Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Salon: kącik telewizyjny

Tekst: Katarzyna Kowalska Stylizacja: Dorota Karpińska, Agnieszka Osak-Rejmer, Joanna Woyda Zdjęcia: Rafał Lipski, Łukasz Kozyra, Sylwester Rejmer

Nowoczesne płaskie ekrany telewizorów, wyglądające jak obrazy, dużo łatwiej jest wkomponować w wystrój pokoju dziennego niż urządzenia starego typu. Projektanci wnętrz chętnie z tego korzystają i aranżują kąciki telewizyjne tak, by przykuwały wzrok i uatrakcyjniały wystrój pokoju dziennego.

Obudowy nowoczesnych telewizorów są bardzo cienkie (niektóre mają tylko 2,4 cm), wyglądają więc dużo estetyczniej niż odbiorniki starego typu, z dużymi lampami kineskopowymi. Można je ustawić na szafce albo zawiesić na ścianie - szeroki kąt widzenia sprawi, że obraz będzie dobrze widoczny nawet z boku. Uwaga: uchwyt do zawieszenia na ścianie nie należy do standardowego wyposażenia odbiornika.

Wieszając telewizor na ścianie, zaplanuj, jak ukryć kable (nie tylko od telewizora, towarzyszącego mu zwykle odtwarzacza DVD i sprzętu audio, ale też antenowe). Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem bywa zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, która doskonale ukryje plątaninę przewodów.

Minimalną odległość kanapy lub fotela od odbiornika ustala się w zależności od jego wielkości - wylicza się ją, mnożąc wysokość ekranu przez trzy. Oznacza to, że obraz na ekranie o przekątnej 42 cale można oglądać już z odległości 160 cm.

Szukając miejsca dla telewizora, weźmy pod uwagę typ urządzenia. Odbiornik LCD sprawdzi się nawet w nasłonecznionym miejscu (ciekłe kryształy niwelują efekt odblasków, które przeszkadzają w oglądaniu). Dla modeli plazmowych trzeba znaleźć nieco ciemniejszy kącik.

Skomentuj:

Salon: kącik telewizyjny