Projekt domu z wiatą zamiast garażu. Wersja komfort
Wiele osób decyduje się na projekt domu z garażem, choć w praktyce nigdy z niego nie korzysta. W efekcie stoi on pusty lub służy jako graciarnia. Dzieje się tak dlatego, że większość z garaży jest zbyt mała, aby można było z nich wygodnie korzystać. Drugim powodem są czasochłonne czynności związane z wjazdem i wyjazdem, zwłaszcza gdy często korzysta się z auta. Właśnie dlatego w wielu przypadkach wiata sprawdza się znacznie lepiej.
Wygląd budynku
Mamy do czynienia z domem na planie wydłużonego prostokąta, który stoi dłuższym bokiem wzdłuż ulicy. Bryła jest ukształtowana w podobnej konwencji jak w pierwszym opisanym domu. Składa się z dwóch części: mieszkalnej w kształcie prostopadłościanu przykrytego dwuspadowym dachem i płaskiej, jednokodygnacyjnej wiaty. Z tą różnicą, że budynek jest dwukrotnie większy.
Wiata zamiast garażu
Wiata jest również większa. Pod jej dachem mieszczą się dwa stanowiska postojowe oraz podłużny schowek gospodarczy. Tak jak w poprzednim przykładzie wiata jest przykryta płaskim dachem. Jej dach jest również przedłużony, ale wzdłuż elewacji frontowej. Służy jako zadaszenie łączące wiatę z wejściem do domu.
Elewacja budynku
Jasnoszare ściany wiaty kontrastują z przeważającą na elewacjach bielą i fragmentami obłożonymi drewnem.
Projekt domu przystosowany do podłużnej działki
Dom jest ewidentnie przystosowany do podłużnej działki, ustawionej dłuższym bokiem wzdłuż ulicy. Świadczy o tym nie tylko usytuowanie drzwi wejściowych i wiaty, ale też lokalizacja głównego wyjścia na ogród. Usytuowano je na krótszej ścianie szczytowej.
Miejsce na taras i balkon
Wychodzi z pokoju dziennego na niewielki, zadaszony taras. Powyżej znajduje się balkon, który jednocześnie chroni taras przed deszczem. Na tej elewacji, jak i na elewacji wejściowej, dzieje się najwięcej.
Wygląd dachu, elewacji i okien
Mamy podcienia, czyli przedłużenie wiaty i balkon, płaszczyzny drewna i duże przeszklenia znajdujące się szczególnie od strony pokoju dziennego. Pozostałe dwie elewacje są znacznie skromniejsze i mniej atrakcyjne. Z tej choćby racji mogą być przytulone jak najbliżej granicy z sąsiadem. Nad całością dominuje ciemnoszary, blaszany dach, który skutecznie porządkuje rozedrgane miejscami elewacje.
Rozwiązania wnętrz
Wnętrze domu zaskakuje rozmieszczeniem pomieszczeń oraz dużym, dwukondygnacyjnym pokojem dziennym. W domu pomieszano część dzienną z nocną pomiędzy dwoma kondygnacjami domu. Część sypialni umieszczono na parterze (2 sypialnie dzieci), a część na górze (sypialnia rodziców). To samo z pokojem dziennym, który znalazł się na parterze, ale ma swoja kontynuację również na antresoli. Trzeba przyznać, że oba rozwiązania są niespotykane i niebanalne. Ale muszą znaleźć swojego amatora, bo nie każdy się w nich zakocha.
Powierzchnię domu rozmieszczono nieproporcjonalnie na dwóch kondygnacjach. Większość znalazła się na parterze - dość sprawnie poukładana. Mieści się tam dość duży pokój dzienny połączony z jadalnią. Pomiędzy wydzieloną kuchnią i pokojem dziennym ustawiono jednobiegowe schody, otwarte na część dzienną i prowadzące na antresolę, która jest niejako przedłużeniem pokoju dziennego. W porównaniu z parterem, który jest sumiennie poukładany i uporządkowany, piętro jest zaprojektowane w sposób niezrozumiale rozrzutny. Duże powierzchnie komunikacji i bardzo duża sypialnia pochłaniają dziesiątki metrów kwadratowych, które są bezużyteczne. Bo nieregularna w kształcie antresola jest trudna do umeblowania.
Rozwiązania wnętrz
Na uwagę zasługują jednobiegowe schody na piętro, zadaszony taras, rejon kuchenny, a także tarasy wokół części prywatnej, na stropach parteru. To tyleż efektowny, co trudny technicznie element budynku - warto dokładnie mu się przyjrzeć i rozważyć sposoby zabezpieczenia tych obszarów przed przeciekami.
Minusy projektu
Pomimo rozsądnego gospodarowania przestrzenią, zabrakło na parterze powierzchni gospodarczej. Niewielkie pomieszczenie kotłowni to zbyt mało, jak na tak duży dom. Mimo kilku krytycznych uwag z mojej strony, uważam, że dom może znaleźć swojego amatora. Układ wnętrza umożliwia rozdzielenie strefy rodziców i dzieci. Całe piętro może być zaanektowane przez rodziców, łącznie z ich własną częścią dzienną na antresoli. Niepokoi jedynie umieszczenie wejścia do toalety w przedsionku - wolałabym inaczej rozplanować strefę wejściową i znaleźć miejsce na "gościnną" łazienkę bliżej holu - nawet kosztem zmniejszenia spiżarni i innego kształtu szatni.
1. wiatrołap 21,24 m2
2. salon 35,39 m2
3. jadalnia 13,39 m2
4. kuchnia 13,44 m2
5. pokój 17,49 m2
6. pokój 11,55 m2
7. łazienka 6,88 m2
8. kotłownia 5,58 m2
9. w.c. 1,85 m2
10. wiata 41,68 m2
11. korytarz + salonik 31,69 m2
12. pokój 30,31 m2
13. pomieszczenie gospodarcze 3,37 m2
14. garderoba 6,04 m2
15. łazienka 5,27 m2
Dachowa blacha powlekana
Na uwagę zasługuje także materiał z jakiego wykonano dach. Do tego celu wykorzystano dachową blachę powlekaną, która świetnie pasuje do elewacji budynku.
- Więcej o:
- dom