Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Awangardowy wystrój wnętrza

Tekst i zdjęcia: Leszek Brzoza Stylizacja: Marianna Bauman

Kiedyś dominowała tu biel. Pewnego dnia właściciel zatęsknił za mocniejszymi barwami. I tak jedno pomieszczenie za drugim zaczęło przechodzić kolorystyczną metamorfozę.

Projektantem (do niedawna również mieszkańcem) dwupokojowego lokum znajdującego się w krakowskim bloku z lat dziewięćdziesiątych jest Michał Swałtek. - Wybrałem zestawienie kolorów może nieco dziwne, a na pewno bardzo odważne. Mieszka się jednak w takim otoczeniu znakomicie - mówi architekt, charakteryzując przemianę, jakiej poddał wnętrza. Zawodowo prowadzi firmę zajmującą się m.in. aranżowaniem mieszkań. Przeróbka własnych czterech kątów i zaprojektowanie do nich oryginalnych mebli okazało się więc świetnym treningiem. - Przyznaję, że odcienie zastosowanych barw są może nieco kiczowate, nie pasują do panujących trendów, ale właśnie taki miałem pomysł na wnętrze. Wybrałem kolory i formy nie do końca poważne, potraktowałem je z przymrużeniem oka - tłumaczy pan Michał.
I rzeczywiście, znajdziemy tu wiele meblarskich żartów. Choćby dwie granatowe szafy w pokoju dziennym, z podświetlanymi okrągłymi okienkami, przez które widać ich zawartość. Wyglądałyby identycznie, gdyby pośrodku jednej nie tkwił rządek szuflad z frontami z barwionego na żółto drewna, a w drugiej wnęka na drobiazgi. Projektant chciał, żeby szafy kojarzyły się z twarzami. Rzeczywiście, okienka wyglądają jak oczy... Innym intrygującym sprzętem jest stojak na wino zrobiony z metalowych rur, który autorowi przywodzi na myśl organy. Ich muzycznym uzupełnieniem jest żółty barek w kształcie fortepianu. Barwa, która wpada w oko najbardziej, to czerwień. W tym kolorze jest fragment ściany i kolumny w pokoju dziennym, elementy kinkietów i poduszki. Sporo jej także na wiszących nad kanapą obrazach autorstwa Adama Wątora, przyjaciela i współpracownika pana Michała. Zostały zamówione specjalnie do tego wnętrza, miały pasować do intensywnej kolorystyki oraz do... podziału kanapy.

Najwięcej czerwieni jest jednak w sypialni. Łóżko, szuflady w szafie i front szafki zawieszonej na lustrze są zrobione z buku barwionego na czerwono. W tym kolorze jest też narzuta i dywaniki. Dla równowagi ściany, sufit i podłoga mają jasne, stonowane barwy. Niestety, podczas tej wizyty nie zajrzymy do łazienki i toalety - one dopiero czekają na swoją wielką metamorfozę. To oryginalne mieszkanie warto potraktować nie tylko jako wnętrze użytkowe, ale także jako galerię mebli, do powstania których przyczyniła się nieograniczona wyobraźnia projektanta.

Skomentuj:

Awangardowy wystrój wnętrza