Wygodne i funkcjonalne poddasze
Planując poddasze mieszkalne w domu, lepiej nie zdawać się na przypadek.Dzięki odpowiednio wcześnie podjętej decyzji, możemy mieć wpływ na nachylenie połaci, wysokość ściany kolankowej, czy chociażby typ dachu, a to pomoże stworzyć potem niepowtarzalne, ale zarazem funkcjonalne wnętrza.
Ile przestrzeni pod skosami
Kąt nachylenia połaci wynosi zazwyczaj 35-45°.
Jeśli będzie mniejszy, jego przestrzeni raczej nie da się wykorzystać na cele mieszkalne, bo zbyt mało będzie w pomieszczeniach miejsca o odpowiedniej do poruszania się wysokości.
Z kolei powiększanie kąta nachylenia połaci może być o tyle kłopotliwe, że zwiększa się tym samym wysokość budynku, a na to nie zawsze pozwalają lokalne przepisy.
Dach o małym spadku
Taki dach ogranicza użytkową przestrzeń poddasza, mimo, że powierzchnia samej podłogi będzie spora. Większa część pomieszczenia może być po prostu za niska, żeby z niej korzystać.
Dach o stromych połaciach
Taki dach zapewnia dużą powierzchnię poddasze, ale powiększanie kąta nachylenia połaci może być o tyle kłopotliwe, że zwiększa się tym samym wysokość budynku.
Dach mansardowy i dach oparty na ściankach kolankowych
Ten rodzaj dachu zapewnia dużą powierzchnię użytkową poddasza. Praktycznie cała powierzchnia podłogi jest w pełni dostępna. W takim domu łatwo jest wstawiać meble i niekoniecznie muszą one być wykonywane na zamówienie.
Niska ściana kolankowa
Możliwość wykorzystania miejsca najbliżej połaci dachu będzie bardzo ograniczona, bo ściana kolankowa do wysokości do 70 cm zapewnia pod skosami jedynie miejsce na schowek, lub niewielką, niewysoką szafkę.
Ściana kolankowa średniej wysokości
Jeśli ściana kolankowa ma około metra wysokości, można już wstawić pod nią wezgłowie łóżka. Takie usytuowanie miejsca do spania nie powinno już utrudniać korzystania z sypialni.
Ściana kolankowa zapewniająca wygodę
Jeśli ściana kolankowa ma wysokość około 150 cm, można się swobodnie poruszać już 50 cm od niej. Jeśli pod ścianką ustawimy na przykład biurko, dostępną przestrzeń poddasza wykorzystamy w niemal stu procentach.
Ściana kolankowa jak ściana kondygnacji
Jeśli ściana ma wysokość około 2 metrów, w praktyce poddasze staje się pełną kondygnacją.
Miejsce na postawienie wanny pod skosem
Wannę można wsunąć częściowo pod połać dachu, ale w jednej trzeciej jej długości, wysokość pomieszczenia powinna wynosić przynajmniej 2 metry.
Minimalne odunięcie muszli ustępowej od skosu dachu
Żeby do muszli ustępowej można było w miarę wygodnie podejść - wysokość pomieszczenia powinna wynosić min 2 m. Zazwyczaj muszlę odsuwa się od skosu dachu na 110 cm.
Wygodne poddasze wymaga przestrzeni i światła
Ponieważ skosy dachu ograniczają wnętrza, a i możliwość otwarcia przestrzeni przy pomocy przeszkleń jest ograniczona, bo zwykle przez okna połaciowe nie da się wyjrzeć, warto zapewnić pomieszczeniom na poddaszu jak największą przestronność - małe klitki pod skosami to nie jest dobry pomysł.
- Więcej o:
Nowe poddasze? Sprawdź, co zyskasz na wymianie okien dachowych
Trudne miejsca w zabudowie poddasza
Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym
Adaptacja poddasza w starym domu - na co zwrócić uwagę podczas prac?
Skosy na poddaszu
Poddasze użytkowe - jak prawidłowo zbudować?
Poddasze - aranżacje
Poddasze, czyli jak podzielić przestrzeń