparat można kupić w kwiaciarniach.

Przygotowanie żelu nie jest trudne. Do naczynia wsypujemy porcję granulatu (15 g) i wlewamy 2 litry wody. Po mniej więcej 4 godz., gdy środek wchłonie wodę i powiększy objętość, dowolnie dodajemy (mieszając) dołączone do preparatu barwniki: żółty, niebieski lub czerwony. W kolorowej galaretce sadzimy rośliny; przedtem ich korzenie trzeba oczyścić z ziemi. Żeby podkreślić urodę kwiatowej kompozycji, należy odpowiednio dobrać naczynia. Dla roślin o zdecydowanych kształtach (np. cantedeskii, kliwii) wybierzmy naczynia o prostej formie. Gatunki o miękkim zarysie (np. bambusy, chryzantemy) dobrze wyglądają w pojemnikach o opływowej linii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Żel zamiast ziemi...