89,6 m kw. dla 4 osób: dobry podział na dwie strefy
Ponieważ nasze mieszkanie dopiero powstaje, możemy zadecydować o układzie pomieszczeń. Zastanawiamy się, Jak urządzić część dzienną. Myślimy też o wydzieleniu osobnej garderoby. W łazience marzy nam się wanna, i kabina, dlatego pralkę chcemy umieścić w przedpokoju. Dwa mniejsze pokoje bez balkonu planujemy (ze względów bezpieczeństwa) przeznaczyć dla dzieci. Tomasz z Koszalina
Ryszard Tomasik
Przede wszystkim proponuję połączyć KUCHNIĘ z pokojem. Po usunięciu ścian oddzielających te dwa pomieszczenia powstanie przestronna część dzienna. W miejscu wyburzonej ściany proponuję ustawić ciąg szafek przykrytych długim blatem roboczym, a przy nich, od strony pokoju - stół. Wszystkie urządzenia kuchenne (lodówkę, kuchenkę, zlewozmywak) umieściłem w drugim ciągu, usytuowanym naprzeciwko. Z nim sąsiaduje zamykana ażurowymi drzwiami wnęka, która pełni funkcję minipralni - jest na tyle duża, że oprócz pralki (60 x 60 cm) zmieszczą się w niej półki, m.in. na zapas proszków. W części wypoczynkowej znajdują się dwie niewielkie kanapy oraz szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny.
Wielkość i kształt pokoi usytuowanych po drugiej stronie mieszkania nieco się zmieniły - przede wszystkim powiększyłem najmniejszy z nich. Ponieważ garderoba dostępna z PRZEDPOKOJU nie jest zbyt duża, w każdym z tych pomieszczeń zaplanowałem sporą szafę wnękową. W każdym jest również wygodne łóżko, a w pokojach przeznaczonych dla dzieci - kącik do nauki z dobrze oświetlonym biurkiem i regałami na książki. Umieszczenie pralki poza łazienką daje oczywiście więcej możliwości zagospodarowania tego wnętrza. Zgodnie z życzeniem zaplanowałem tu nie tylko wannę (170 x 70 cm), lecz także kabinę natryskową (80 x 80 cm, model narożny, w kształcie ćwiartki koła). Jest też umywalka (60 x 46 cm) i sedes.
Rozwiązanie 2
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Kuchenny ciąg roboczy ma kształt litery L; przy jego krótszym odcinku, od strony pokoju, zaplanowałam podwyższony barek ze stołkami. Duży stół (może przy nim usiąść co najmniej sześć osób) ustawiłam w przestrzeni POKOJU DZIENNEGO. W głębi pomieszczenia, przy oknach, znajduje się kąt wypoczynkowy z narożną kanapą, fotelem i stolikiem kawowym. Naprzeciw nich jest szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Największy pokój usytuowany po drugiej stronie mieszkania podzieliłam na dwa mniejsze, które przeznaczyłam dla dzieci. Każda z dziecięcych sypialni ma okno. Zostały wyposażone w łóżko, biurko, regały na książki oraz niewielką szafę. W przestronnym pokoju z balkonem zaaranżowałam Państwa SYPIALNIĘ; mieści się w niej dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi po bokach i szafa. Z sypialnią rodziców sąsiaduje teraz przestronna łazienka z oknem, urządzona w jednym z mniejszych pokoi. Do niej i do toalety wchodzi się z niewielkiego korytarzyka (jedną z wydzielających go ścian warto przeszklić luksferami). W łazience mieści się wanna (160 x 80 cm), kabina prysznicowa (80 x 80 cm) i dwie umywalki (szer. 60 cm) zamontowane na długim blacie. W miejscu dawnej łazienki proponuję urządzić garderobę. Przy niej wygospodarowałam wnękę na pralkę.
- Więcej o:
- balkon
92,3 m kw. dla 4 osób: spokojne miejsce do pracy
66,1 m kw. dla 3 osób: dużo miejsca do przechowywania
80,2 m kw. dla 4 osób: cztery pokoje dla czterech osób
66,5 m kw. dla 2 osób: dużo miejsca do przechowywania
Zmiany w pokoju dziecięcym
Nowe wyzwania dla tapety
Jak ciekawie zaprojektować bibliotekę
Lekcja urządzania pokoju dziecięcego