Salon: kącik telewizyjny

Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Dorota Karpińska, Agnieszka Osak-Rejmer, Joanna Woyda Zdjęcia: Rafał Lipski, Łukasz Kozyra, Sylwester Rejmer

Nowoczesne płaskie ekrany telewizorów, wyglądające jak obrazy, dużo łatwiej jest wkomponować w wystrój pokoju dziennego niż urządzenia starego typu. Projektanci wnętrz chętnie z tego korzystają i aranżują kąciki telewizyjne tak, by przykuwały wzrok i uatrakcyjniały wystrój pokoju dziennego.

UWAGA PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI
Duży ekran telewizora dobrze wygląda na fioletowej ścianie pomalowanej techniką przecierek. Do jej barwy dobrano kolor obicia mebli wypoczynkowych.
Obudowy nowoczesnych telewizorów są bardzo cienkie (niektóre mają tylko 2,4 cm), wyglądają więc dużo estetyczniej niż odbiorniki starego typu, z dużymi lampami kineskopowymi. Można je ustawić na szafce albo zawiesić na ścianie - szeroki kąt widzenia sprawi, że obraz będzie dobrze widoczny nawet z boku. Uwaga: uchwyt do zawieszenia na ścianie nie należy do standardowego wyposażenia odbiornika.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięWieszając telewizor na ścianie, zaplanuj, jak ukryć kable (nie tylko od telewizora, towarzyszącego mu zwykle odtwarzacza DVD i sprzętu audio, ale też antenowe). Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem bywa zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, która doskonale ukryje plątaninę przewodów.

Minimalną odległość kanapy lub fotela od odbiornika ustala się w zależności od jego wielkości - wylicza się ją, mnożąc wysokość ekranu przez trzy. Oznacza to, że obraz na ekranie o przekątnej 42 cale można oglądać już z odległości 160 cm.

Szukając miejsca dla telewizora, weźmy pod uwagę typ urządzenia. Odbiornik LCD sprawdzi się nawet w nasłonecznionym miejscu (ciekłe kryształy niwelują efekt odblasków, które przeszkadzają w oglądaniu). Dla modeli plazmowych trzeba znaleźć nieco ciemniejszy kącik.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Salon. Telewizor w roli głównej

Salon. Jak urządzić kąt audio-wideo

Salon. Ważniejszy kominek czy telewizor?

Skomentuj:

Salon: kącik telewizyjny