Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zrób to sam

Alicja Bobrowicz

Rolety zdobione batikiem, ceramiczna zastawa czy jedwabne, ręcznie malowane zasłony - nie trzeba być artystą rękodzielnikiem, żeby wszystko to zrobić samemu. Wystarczy zapisać się na kurs i dekorować mieszkanie dodatkami własnej roboty

- Kursantki często na początku zastrzegają, że nie mają zupełnie zdolności plastycznych. Po kilku zajęciach oglądają swoje prace i same są zdziwione, bo efekt jest często piorunujący - mówi Joanna Malinowska z Magazynu Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty. Kursy ceramiki, batiku, malowania na szkle czy jedwabiu, a nawet dekorowania wnętrz można bez trudu znaleźć w domach kultury i prywatnych pracowniach. Wszystko, co podczas nich zrobimy, zabieramy ze sobą do domu. Trzeba tylko pomyśleć, od czego zacząć i... do roboty.

Batik

- Zaczyna się zazwyczaj od serwetek, by przejść do rolet okiennych, parawanów czy nawet oryginalnych obrazów - tłumaczy Malinowska. Batik to technika, która pozwala na osiągnięcie oryginalnego efektu. Polega na zdobieniu tkanin gorącym woskiem. Nakłada się kolejne jego warstwy, po czym zabarwia specjalnym barwnikiem. Organizatorzy takich warsztatów zapewniają, że nie trzeba się obawiać braku pomysłów. Instruktorzy podpowiedzą od czego zacząć lub podsuną gotowe wzory. Za miesięczny kurs w Magazynie Sztuk trzeba zapłacić 100 zł. W cenie są już materiały. Jedyne, co trzeba przygotować to ubranie, które możemy zabrudzić.

Ceramika

Modelowanie ręczne, z wałeczków lub płatów gliny, zdobienia przez relief, odbicia faktur czy rytowanie, angobowanie czy sgraffito. Te pojęcia staną się jasne dla każdego, kto zdecyduje się na kurs ceramiki. To, co podczas zajęć zrobimy zależy tylko od naszej inwencji twórczej. - Zdarza się, że powstają np. zastawy stołowe - gliniany czajniczek i filiżanki - mówi Inka Bąkowska z Bemowskiego Centrum Kultury, który proponuje takie zajęcia. Do dyspozycji kursantów są materiały, piec do wypalania, koło garncarskie i oczywiście pomoc instruktora. Za miesiąc ceramicznych warsztatów zapłacimy tu 120 zł.

Malowanie na jedwabiu

Poznanie tej techniki pozwoli na zrobienie oryginalnych zasłon, poszewek na poduszki czy obrazów. Malowanie na jedwabiu przypomina trochę używanie akwareli. Specjalne farby pozwalają na rysowanie wzorów i dodawanie do nich kontrastowego konturu. Po kursie można spokojnie malować w domu. Wystarczy kupić odpowiednie narzędzia. - Jedwab to co prawda drogi materiał, ale można wyszukać tanie jedwabne ciuchy w sklepach z używaną odzieżą i przerabiać je według potrzeb - podpowiada Malinowska. Kurs malowania na jedwabiu jest droższy niż inne techniki. W Magazynie Sztuk np. trzeba zapłacić 60 zł za trzy godziny zajęć.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zrób to sam