Kiedy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem
Jak wybrać kocioł gazowy, który ma za zadanie ogrzewać dom i wodę użytkową? Jeśli zdecydujemy się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, nadal musimy wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami - wybór źródła ogrzewania trzeba dostosować do potrzeb domowników.
Rodzaje kotłów gazowych z zasobnikiem
Kocioł gazowy jednofunkcyjny może być zestawiany z różnymi zasobnikami: z wężownicą, warstwowym, wbudowanym, płaszczowym lub biwalentnym. Co ważne, do większości tych zbiorników bez problemu podłączymy cyrkulację ciepłej wody użytkowej.
Cyrkulacja to dodatkowa rura w instalacji wodnej, którą prowadzi się do najbardziej oddalonych kranów. Krążenie wody w instalacji zapewnia nieduża pompa. Dzięki temu zaraz po odkręceniu baterii płynie ciepła woda. Ogranicza to zużycie wody oraz ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji. Docenią to zwłaszcza mieszkańcy domów podłączonych do zbiorników bezodpływowych; średnio za opróżnienie szamba o pojemności około 10 m3 płacimy około 170-250 zł. Aby obniżyć koszty eksploatacji instalacji cyrkulacji c.w.u., stosuje się specjalne wyłączniki czasowe, programatory lub termostaty.
Kocioł gazowy z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę
Wężownica to rura zwinięta w kształt spirali. Wpływa do niej woda podgrzana przez palnik kotła gazowego. Następnie od niej nagrzewa się woda zgromadzona w zasobniku. Potem schłodzona w spirali woda wraca do kotła i cykl się powtarza. Najważniejsze zalety zestawu gazowego kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę to:
- duża wydajność ciepłej wody. Zgromadzony w zasobniku zapas wody umożliwia jednoczesne korzystanie z niej w dwóch czy nawet trzech łazienkach bez spadku temperatury;
- możliwość wyboru odpowiedniego kształtu i sposobu montażu zbiornika. Producenci oferują zasobniki z wężownicą, które mogą wisieć lub stać obok kotła. Inne dość często stosowane rozwiązanie, to umieszczenie zasobnika (o kształcie walca, sześcianu lub prostopadłościanu) pod kotłem. Dzięki temu można dostosować zestaw kotła i zbiornika do miejsca przeznaczonego na montaż. Taki układ ma jednak wady. Przede wszystkim jest droższy od znacznie mniej skomplikowanego kotła dwufunkcyjnego. Poza tym, po rozładowaniu zasobnika, woda musi oczywiście zostać ponownie podgrzana przez kocioł. Trwa to z reguły od kilkunastu do nawet 40 minut i zależy od wielkości zasobnika i zanurzonej w nim wężownicy, mocy kotła oraz ustawionej wartości temperatury ciepłej wody. Ponadto, woda nagrzewa się w nim nierównomiernie.
Uwaga! Najczęściej tego typu zbiorniki wykonuje się ze stali, a przed korozją chronione są one od wewnątrz kilkoma warstwami emalii ceramicznej oraz specjalną anodą.
Kiedy wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem wyposażonym w wężownicę
Kocioł z zasobnikiem z wężownicą warto wziąć pod uwagę, gdy:
- planujemy zamontować dużą wannę lub panel prysznicowy z deszczownicą. W takiej sytuacji bowiem będziemy potrzebowali dużej ilości ciepłej wody;
- dom potrzebuje niskiej mocy do ogrzania pomieszczeń i wysokiej wydajności ciepłej wody. W nowych, dobrze ocieplonych budynkach wystarczy jedynie kilka kilowatów mocy do ogrzania pomieszczeń w sezonie grzewczym. Ale gdy przewidujemy, że rano lub wieczorem będziemy jednocześnie korzystali z wanny i prysznica, wówczas kocioł musi ?nadążyć? z produkcją ciepłej wody. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest połączenie gazowego kotła jednofunkcyjnego o szerokim zakresie modulacji mocy palnika, z zasobnikiem o znacznej pojemności. Umożliwi to płynną pracę kotła z niską mocą, rzędu 3-4 kW, na potrzeby ogrzewania pomieszczeń i okresowe zasilanie wysoką mocą (na przykład rzędu 20-24 kW) zasobnika ciepłej wody. W efekcie system grzewczy będzie działał z wysoką sprawnością, a jednocześnie nie zabraknie nam ciepłej wody do mycia;
- instalacja wodna jest rozległa. Jeśli budynek został zaprojektowany w ten sposób, że odległości pomiędzy miejscem instalacji kotła, a łazienkami i kuchnią są dość znaczne, wówczas zaleca się montaż cyrkulacji w połączeniu z zasobnikiem o odpowiedniej pojemności.
Kocioł gazowy z wbudowanym minizasobnikiem
Dość dużą popularnością już od kilkunastu lat cieszy się na naszym rynku urządzenie będące połączeniem kotła dwufunkcyjnego przepływowego z niewielkim zasobnikiem ciepłej wody (jego pojemność wynosi z reguły od 20 do 40-50 l). Wynika to stąd, że cena takiego kotła jest niższa niż modelu z osobnym zbiornikiem c.w.u., a jednocześnie nie narażamy się na dyskomfort w trakcie korzystania z ciepłej wody.
Kocioł gazowy z wbudowanym minizasobnikiem ma tylko nieznacznie większe gabaryty w porównaniu z tradycyjnym urządzeniem dwufunkcyjnym przepływowym. Zapewnia jednak domownikom znacznie większy komfort podczas korzystania z ciepłej wody.
Inne zalety kotła z wbudowanym minizasobnikiem, to:
- kompaktowe wymiary. Potrzeba mniej miejsca do jego zamontowania niż dla urządzenia z tradycyjnym, dużym zasobnikiem wyposażonym w wężownicę;
- podczas poboru ciepłej wody nie ma ryzyka nagłego spadku jej temperatury. Tak często się zdarza, gdy mamy kocioł dwufunkcyjny i jeden z domowników bierze kąpiel pod prysznicem, a drugi w tym czasie odkręci kran w kuchni (aby pozmywać naczynia) lub w drugiej łazience (aby umyć ręce). Parametry pracy gazowego kotła kompaktowego, a szczególnie jego moc, są dobierane tak, aby był on w stanie na bieżąco zasilać, na przykład standardowy panel prysznicowy, a gdy zajdzie potrzeba poboru wody w drugim pomieszczeniu, by urządzenie dalej dostarczało odpowiednią jej ilość, korzystając z zapasu zmagazynowanego w małym zasobniku;
- dłuższa żywotność niż kotła dwufunkcyjnego przepływowego. Zastosowanie małej pojemności zasobnika pozwala znacząco zredukować liczbę włączeń urządzenia, gdy pobieramy ciepłą wodę. W typowym kotle dwufunkcyjnym za każdym razem, gdy odkręcimy kran z ciepłą wodą, uruchamia się pompa obiegowa, palnik i inne podzespoły. Taki sposób pracy ma negatywny wpływ na żywotność tych wszystkich elementów. Natomiast w modelu kompaktowym, dzięki zmagazynowanej wodzie o odpowiedniej temperaturze w minizasobniku, nie musi się on uruchamiać, na przykład jeśli chcemy jedynie opłukać ręce czy szklankę. Wiele tego typu kotłów ma na tyle rozbudowany układ sterowania, że włączają się one tylko wtedy, gdy jest to konieczne, czyli gdy spada temperatura wody w minizasobniku lub gdy pobór wody jest intensywny. W praktyce oznacza to, że kocioł nie potrzebuje uruchamiać palnika, gdy spłukujemy ręce korzystając z umywalki, ale zrobi to, jeśli napełniamy wannę czy bierzemy prysznic.
Kiedy wybrać kocioł z wbudowanym minizasobnikiem
Kocioł kompaktowy z niedużym wbudowanym zasobnikiem warto wybrać wówczas, gdy oczekujemy wysokiej wydajności ciepłej wody do mycia przy niewielkich gabarytach urządzenia. Taki model powinien mieć stosunkowo dużą moc (rzędu 25-30 kW), z szerokim zakresem jej modulacji. Dzięki temu, gdy będzie pracował na potrzeby ogrzewania dobrze ocieplonego niedużego domu, wystarczy mu moc tylko 3-4 kW. Natomiast gdy zajdzie potrzeba szybkiego napełnienia wanny w jednej łazience, podgrzeje wodę przepływowo oraz umożliwi wykorzystanie wody zgromadzonej w zasobniku. Zaraz potem kocioł może na bieżąco zasilać natrysk w drugiej łazience. W tym czasie będzie działał z pełną mocą.
Uwaga! Większość kotłów kompaktowych z minizasobnikami ma możliwość podłączenia cyrkulacji, ale zawsze trzeba to sprawdzić u producenta urządzenia lub jego przedstawiciela. Pamiętajmy, że dla sprawnego działania instalacji i wyeliminowania ryzyka szybkiego schładzania zbiornika oraz ciągłego uruchamiania palnika, należy wybierać model z zasobnikiem o pojemności co najmniej 40-50 l. Fachowcy odradzają zaś podłączanie rury cyrkulacyjnej do urządzenia z zasobnikiem o pojemności jedynie 10-20 l. Należy też zadbać o izolację termiczną przewodów ciepłej wody i cyrkulacji. Nawet niewielkie odcinki niezaizolowanych rur mogą powodować intensywne schładzanie wody, a przez to - częste włączanie się kotła.
Fot. Vaillant
Kocioł gazowy z zasobnikiem warstwowym
W zasobniku warstwowym ogrzewanie wody przeznaczonej do mycia odbywa się warstwa po warstwie od góry do dołu. Taki sposób przygotowania ciepłej wody umożliwia niewielka pompa obiegowa, która czerpie chłodną wodę z samego dołu zbiornika i tłoczy ją przez płytowy wymiennik ciepła. W nim woda zostaje podgrzana do zadanej temperatury i potem trafia do górnej części zasobnika. Inaczej proces ten przebiega we wspomnianym zasobniku z wężownicą, w którym woda nagrzewa się nierównomiernie. W górnej jego części ma wymaganą temperaturę, a na samym dole może być wręcz chłodna, ponieważ rzadko kiedy wężownica sięga aż do samego dna zbiornika.
To powoduje, że w celu uzyskania dużej ilości ciepłej wody, trzeba stosować zasobnik o większej pojemności, który - ze względu na znaczne rozmiary - zajmuje sporo miejsca. Dlatego producenci starali się znaleźć metodę ograniczenia wielkości zasobnika przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu przygotowania ciepłej wody. Rozwiązaniem okazało się właśnie zastosowanie zasobnika warstwowego. Taka nietypowa konstrukcja zasobnika ma wiele zalet:
- zapewnia szybkie nagrzanie wody. Już po kilku minutach pracy zasobnika w jego górnej części pojawia się warstwa wody o zadanej temperaturze. Znacznie zatem skraca czas oczekiwania na możliwość skorzystania z ciepłej wody. Poza tym, proces ładowania zasobnika kończy się dopiero wtedy, gdy pompa pobierze z dna ostatnią chłodną warstwę wody. Dzięki temu cała pojemność zbiornika zostaje skutecznie podgrzana do zadanej temperatury i może być wykorzystana przez domowników;
- umożliwia zredukowanie gabarytów kotła przy zachowaniu wysokiej wydajności. Ponieważ w mniejszej objętości można zmagazynować większą ilość energii cieplnej, rozwiązanie to chętnie stosowane jest w urządzeniach kompaktowych (ale nie tylko). Przykładowo, taki kocioł z zasobnikiem ładowanym warstwowo, o pojemności 40-50 l może mieć wydajność porównywalną do zasobnika z wężownicą o pojemności nawet 150 l. Zbiorniki warstwowe są również stosowane w kotłach przypominających z wyglądu nowoczesne lodówki. Popularnie nazywa się je ?wieżami?, gdyż pod wspólną obudową ukryty jest zarówno kocioł, jak i zasobnik;
- niewielkie ryzyko rozwoju bakterii z rodziny Legionella. Wynika to stąd, że w zbiorniku warstwowym nie występuje woda o niskiej temperaturze, która sprzyjałaby rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.
Kiedy wybrać kocioł z zasobnikiem warstwowym
Zasobnik warstwowy sprawdzi się w domach, w których dwie łazienki wykorzystywane są przez domowników jednocześnie, zwłaszcza rano i wieczorem, bo w tym samym czasie wychodzą oni do pracy i szkoły, a potem o podobnej porze kładą się spać.
Takie urządzenie jest w stanie dostarczyć komfortową ilość ciepłej wody - 180-200 l - w ciągu 10 minut. Dzięki temu można w jednej łazience napełniać wannę, a w drugiej brać prysznic. Poza tym, po opróżnieniu zbiornika możemy ponownie korzystać z ciepłej wody już po 2-3 minutach.
Uwaga! Jeśli mamy twardą wodę, wówczas aby nie dochodziło do zarastania kamieniem płytowego wymiennika ciepła, trzeba zamontować specjalne urządzenie do jej zmiękczania (koszt zakupu zmiękczacza to co najmniej 2,5 tys. zł).
Zasobnik biwalentny to zbiornik o dużej pojemności (zwykle 300-500 l), wyposażony w dwie wężownice. Do górnej podłącza się kocioł gazowy, natomiast do dolnej - instalację solarną. Dzięki temu latem do przygotowania ciepłej wody mogą wystarczyć same kolektory słoneczne, gdyż dolna wężownica ma znaczną powierzchnię wymiany ciepła, a duża pojemność zasobnika pozwala zmagazynować nadwyżkę energii (powstałą w dzień słoneczny) do wykorzystania w kolejny, ewentualnie pochmurny dzień. Niestety, z powodu dużej wielkości zbiornika na jego montaż należy przeznaczyć sporo miejsca.
Kiedy wybrać kocioł z zasobnikiem biwalentnym
Zasobnik z dwiema wężownicami sprawdza się doskonale w systemie z kolektorami słonecznymi. Umożliwia bowiem obniżenie kosztów przygotowania ciepłej wody, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej z promieni słonecznych, przy jednoczesnym zapewnieniu jej niezbędnej ilości.
Kocioł gazowy z zasobnikiem płaszczowym
Zasobnik płaszczowy złożony jest z dwóch zbiorników umieszczonych jeden w drugim. Woda podgrzewana przez palnik kotła krąży w większym (zewnętrznym) zasobniku i oddaje ciepło wodzie zgromadzonej w mniejszym (wewnętrznym).
Ważną zaletą tej opcji jest możliwość równomiernego ogrzania całej objętości wody do wysokiej temperatury, co ogranicza rozwój bakterii. Poza tym, takie zbiorniki zwykle wytwarza się ze stali nierdzewnej, więc są odporne na korozję. Wadą tego urządzenia jest nieco niższa wydajność niż zbiornika warstwowego lub wyposażonego w wężownicę.
Kiedy wybrać zasobnik płaszczowy
Kocioł gazowy z zasobnikiem płaszczowym poleca się tym użytkownikom, dla których istotne znaczenie mają niskie koszty konserwacji urządzenia grzewczego. Dzięki temu, że zasobnik ten jest wytwarzany ze stali nierdzewnej, nie musimy pamiętać o jego regularnej kontroli oraz konieczności wymiany anody magnezowej.
- Więcej o:
Jak podgrzać wodę za 1 zł dziennie, czyli pompy ciepła do c.w.u.
Czy warto zamontować cyrkulację ciepłej wody?
Zasobniki na c.w.u.: jak uniknąć błędów przy planowaniu i instalacji
Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej
Jakie źródło ogrzewania wybrać, gdy myślimy o naszym budżecie i zdrowiu?
Pompa ciepła – ekologiczne i efektywne źródło ciepła
Piec kaflowy w nowym domu? Pomysły na nowoczesne piece kaflowe
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?