Kolor indygo we wnętrzach: co to za barwa? Inspiracje
Indygo to barwa, która - choć intensywna - nie razi. Jednym akcentem potrafi nadać charakteru całemu wnętrzu. I tak jak jeansy, pasuje do wszystkiego. Zobacz, z czym łączyć kolor indygo.
Paleta kolorów: kolor niebieski w wersji indygo
Niektórzy twierdzą, że to granat lub kobalt - a tak naprawdę indygo to kolor niebieski balansujący w okolicach koloru fioletowego. Co ciekawe, barwnik indygo był znany już w starożytności, a dokładniej około 4000 lat p.n.e. Pierwotnie nazwa indygo miała określać „niebieski barwnik z Indii”, synonim luksusu.
Dawniej barwnik indygo był pozyskiwany z liści tropikalnych roślin, a dokładniej z indygowca barwierskiego. Współcześnie nie występuje w stanie dzikim. W 1897 roku na rynku pojawiło się syntetyczne indygo. Inna nazwa tego barwnika/związku organicznego (zarówno występującego naturalnie, jak i syntetyzowanego chemicznie) to błękit indygowy.
Na niebiesko: indygo jak dobre jeansy
Śródziemnomorski, aztecki, szlachecki, jeansowy... Indygo, jeden z najstarszych i najbardziej intrygujących kolorów w historii, potrafi drobnym akcentem odmienić całe wnętrze. Mimo swojej egzotycznej nazwy i azjatyckiego pochodzenia, kusi pewną swojskością. Może wynika to z faktu, że dawniej wytwarzany był z rośliny, będącej krewniakiem - o ileż mniej egzotycznych - groszku, fasoli i łubinu; a może z faktu, że jest najczęstszym kolorem farbowania jeansów? Bez względu na odpowiedź, indygo to kolor dobry na wszystko - tak jak jeansy.
Dobre połączenie - błękit indygowy i...
Choć od kilku sezonów nosimy jeans w wersji total look, to z indygo taki styl nie jest dobrze widziany. Ten intensywny kolor, z pogranicza niebieskiego i fioletowego, świetnie sprawdza się jako dodatek i dopełnienie. Pomalowanie wszystkich ścian tym kolorem może przytłoczyć, ale dwie ściany uzupełnione inną, jaśniejszą barwą - zawsze będą dobrym połączeniem. Doskonale sprawdza się w towarzystwie groszkowej zieleni, bieli i pasteli. Gorzej wypada z ciemnymi barwami, jak bordo.
Kolor ten świetnie wypada też przy łączeniu faktur. Gładka, pomalowana ściana zestawiona z surowymi cegłami to rozwiązanie dla tych, którzy cenią indywidualizm lub chcą nieco złagodzić industrialny styl.
Faktura jeansu na niebiesko - z miłości do tkanin
Jeśli chcesz mieś indygo we wnętrzu w jeansowym stylu, możesz samodzielnie osiągnąć taką fakturę. Ściany pomalowane farbą w kolorze indygo, jeszcze na mokro wyszorowane szczotką, mogą nadać wnętrzu fakturę tej tkaniny. Na stwarzającym wrażenie obitego materiałem tle świetnie prezentować się będą zarówno proste, jedyne pociągnięte cienką warstwą matowej bejcy meble, jak i bardziej wyrafinowane. Ściana z fakturą w kolorze indygo nada wnętrzu ciepła i swojskości.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na indygo jedynie na niewielkiej powierzchni ściany, można pozwolić sobie na uzupełniający dodatek w kolorze naturalnego jeansu.
1. Czajnik IndiVidual Denim, Smak Prostoty, 2880 zł
2. Fotel Mink Jeans, Kare Design, 9design, 3989 zł
3. Komoda Denim 2+2, Meble Pumo, 1699 zł
4. Fotel inspirowany projektem Barcelona BA1, jeans, Meble Chesterfield, 1599 zł
5. Fotel Confuse, idealmeble, 1199 zł
6. Fotel Butterfly Denim, Kare Design, 1199 zł
Indygo w aranżacjach - jak w Ameryce Południowej
Intensywna barwa indygo może być też podstawą nadania wnętrzu etnicznego charakteru. Indygo połączone z pomarańczem, wypaloną czerwienią lub trawiastą zielenią jednoznacznie przywodzi na myśl kolorowe, orientalne wzory. Uciekając od pstrokacizny, całość można przełamać stonowaną, surową kamienną podłogą lub prostymi drewnianymi meblami.
W greckim klimacie
Indygo zaskakuje rozmaitością skojarzeń. Połączone z bielą jednoznacznie przywodzi na myśl greckie wakacje. Śródziemnomorskie wrażenie można wzmocnić kilkoma letnimi lub marynistycznymi dodatkami. Kolor ten świetnie sprawdza się też na kafelkach. Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie kilku różnych rodzajów płytek ułożonych w niezobowiązującą mozaikę.
Dodatki w greckim stylu
Odprężającą, grecką atmosferę można wprowadzić dzięki lekkim dodatkom w biało-niebieskim kolorze:
1. Kubek NBC baryłka, Piękno w domu, 6,99 zł
2. Dozownik do mydła Step indygo, Fabryka Form, 49 zł
3. Taboret Rioja, Foorni, 431 zł
4. Płytki dekoracyjne Enrica, Kolory Meksyku, 590 zł (90 sztuk)
5. Pufa Tipi Couture, Pakamera, 289 zł
6. Obrus z listwą w morskie paski, Dekodom, 74 zł
Indygo i złoto - dekoracyjnie jak w Indiach
Indygo ma także w sobie szlachetność, którą wydobywa zestawienie ze złotem i kunsztownymi zdobieniami. W końcu dawniej indygo było zarezerwowane wyłącznie dla przedstawicieli klas uprzywilejowanych, a za jego nieuprawnione użycie groziły surowe kary. Nawet dziś, choć powszechnie dostępne, indygo może dodać pomieszczeniu elegancji. Indygo, jako przykuwający wzrok dodatek, warto więc wprowadzić do salonu na przykład na obiciu sofy.
W dobrym tonie
Niewielkie dodatki w kolorze indigo, zestawione ze stonowanym, jednostajnym tłem, nigdy nie zostają przeoczone we wnętrzu:
1. Krzesło Louis Silverleaf Blue, galeria-design.pl, 1489 zł
2. Wazon Leonardo, kuchniasklep.pl, 199,95 zł
3. Filcowe Plamy pod kubek, Dawanda, 59 zł / 6 szt.
4. Krzesło Torino Indygo, Deco Dore, 1500 zł
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach